الگوهای نامناسب رفتاری والدین زمینه‌ساز اعتیاد نوجوانان


  الگوهای نامناسب رفتاری اطرافیان منجر به تقلید کورکورانه نوجوانان از آنها می‌شود، مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، اعتیاد به مواد مخدر و سایر کجروی‌های اخلاقی در خانه زمینه‌ساز آغاز انحرافات و آسیب‌های اجتماعی در کودکان و نوجوانان است.
یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی خانواده را مهمترین محور و رکن اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر دانست و افزود: در خانواده‌هایی که کودکان و نوجوانان به جای اینکه به فکر انجام فعالیت‌های مثبت و سازنده باشند، مدام درصدد یافتن راه‌هایی برای مقابله با آثار بحران‌ها هستند و در بدترین شرایط نیز خود را درگیر اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان‌ها می‌کنند.
سوسن نادعلی ادامه داد: همچنین تجربیات و شواهد ثابت کرده است والدین کودکان و نوجوانانی که دچار مشکلات و مسائل اخلاقی، رفتاری هستند، بیشتر در معرض خطر اعتیاد و مصرف مواد مخدر هستند؛ زیرا اختلافات خانوادگی منجر به ایجاد نبود امنیت و فشار روانی بر کودکان و نوجوانان می‌شود.
این روانشناس بالینی بیان کرد: کودکان و نوجوانان به راهنمایی و همکاری، اعتماد، انضباط، درک متقابل، دلسوزی و محبت نیاز دارند و کوتاهی و کاستی در هر کدام از این موارد، موجب گرایش آنها به محیطی خارج از خانواده و یافتن خواسته‌های خود در محیط‌های دیگر می‌شود.
نادعلی ادامه داد: گاهی نفوذ بسیار زیاد همسالان در زندگی نوجوانان، ممکن است ناشی از مورد توجه واقع نشدن در خانه یا به دلیل جذابیت‌های گروه همسالان باشد و از آنجا که پیوند آنها با والدینشان به تدریج ضعیف‌تر می‌شود، نقش همسالان در رشد روانی آنها حساس‌تر می‌شود. بنابراین، نخستین عاملی که موجب جذب جوانان به محیط‌های غیر از خانواده و خانه می‌شود، نبود رابطه صحیح والدین و افراد خانواده است که در این صورت نوجوانان نخستین گام را به سوی گروه همسالان بر می‌دارند و زمینه برای لغزیدن در جاده انحراف و کجروی مصرف مواد مخدر فراهم می‌شود.
وی با اظهار تأسف از اینکه تاکنون برنامه‌ای اساسی برای آموزش خانواده‌ها در مقابله با اعتیاد کودکان، نوجوانان و جوانان انجام نشده است، گفت: برنامه‌هایی که تاکنون در این راستا انجام شده کوتاه و مقطعی بوده، باید یک برنامه اساسی بلندمدت در این زمینه اندیشیده شود؛ زیرا خانواده، محور اساسی اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر است، مسئولان و دست‌اندرکاران هم بهتر است برنامه و طرح‌های خود را در این جهت با محوریت خانواده اجرایی کنند.
این روانشناس بالینی افزود: بسیاری از والدین 5 سال دیرتر از اعتیاد فرزندان خود به مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها آگاه می‌شوند، باید تمامی نکات اساسی درباره تعریف، نوع مواد، چگونگی مصرف، نشانه‌ها و علائم اعتیاد و... از طرق مختلف به ویژه صدا‌و‌سیما به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی شود تا آنها هوشیارتر به این موضوع بیندیشند.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، نادعلی یکی دیگر از راه‌های مقابله با اعتیاد را درمان اساسی معتادان دانست و گفت: ترک اعتیاد معتادان در جامعه منجر می‌شود تا سایر افراد دیگر هم کمتر مواد مخدر و روانگردان‌ها را مصرف کنند، قدم نخست در درمان اعتیاد ایجاد انگیزه کافی در فرد است، گاهی این انگیزه تحت‌تأثیر دیدن صحنه‌های عبرت‌انگیز، دلسوزی برای خانواده و فرزند، هزینه زیاد زندگی، تحقیر و توهین ناشی از اعتیاد، نداشتن وقت کافی برای مصرف مواد، تغییر ظاهری در چهره بیمار و ترس از دست دادن اعتبار و شخصیت در فرد معتاد ایجاد می‌شود، ولی گاهی هیچ چیز برای بیمار مهم نیست. ایجاد انگیزه نیاز به مداخله خانواده، پزشک و روان درمانگر دارد.
وی توضیح داد: نشان دادن یک هدف روشن و دست یافتنی به معتاد انگیزه او را تقویت می‌کند. هدف بهترین وسیله برای حرکت بوده، ایجاد امید و اشتیاق برای رسیدن به هدف انگیزه تحمل سختی ترک و مقاومت در برابر وسوسه مصرف مواد است.
نادعلی با اشاره به اینکه آموزش مهارت‌های سازگاری نیز در درمان اعتیاد کمک می‌کند، اظهار کرد: بسیاری از افراد در دوران رشد و تربیت، آگاهانه و ناآگاهانه مهارت‌هایی را برای سازگاری با محیط و مواجهه با مشکلات کسب می‌کنند، یکی از تبعات تمدن و شهرنشینی بی‌توجهی والدین و معلمان به آموزش مهارت‌های سازگاری است، باید خودآگاهی، همدلی، ارتباط مؤثر، روابط بین فردی، تصمیم‌گیری، حل مسأله، تفکر خلاق، تفکر انتقادی، توانایی حل مسأله و مقابله با استرس در افراد تقویت شود؛ زیرا به درمان اعتیاد و پیشگیری از آن بسیار کمک می‌کند.
/ 0 نظر / 7 بازدید