مواد مخدر صنعتی بلای جان جامعه

گرایش به مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها و معضلات ناشی از آن بلای جان جامعه شده است.
یک جامعه‌شناس و استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران در این‌باره گفت: در گام نخست باید بدانیم و بررسی کنیم که هدف از اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر چیست، به‌ عنوان مثال کنجکاوی از مهمترین علل مصرف مواد و روان‌گردان‌هاست. پس از چند مرتبه مصرف فرد متوجه می‌شود که تأثیر جالب و چندان این مخدرها در سیستم بدنی ایجاد نمی‌کنند و همه آن شعارها کذب محض بوده است.
بهروز نیکپور با تأکید بر اینکه ریشه‌یابی باورهای نادرست برای مقابله اجتماعی با اعتیاد ملزم و ضروری است، افزود: از دیگر باورهای نادرست آن است که فرد در شرایط خاص از جمله شب امتحان و میهمانی یکبار مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها را مصرف می‌کند و به خود قول می‌دهد که دیگر تکرار نشود، ولی تجربه نشان داده است که بیشتر افرادی که بعدها به معتادان خیابانی تبدیل شده‌اند، ابتدا در یک میهمانی یا برای فرار از یک شرایط خاص مواد مخدر مصرف کرده‌اند، بنابراین استفاده از مواد مخدر در هیچ شرایطی و به هیچ دلیلی درست نیست.
این استاد دانشگاه علوم اجتماعی با هشدار به اینکه سن اعتیاد رو به کاهش است، بیان کرد: اکنون با توجه به در دسترس بودن مخدرهای صنعتی و روان‌گردان‌ها که مانند نقل و نبات می‌توان آنها را تهیه کرد، آسیب‌های اجتماعی، نابسامانی خانواده و... موجب شده است که نوجوانان بیشتری در معرض معتاد شدن قرار بگیرند.


نیکپور اضافه کرد: باید برنامه‌ها و طرح‌های اساسی اتخاذ شود تا از همان دوران نوجوانی، افراد را از باورهای نادرست در زمینه مصرف مواد مخدر صنعتی و روانگردان‌ها و عوارض سوء آن آشنا کرد و تقویت مهارت "نه گفتن" در برابر تعارف‌های دوستانه یا اعضای معتاد خانواده هم در پیشگیری اولیه از اعتیاد بسیار مؤثر است.
این جامعه‌شناس با اشاره به اینکه در بحث اجتماعی شدن مقابله با اعتیاد، باید در حوزه پیشگیری اولیه از اعتیاد بسیار کار کرد و آن را محور اصلی این رویکرد قرار داد، اظهار کرد: برای کسانی که معتاد شده‌اند، کار چندانی نمی‌توان انجام داد و فقط می‌توان آنها را درمان کرد، جامعه مورد هدف ما بیشتر نوجوانان و جوانانی هستند که هنوز مصرف مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها را تجربه نکرده‌اند، باید اقدامات پیشگیرانه را بیشتر معطوف به این گروه کرد.
نیکپور با انتقاد از اینکه برخی از والدین یا اعضای خانواده، توجهی به کشیدن سیگار و یا قلیان از سوی نوجوانان و جوانان خود نمی‌کنند، گفت: این 2 عنصر زمینه‌ساز گرایش به سمت مصرف مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌هاست، باید والدین را آگاه کرد که مضرات قلیان یا سیگار کمتر از مواد مخدر نیست و دروازه ورود به اعتیاد است.
وی ادامه داد: بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی در جامعه، ناشی از ناآگاهی و بی‌توجهی به این معضل است، سال‌های زیادی است که اعتیاد گریبانگیر بسیاری از مردم شده است و وقتی در کوچه، محله، بازار و مکان‌های دیگر معتاد را با ظاهر زشت و حتی در عین مصرف می‌بینیم، فقط با دیدن این مسأله اظهار تأسف می‌کنیم، در حالی که وظیفه تک‌تک افراد جامعه است که در قبال آن احساس مسئولیت و در مقابله و پیشگیری از این معضل تلاش کنیم.
این استاد دانشگاه علوم اجتماعی تهران تأکید کرد: برای تحقق رویکرد اجتماعی مقابله با اعتیاد باید مسئولان و مردم با تمام وجود و توان حساب شده حرکت کنند، مبارزه با این معضل موضوع آسانی نیست که بتوان یک شبه راه موفقیت را طی کرد، بلکه نیاز به هدف، باور، برنامه، تحقیق، آموزش و پیشگیری دارد.تاريخ : ۱۳٩۳/۱٢/۱٤ | ٢:٢٥ ‎ق.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام