گوشت الاغ دردسرساز شد

 

■ دستگیری عامل کشتار الاغ و توزیع در رستوان‌های بین راهی فامنین خبری که بین تایید و تکذیب سرگردان شد

 در حالی که یک نهاد رسمی خبر، دستگیری فردی را به اتهام کشتار الاغ و توزیع گوشت آن در رستوران‌های بین راه در شهرستان فامنین اعلام کرد و یک پایگاه خبری نیز این خبر را روی خروجی خود قرار داد، اما پیگیری‌های خبرنگار ما برای کسب اطلاعات تکمیلی به نتایج متفاوتی منجر شد.

به گزارش خبرنگار ما، صبح روز سه‌شنبه 30 دی‌ماه پایگاه خبری تحلیلی، خبری مبنی بر دستگیری عامل کشتار الاغ و توزیع در رستوان‌های بین راهی فامنین به شرح زیر منتشر کرد: عامل کشتار الاغ و توزیع در رستوان‌های بین راهی فامنین دستگیر شد.

در گزارش پایگاه خبری نافع آمده بود که فرمانده انتظامی شهرستان فامنین از دستگیری عامل کشتار الاغ و توزیع گوشت آن در رستوان‌های بین راهی این شهرستان خبر داد.

محمد معصومی در تشریح این خبر گفته بود: در پی خبری مبنی بر کشتار الاغ در حوزه تجرک و توزیع آن در رستوران‌های بین راهی شهرستان فامنین، رسیدگی به این موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی افزود: در ادامه تحقیقات انجام شده صحت وسقم خبر تأیید شد و اکیپی از مأموران پلیس آگاهی و اطلاعات به همراه نماینده دامپزشکی این شهرستان با هماهنگی مقام قضایی به محل عزیمت کردند.

این مقام انتظامی بیان کرد: در بازرسی به عمل آمده از منزل موصوف لاشه 4 رأس الاغ که به تازگی کشتار شده بود کشف و متهم دستگیر شد.

فرمانده انتظامی شهرستان فامنین اظهار کرد: متهم پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قضایی به پلیس آگاهی منتقل شد و تحقیقات پلیس در این خصوص همچنان ادامه دارد.

پیگیری چندباره خبرنگار همدان‌پیام برای گفت‌وگو با فرمانده انتظامی شهرستان فامنین برای درست یا غلط بودن خبر به دلیل در دسترس نبودن وی بی‌پاسخ ماند. 

در حالی که این خبر به نقل از همان پایگاه خبری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به سرعت منتشر شده بود، ساعتی پس از انتشار خبر این پایگاه خبری در اقدامی عجیب بدون هیچ‌گونه توضیحی خبر را از روی خروجی خود برداشت.

 مشخص نیست گوشت 

کشف شده گوشت الاغ باشد!

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با تأیید دستگیری یک نفر به اتهام توزیع گوشت مشکوک نظر قطعی در این باره را منوط به دریافت نتیجه آزمایشگاه دامپزشکی دانست.

محمدرضا رسولی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر اینکه فردی در یکی از روستاهای فامنین اقدام به ذبح و توزیع غیرمجاز می‌کند پیگیری موضوع در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: روز دوشنبه اکیپی از کارشناسان دامپزشکی به همراه مأموران انتظامی و نماینده دادگستری به محل مورد نظر مراجعه و مقداری گوشت ذبح شده مشاهده کردند.


رسولی اظهار کرد: کارشناسان دامپزشکی بر حسب وظیفه از گوشت کشف شده در محل نمونه‌برداری و به آزمایشگاه منتقل کردند و فردی که اقدام به ذبح غیرقانونی کرده بود نیز توسط پلیس دستگیر و در ادامه با تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شد.

وی خبر منتشر شده مبنی بر کشف لاشه تعدادی الاغ در محل مورد نظر را تکذیب و تصریح کرد به گفته کارشناسان اداره دامپزشکی از روی آثار و علائم به جا مانده نمی‌توان نظر قطعی داد و این موضوع نیاز به تأیید آزمایشگاه دامپزشکی دارد.

مدیرکل دامپزشکی با بیان اینکه از جنبه حقوقی صرف ذبح گوشت چهارپایان غیرحلال جرم تلقی نمی‌شود، گفت: این موضوع وقتی جرم تلقی می‌شود که به مصرف انسانی برسد.

محمدرضا رسولی اظهار کرد: کارشناسان اداره دامپزشکی به طور دائم و مستمر فروشگاه‌ها و مراکز عرضه محصولات دامی را مورد بازدید قرار داده و با مشاهده کوچکترین تخلفی قاطعانه با موضوع برخورد می‌کنند.

وی با اشاره به امحای بیش از 360 تن انواع گوشت و فراورده‌های دامی غیربهداشتی در استان همدان در 9 ماه گذشته یادآور شد: سال گذشته در 12 ماه این حجم فراورده کشف و امحا شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با تأکید بر اینکه کارشناسان این اداره کل با تمام توان تلاش می‌کنند تا از توزیع گوشت و فراورده‌های حیوانی ناسالم در جامعه جلوگیری کنند از مردم خواست این فراورده‌ها را تنها با شناسنامه و تأییدیه دامپزشکی خریداری کنند.

 پلیس یک نفر را به این اتهام دستگیر کرده است

فرماندار فامنین نیز خبر دستگیری و تشکیل پرونده برای فردی که به اتهام ذبح گوشت مشکوک بود را در این شهرستان تأیید کرد.

سید رسول حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌پیام گفت: پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت مشکوک در ذبح غیرمجاز در یکی از روستاهای شهرستان با هماهنگی مقام قضایی مأموران پلیس و اداره دامپزشکی برای بررسی موضوع به محل مورد نظر مراجعه کردند.

وی افزود: در بررسی از محل بقایای جسد ذبح شده مشکوک به الاغ کشف شد و فرد متهم دستگیر و برای تحقیقات به اداره آگاهی شهرستان منتقل شد.

حسینی خبر توزیع گوشت الاغ در رستوران‌ها و سایر مراکز را تأیید نکرد و اظهار کرد: احتمال دارد فرد متهم برای تغذیه سگ این کار را کرده باشد.

 خبری در برزخ تأیید و تکذیب

در حالی که شواهد و قراین حاکی از صحت خبر منتشر شده است و مسئولانی که خبرنگار همدان‌پیام موفق به گفت‌وگو با آنان شد نیز اصل ماجرا را به طور ضمنی تأیید کردند اما این ماجرای عجیب که مشابه آن سال‌های گذشته در ابعادی گسترده‌تر در شهرستان ملایر کشف و به صدور حکم قضایی نیز منجر شد کماکان در برزخ تأیید شدن یا نشدن قطعی ماند و مشخص نشد چه عاملی در پشت پرده بود که باعث شد این خبر پس از انتشار از سوی منابع رسمی و انتشار در یک پایگاه خبری دارای مجوز به ناگاه به محاق فراموشی فرو رود. البته مسئولان خبر منتشر شده را به صورت رسمی و دقیق تکذیب نکردند و اعلام کردند که در دست بررسی است.تاريخ : ۱۳٩۳/۱۱/٤ | ٤:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام