انهدام باند کلاهبرداری با مدارک متقاضیان کار در همدان

 

متهمان با 72 خط تلفن همراه 550 میلیارد ریال از 49 نفر کلاهبرداری کرده‌اند
 اعضای یک باند که با تأسیس شرکت‌های کاغذی مدارک هویتی افراد جویای کار را دریافت با سوء‌استفاده از آن اقدام به اخذ دسته چک و کلاهبرداری‌های متعدد می‌کردند شناسایی و دستگیر شدند.
رئیس پلیس آگاهی انتظامی استان همدان با بیان این مطلب گفت: در پی خبری مبنی بر اینکه افرادی ناشناس با تأسیس شرکت‌های خدماتی واهی و... مدارک شناسایی و هویتی متقاضیان جویای کار را جهت استخدام در شرکت تحصیل و با مراجعه و ارائه آنها به بانک‌ها با جعل عنوان اقدام به اخذ دسته چک کرده و سپس با دسته چک‌های جعلی اقدام به خرید اجناس و کلاهبرداری می‌کند، این موضوع در دستور کار مأموران اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی همدان قرار گرفت.
رضا زارعی افزود: با توجه به شناسایی نشدن متهمان‌، افزایش شکات و مالباختگان و احتمال فعالیت باندی گسترده رسیدگی به این موضوع به عملیات ویژه پلیس آگاهی استان محول شد که در ادامه با هماهنگی قضایی و استعلام از بانک‌ها تعدادی از حساب‌های افتتاح شده با هویت جعلی افراد فوق در شعبات بانک ملی همدان شناسایی و سپس مدارک و فرم‌های مربوط به افتتاح حساب‌های اخذ شده مورد بررسی قرار گرفت.


در بررسی‌های به عمل آمده و تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده و با استعلام از بانک‌های اطلاعاتی، مشخصات یکی از متهمان به دست آمد که با انجام تحقیقات غیرمحسوس و پوششی در محل سکونت وی، محرز شد که نامبرده به اتفاق پدر و 2 نفر دیگر از برادرانش همگی دارای سوابق کیفری متعدد در امر جعل و کلاهبرداری و... می‌باشند و در حال حاضر به این اقدام مجرمانه خود ادامه می‌دهند.
با به کارگیری منابع اطلاعاتی در شهرستان‌های همدان و اسدآباد و انجام اقدامات اطلاعاتی محل اختفای متهم مذکور در توابع استان تهران شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی و اعزام اکیپی از کارآگاهان مجرب به آدرس موردنظر در یک عملیات غافلگیرانه شناسایی، دستگیر و به همدان منتقل شد.
زارعی در ادامه بیان کرد: در بازرسی از منزل وی چند قطعه کارت معافیت و گواهینامه رانندگی جعلی و تعداد زیادی کارت ملی، شناسنامه مربوط به افراد مختلف و 2 فقره چک به همراه مقداری اسناد و مدارک دیگر کشف شد.
در تحقیقات از متهم، نامبرده چاره‌ای جز بیان واقعیت نداشته و علاوه بر اعتراف به بزه انتسابی مبنی بر تحصیل مدارک هویتی افراد و افتتاح حساب با هویت جعلی و کلاهبرداری از طریق خرید اجناس با صدور چک مجعول، به اتفاق همدستانش معترف و با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.
در ادامه تحقیقات جهت دستگیری سایر متهمان در ارتباط با همین پرونده، مشخص شد متهم دیگری (برادر متهم دستگیر شده) به همراه پدرش با رفتن به شهر تویسرکان قصد کلاهبرداری داشته که ضمن اخذ نیابت قضایی و با هماهنگی با پلیس آگاهی آن شهرستان این 2 متهم در تویسرکان و همدست دیگرشان نیز در همدان دستگیر شدند.
متهمان در بازجویی‌ها به اخذ 16 فقره دسته چک به نام‌های افراد دیگر از بانک‌های مختلف در شهرستان‌های همدان، بهبهان، بروجرد، قروه، سنقر، ملایر و تهران و یک فقره جعل شناسنامه و 5 میلیارد و 500 میلیون ریال کلاهبرداری از 49 نفر مالباخته معترف شدند. در ضمن با توجه به اقدامات صورت گرفته تاکنون تعداد 72 خط تلفن همراه که متهمان با مدارک هویتی افراد غیر اخذ و جهت کلاهبرداری استفاده می‌کردند نیز کشف شد.
زارعی تصریح کرد: تحقیقات پلیس جهت دستگیری سایر متهمان و شناسایی مالباختگان ادامه دارد.تاريخ : ۱۳٩۳/۱۱/۱۸ | ۳:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام