معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان خبر داد:

میزان مرگ و میر نوزادان در استان همدان ۹ در هر ۱۰۰۰ تولد است

نوزاد

استانها > همدان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: میزان مرگ و میر نوزادان در استان همدان به ۹ مورد در یک هزار تولد رسیده است.

جلاال الدین امیری در گفت‌وگو با  مهر  با اشاره به راه اندازی ۱۰۰ درصدی واحدهای مصوب در طرح گسترش شبکه های بهداشتی درمانی استان همدان از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون افزود: شاخص امید به زندگی در استان همدان نسبت به سال ۵۷، با ۲۱ سال افزایش به ۷۵ سال تا پایان سال ۹۴ رسیده است.

امیری در ادامه تاکید کرد: در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، علاوه بر افزایش ۱۰۰ درصدی دسترسی مردم به خدمات بهداشتی درمانی اولیه، کیفیت و پوششش واکسیناسیون کودکان زیر یک سال نیز از ۴۰ درصد در سال ۵۷ به ۹۹ درصد تا پایان سال ۹۴ رسیده است.

جلاال الدین امیری افزود: میزان مرگ و میر نوزادان نیز از ۳۰ در هزار تولد زنده مربوط به سال ۵۷ به ۹ در هزار تولد تا پایان سال ۹۴ رسیده و این شاخص در مورد کودکان زیر یک سال از ۵۰ به ۱۱.۷ در هزار کاهش پیدا کرده است.

وی یادآور شد: مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال تا سال ۵۷، به میزان ۸۰ در هزار تولد زنده بوده که این شاخص تا پایان سال ۹۴ به ۱۳.۵ در هزار کاهش یافته است.

امیری افزود: میزان مرگ و میر مادران به دلیل عوارض بارداری و یا زایمان نیز از بیش از ۱۰۰ مورد به ازاء یکصد هزار زایمان در سال ۵۷ به کمتر از ۱۱.۴ مورد تا پایان سال ۹۴ رسیده است و رقم ۵۰ درصدی زایمان های انجام شده توسط افراد دوره ندیده در سال ۵۷، به حدود صفر درصد تا سال ۹۴ رسیده است.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان گفت: ریشه کنی برخی بیماری های واگیر دار نظیر آبله و به مرحله ریشه کنی رسیدن بیماری فلج اطفال، به طوری که طی ۱۵ سال گذشته در سطح کشور و استان همدان موردی از پولیومیت قطعی مشاهده نشده است و نیز قرار گرفتن در مرحله حذف کزاز نوزادی، سرخک و کنترل مالاریا  از جمله اقدامات اساسی در دوران پس از انقلاب بوده است.

 

 

 تاريخ : ۱۳٩٥/٦/٧ | ۸:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام