«نوزادان معتاد»؛ پدیده ای دردتر از درد

کراپ‌شده - نوزاد  معتاد

در شرایطی که اعتیاد به خودی خود، پدیده دردآوری است، تولد نوزادان معتاد، نمکی روی زخم است. پزشکان هشدار می دهند که نوزادان معتاد را خطراتی مانند کمبود وزن و اختلالات تنفسی تهدید می کند، با این حال مرگ این کودکان هم چندان بعید نیست. در چنین شرایطی وزارت بهداشت اقداماتی را برای سم زدایی این بیماران درنظر گرفته است.

به گزارش سلامت آنلاین، تصورش هم دل هر آدمی را به درد می آورد: نوزاد معصومی که متولد شده، معتاد است. او قصوری ندارد، او اعتیادش را از زمانی که در رحم مادرش بوده شروع کرده است. 

نوزادان معتاد، امروز دیگر یک افسانه نیست، واقعیتی است که در دل جامعه وجود دارد. مادران معتاد، که خود قربانی اعتیاد هستند، نوزادان خود را هم به این بلای خانمان سوز گرفتار می کنند. 

 

دو ماه پیش مصطفی سراج مدیر کل بهزیستی شهرستان‌های استان تهران با اشاره به این‌که ۸۰ تا ۹۰ درصد نوزادان معتاد بی‌سرپرست در بیمارستان‌ها جان خود را از دست می‌دهند و روند درمان آن‌ها با مرگ متوقف می‌شود، گفته بود: مرگ این دسته از کودکان در شیرخوارگاه‌ها چندان غیر طبیعی نیست.


دو ماه پیش مصطفی سراج مدیر کل بهزیستی شهرستان‌های استان تهران با اشاره به این‌که ۸۰ تا ۹۰ درصد نوزادان معتاد بی‌سرپرست در بیمارستان‌ها جان خود را از دست می‌دهند و روند درمان آن‌ها با مرگ متوقف می‌شود، گفته بود: مرگ این دسته از کودکان در شیرخوارگاه‌ها چندان غیر طبیعی نیست.

کمبود وزن و اختلالات تنفسی در کمین نوزادان معتاد

اما واقعا چه کارهایی می توان انجام داد تا نوزادی که از یک مادر معتاد متولد می شود، معتاد به دنیا نیاید و در ادامه اگر نوزادی هم معتاد متولد شد، چگونه می توان او را ترک داد؟ دکتر اکبر کوشانفر، متخصص اطفال و استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با سلامت آنلاین می گوید: نوزادانی که که از مادران معتاد به موادی مانند تریاک یا شیشه متولد می شوند با مشکلات زیادی مواجه می شوند. احتمال سقط بسیاری از این نوزادان در ۶-۷ ماهگی وجود دارد. حتی آن دسته از نوزادانی که مادران آن ها در دوران حاملگی مواد مخدر مصرف می کنند، هنگام تولد با عوارض بسیاری مواجه می شوند.

این متخصص اطفال ادامه می دهد: بسیاری از نوزادان معتاد هنگام تولد از وزن نوزاد نرمال که سه کیلو و نیم است، وزن کمتری دارند. وزن نوزادان معتاد به سه یا دو نیم و یا حتی دو کیلوگرم می رسد. در عین حال دستگاه تنفسی نوزادان معتاد هم رشد خوبی ندارد. به همین علت آن ها هنگام تولد با اختلالات تنفسی مواجه می شوند و حتما باید در بیمارستان بمانند. این نوزادان باید تحت مراقبت زیر نظر متخصص کودک باشند و به دستگاه های اکسیژن متصل شوند. همچنین این نوزادان ممکن است دچار اختلالات دیگری همچون نارسایی قلبی باشند.

دکتر کوشانفر بیان می کند: توصیه ما این است که چنان چه مادری معتاد است هرگز تصمیم به مادر شدن و زایمان نگیرد. اول ترک کند و بعد اقدام به فرزندآوری کند. مادری که معتاد باشد حتی اگر بعد تولد هم به نوزادش شیر بدهد ممکن است شیر مادر باعث شود نوزاد دچار اختلالات تنفسی شود و فعالیت طبیعی نداشته باشد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی اضافه می کند: در شرایطی که نوزادی معتاد متولد شده باشد، ما به مادر توصیه می کنیم ترک کند و در شرایط سالم فرزندش را شیر دهد. نوزاد معتاد باید تحت معاینه دقیق قرار بگیرد و کمبود وزن و اختلالات تنفسی او بررسی شود و اگر دچار مشکل تنفسی است به او دستگاه اکسیژن وصل شود.

او احتمال مرگ نوزادان از مادران معتاد را بیشتر متعلق به زمان جنینی می داند و می گوید: هر چه مادر بیشتر مواد مخدر مصرف کرده باشد احتمال مرگ نوزاد بیشتر است. احتمال مرگ نوزادان از مادران معتاد ۱۰ تا ۱۵ درصد بیش از احتمال مرگ نوزادان از مادران سالم است. 

آیا مادر معتاد می تواند نوزاد سالم به دنیا بیاورد؟

عباس دیلمی زاده، مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره نیز دراین زمینه به سلامت آنلاین می گوید: مادران معتاد باید در زمانی که دوران بارداری را سپری می کنند وارد پروسه درمان شوند. درمان های آن ها هم معمولا در قالب درمان های نگه دارنده دارویی است. اگر مادر معتاد در دوران بارداری وارد این روند درمان شود، نوزاد هنگام تولد معتاد نمی شود و مشکلی پیش نمی آید. اما مادران معتادی که به هر دلیلی به سیستم های درمانی مراجعه نمی کنند، خطرات اولیه متوجه نوزادان آن ها می شود.

او با اشاره به اقدامات مثبت وزارت بهداشت برای رسیدگی به مادران معتاد هنگام زایمان، بیان می کند: تحت دستور العمل وزارت بهداشت، مادران معتاد ۵ روز باید تحت نظر پزشک باشندو بعد از این ۵ روز خطری متوجه نوزاد نیست. این بازه زمانی از زمان مراجعه مادر به بیمارستان برای زایمان آغاز می شود. علاوه بر مادر، نوزاد نیز از هنگام زایمان باید تحت نظر پزشک باشد.

دیلمی زاده ادامه می دهد: این ها اقداماتی است که امروز انجام شده است. به هر حال همین ها هم اقدامات مثبتی است که در قالب دستورالعمل از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده است. فراموش نکنیم که این نکته بسیار حائز اهمیت است که مادر معتاد در ماه های آخر بارداری اگر به مراکز درمانی مراجعه کند، نوزادش معتاد متولد نمی شود. 

ساده و تلخ، مثل خرید و فروش نوزادان معتاد

همین چند روز قبل دکتر سید محمد هادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تشریح  جدیدترین وضعیت نوزادانی که از زنان معتاد به دنیا می‌آیند و اقدامات وزارت بهداشت در این‌باره اظهار کرده بود: به هر حال نوزادی که از مادر معتاد به دنیا می‌آید دچار عواقب اعتیاد خواهد شد، بنابراین طی جلسه ای که در این زمینه داشتیم به این توافق رسیدیم تا نوزادانی که از مادران معتاد به دنیا می‌آیند سم زدایی شوند. حال اگر این زنان دارای خانواده و مکان زندگی باشند پس از سم زدایی نوزادشان، مشکل خاصی نخواهیم داشت ولی درباره زنان کارتن‌خواب مسئله متفاوت است و نوزادان به آنان تحویل داده نمی‌شود تا زمانی که آمادگی پذیرش این نوزاد را داشته باشند.

او در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت به دلایل فنی آمار تولدهایش ناقص است و از سازمان ثبت احوال این آمارها را می‌گیرد، حال چگونه می‌خواهد این نوزادان که از مادران متعاد به دنیا می‌آیند شناسایی کند، توضیح می دهد: برای شروع هم اکنون در بیمارستان های مهم زنان و زایمان نظیر اکبرآبادی، مهدیه و بیمارستان های مرجع دیگر، این شناسایی نوزادان از مادران معتاد صورت می‌پذیرد.

ایازی ادامه می دهد: پس از آن با همکاری سازمان بهزیستی و نهاد قضایی طی روندی پس از شناسایی مادران معتاد، اگر این زنان - کارتن خواب بوده یا همسرشان در زندان باشد و در مجموع تشخیص داده شود که نگهداری نوزاد از توانایی آنان خارج است، نوزاد در بدو تولد پس از سم زدایی دیگر تحویل آنان نمی‌شود و سازمان بهزیستی متولی نگهداری آنان می‌شود تا زمانی که آن زن و یا خانواده توانایی و صلاحیت نگهداری نوزاد را داشته باشد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، چرایی عدم تحویل برخی نوزادانی که از زنان معتاد به دنیا می‌آیند را اینگونه تشریح می کند: این مقوله همیشه جزو دغدغه‌های وزارت بهداشت بوده، به هر حال و به گفته یکی از اعضای شورای شهر تهران، این نوزادان در برخی مواقع خرید و فروش می‌شوند و با این تدبیر از این مشکل پیشگیری می‌شود، بطوری که طی دو ماه اخیر بالغ بر ۱۸۰ نوزادی که از مادر معتاد به دنیا آمده بودند، فرآیند سم زدایی و نگهداری آنان صورت پذیرفته است.

 

 تاريخ : ۱۳٩٥/٧/٢٤ | ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام