صدور حکم قصاص برای مردی که عروسی روستا را عزا کرد

مردی که در مراسم جشن عروسی، پسر جوان یکی از اقوامش را با ضربات چاقو به قتل رسانده بود با حکم دادگاه به قصاص محکوم شد.

به گزارش خبرنگار ما از دادگاه کیفری استان، مرد میانسالی که دو سال قبل در جریان یک نزاع جمعی در یکی از روستاهای نهاوند، پسر جوانی را به قتل رسانده و متواری شده بود، پس از محاکمه در دادگاه کیفری استان به قصاص نفس محکوم شد.

 

عروسی عزا شد

بیست و هفتم مردادماه سال 87 ، مأموران پلیس بخش خزل نهاوند از درگیری خونین چند نفر در یک مراسم عروسی در یکی از روستاهای اطراف مطلع و بلافاصله برای بررسی موضوع به محل مورد نظر اعزام شدند.

با حضور مأموران در محل مشخص شد در جریان مراسم عروسی، تعدادی از میهمانان به دلایلی با هم درگیر شده‌اند که در آن دو نفر به نام‌های «ابوذر» و «رمضان» با ضربات چاقو مجروح شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند که یکی از آنان در اثر جراحات وارده، فوت شده است.

 


 

پزشکی قانونی در گزارش معاینه جسد، علت مرگ را بریدگی ریه در اثر اصابت جسم نوک‌تیز و برنده و خونریزی داخلی ناشی از آن اعلام کرد.

در تحقیقات اولیه مأموران مشخص شد، ضارب اصلی فردی به نام «رحیم» بوده که به همراه 4 نفر از برادرانش در درگیری حاضر بوده‌ و همه آنان پس از درگیری متواری شده‌اند.

با شناسایی متهم اصلی، تلاش پلیس برای دستگیری وی آغاز شد اما ردی از وی به دست نیامد. مأموران پلیس آگاهی شهرستان نهاوند با هماهنگی بازپرس پرونده، عکس متهم را در روزنامه‌ها چاپ کردند، همچنین برای شناسایی و دستگیری متهم به تمام استان‌ها نیانت قضایی داده شد اما اقدامات پلیس تا چند ماه بعد نتیجه نداد.

 

دستگیری متهم

در حالی که تمام تلاش‌ها برای دستگیری متهم فراری بی‌نتیجه مانده بود، 15 ماه بعد از جنایت، مأموران موفق شدند محل اختفای وی را در شهرستان ابهر از توابع زنجان شناسایی کنند.

دوازدهم آذرماه سال 88 ، اکیپی از مأموران آگاهی شهرستان نهاوند با اخذ نیابت قضایی به شهرستان ابهر رفته و متهم را که به صورت مخفیانه در آنجا زندگی می‌کرد، دستگیر کردند.

متهم در اداره آگاهی با اعتراف به قتل گفت: وقتی وارد درگیری شدم با چاقوی دسته‌پلاستیکی زردرنگی که همیشه همراهم بود، چندین ضربه به شکم و بدن «ابوذر» زدم و وقتی او روی زمین افتاد به سمت بیابان فرار کردم.

وی همچنین در حضور جانشین بازپرس با تکرار اعترافات قبلی گفت: «ابوذر» و «رمضان» زنم را کتک زده بودند به همین دلیل با آنان درگیر شدم و هر دو نفر را با چاقو زدم، یادم نمی‌آید چند ضربه ولی هر دو را خودم زدم.

جانشین بازپرس پس از تحقیقات مشروح از شهود و مطلعان و تکمیل پرونده آن را به همراه کیفرخواست صادره به دادگاه کیفری استان ارسال کرد.

 

متهم در دادگاه

در جلسه دادگاه که با حضور نماینده دادستان، اولیای دم، متهم و وکلای قانونی آنان تشکیل شد، اولیای دم مقتول و وکیل آنان با اعلام شکایت از متهم برای وی به جرم قتل عمد فرزندشان، تقاضای قصاص کردند.

پس از دفاع نماینده دادستان از کیفرخواست صادره، تعدادی از شهود در جایگاه حاضر شده و مشاهدات خود را از ماجرای جنایت مبنی بر درگیری متهم با مقتول و ضرب و جرح مقتول به وسیله متهم و مشاهده چاقوی خونی در دست متهم بیان کردند.

در ادامه متهم با حضور در جایگاه ویژه با انکار اعترافات قبلی، ادعا کرد که هیچ نقشی در جنایت نداشته است. وکیل مدافع وی نیز در دفاع از وی مطالبی را بیان کرد.

پس از اخذ آخرین دفاعیات متهم، دادگاه به استناد شکایت اولیای دم، اعترافات صریح و منطبق با واقعیت متهم در آگاهی و بازپرسی، شهادت شهود، گزارش پزشکی قانونی و مراجع انتظامی و سایر اسناد و مدارک موجود، متهم را گناهکار شناخته و او را به یک بار قصاص نفس محکوم کرد که حکم صادره پس از تأیید در دیوانعالی کشور قابل اجراست.

 تاريخ : ۱۳۸٩/٥/۱٠ | ۱:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام