آسیب شناسی فضای مجازی و جرایم رایانه‌ای از نگاه قانون


 پیشرفت تکنولوژی، دستیابی بشر به فناوری اطلاعات و استفاده از رایانه و پیدایش دنیای مجازی دارای پیامدهای مثبت و منفی فراوان بوده است که از جمله پیامدهای منفی آن پیدایش جرایم رایانه‌ای است.

یک وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق در این باره گفت: قانون جرایم رایانه‌ای یکی از کامل‌ترین قوانین در زمینه جرایم مربوط به فضای مجازی و رایانه‌ای است. 

روح‌ا... احمدی در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: در این قانون فصل اول مربوط به جرایم علیه محرمانگی داده‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی، فصل دوم مربوط به جرایم علیه صحت تمامیت داده‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی، فصل سوم شامل سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه، فصل چهارم جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، فصل پنجم شامل هتک حیثیت و نشر اکاذیب است و در فصل‌های بعدی سایر جرایم جرم‌انگاری شده‌اند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: جرایم رایانه‌ای در قانون ایران تعریف خاصی نداشته اما می‌توان آن را براساس تعریفی وسیع در یکی از قوانین کشورهای غربی چنین گفت: هر اقدام غیرقانونی که با یک رایانه یا به کارگیری آن مرتبط باشد را جرم رایانه‌ای می‌گویند یا به هر اقدامی که به هر ترتیب با رایانه مرتبط بوده و موجب ایجاد خسارت به بزه دیده شود و مرتکب از این طریق منافعی را تحصیل کند جرم محسوب می‌شود.

احمدی با بیان اینکه «داده» در لغت به معنای اطلاعات، مفروضات و دانسته‌ها و سوابق آمده است، گفت: در اصطلاح به هرگونه اطلاعاتی که از طریق دستگاه ورودی رایانه وارد می‌شود یا عملیاتی روی آن به اجرا در می‌آید داده گفته می‌شود و جمع آنها داده‌هاست، به عبارت دیگر به اطلاعات خاصی که به رایانه داده می‌شود تا پردازشی روی آنها صورت گیرد داده اطلاق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به نتیجه‌ای که حاصل پردازش رویدادهای خام است اطلاعات گفته می‌شود، افزود: یعنی اطلاعات شکل تغییر یافته داده‌هاست.


حمدی در خصوص اصطلاحات جرایم رایانه‌ای اظهار داد: دسترسی غیرمجاز، یعنی رخنه غیرقانونی به سامانه رایانه‌ای حفاظت شده، رکن قانونی این بزه ماده یک قانون جرایم رایانه‌ای است.

وی گفت: در این بزه دسترسی غیرمجاز در حقوق کیفری سنتی همانند با هیچ یک از جرایم نیست و جزو جرایمی است که با پیدایش رایانه به وجود آمده است که نیاز به ورود به عنف و تهدید نیست و کافی است سامانه رایانه‌ای حفاظت شده باشد و شخص بدون اذن و اجازه صاحب داده وارد آن شود که این جرم در مقایسه با سایر بزه‌های دیگر به عنوان دروازه جرایم رایانه‌ای است.

این کارشناس ارشد حقوق در رابطه با جاسوسی رایانه‌ای، افزود: قانونگذار در جرایم رایانه‌ای گام سه‌گانه‌ای برای جرایم جاسوسی در نظر داشته است؛ گام نخست دسترسی به سامانه رایانه‌ای و مخابراتی که داده‌های سری در آنها نگهداری می‌شود، گام دوم دسترسی به داده‌های سری یا تحصیل یا شنود آنها و گام سوم در دسترسی قراردادن برای کسانی که شایستگی آگاهی از محتوای داده‌های سری را ندارند، است.

احمدی با بیان اینکه 2 بزه دسترسی غیرمجاز و شنود غیرمجاز مبنا و پایه جاسوسی رایانه‌ای را تشکیل می‌دهند، در مورد جعل رایانه‌ای و استفاده از داده‌های مجهول خاطرنشان کرد: تغییر یا ایجاد داده‌های قابل استناد که در واقع تغییر باید در داده‌های قابل استناد انجام شود و ایجاد باید پدید آورنده داده‌ای باشد که توانایی استنادپذیری را داشته باشد.

وی گفت: در جرم جعل رایانه‌ای نیازی به ورود ضرر نیست و اگر زیانی حاصل شود موجب افزایش کیفر می‌شود و صرف قابلیت استنادپذیری کافی است.

احمدی اظهارکرد: استفاده از ماده مجهول باید در فضای سایبر و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و کارت‌های حافظه انجام شود که رفتار بزه استفاده از داده مجهول را تشکیل می‌دهد. بنابراین اگر کسی در فضای بیرونی و فیزیکی از داده مجهول استفاده کند این بزه رخ نمی‌دهد.

 تاريخ : ۱۳٩۳/۱۱/۱٦ | ٤:۳٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام