معتادان شیشه برای اطرافیان خطرناکند

 

  یکی از نکات مورد توجه در افرادی که به مصرف شیشه اعتیاد دارند آن است که رفتارها و حرکات اطرافیان برایشان معنادار می‌شود، فرد شیشه‌ای از رفتار اطرافیان برداشت‌های نادرستی دارد و هر حرکتی برای او معنادار می‌شود. او از نگاه‌ها و یا گفته‌های عادی 2 نفر برداشت نادرست دارد و همواره احساس می‌کند دیگران با حرف‌ها و یا نگاه‌هایشان او را متهم می‌کنند. بنابراین ممکن است در پی توهمات دست به جنایاتی بزند و خانواده و نزدیکان آنها نخستین افراد در معرض خطر هستند.

رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی استان تهران در این خصوص می‌گوید: روان‌‌پریشان شیشه در ابتدای امر به خانواده خود بسیار بدبین می‌شوند. در مورد افراد متأهل نخستین شخصی که مورد اتهام و بدبینی قرار می‌گیرد همسر فرد شیشه‌ای است. شایع‌ترین تصور فرد در مورد همسرش نیز افکار هذیانی خیانت است. فرد شیشه‌ای همواره تصور می‌کند شخصی در خانه آنها حضور دارد و همسرش موضوعی را از او مخفی کرده است به همین دلیل مرتکب قتل و یا جنایاتی می‌شود که هیچ دلیل محکمی ندارد.

مهدی صابری می‌افزاید: در مورد مجردها نیز پدر، مادر، خواهر و برادر نخستین کسانی هستند که ممکن است تحت‌تأثیر تصورات موهوم فرد شیشه‌ای به قتل رسیده و یا آسیب ببینند، همچنین اگر فرد شیشه‌ای در بیرون خانه دوست نزدیکی داشته باشد که ساعات طولانی با او معاشرت کند او نیز در معرض خطر است.

به گفته وی، جنایات نادر مانند مادر و یا فرزندکشی که به طور معمول و در شرایط عادی اتفاق نمی‌افتد در افراد شیشه‌ای بیشتر دیده می‌شود دلیل وقوع این جنایات فجیع نیز آن است که روان‌پریشان شیشه دچار حس تغییر محیط می‌شوند و توهماتی پیدا می‌کنند که تحت‌تأثیر آن قادر نیستند تشخیص دهند که فرد مورد حمله فرزند یا مادرشان است.


  برخی مصادیق قتل توسط روان‌پریشان شیشه

رئیس بخش روانپزشکی استان تهران در ادامه به برخی مصادیق قتل‌های اتفاق افتاده به دست افراد شیشه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید: در یک نمونه از معاینات روانپزشکی فردی شیشه‌ای به پزشکی قانونی ارجاع شده بود که فرزند 4 ساله‌اش را به شکل فجیعی به قتل رسانده بود. در لحظه وقوع حادثه، او فرزند خود را به شکل یک عروسک می‌دیده که باید با پیچ گوشتی حرکات او را تنظیم کند. متأسفانه بر اثر ضربات وارد شده، این کودک خردسال به بدترین شکل ممکن جانش را از دست داده بود.

در نمونه‌ای دیگر، پدر شیشه‌ای کودک خود را به شکل عروسک چوبی در حال حرکت می‌دید که از بیرون برای کنترل رفتار او در خانه‌شان قرار داده شده است. بنابراین تصمیم می‌گیرد آن را منهدم کند و متأسفانه تحت‌تأثیر این تصورات فرزندش را تکه‌تکه می‌کند.

صابری به مورد دیگری اشاره می‌کند و می‌افزاید: در نمونه‌ای دیگر مادری شیشه‌ای تصور می‌کرد در آینده دختری با سنگ آسیاب افراد مهمی را خواهد کشت و چون فکر آن دختر فرزند خودش است در اقدامی ناباورانه دخترش را به بدترین شکل ممکن به قتل رساند.

عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه می‌دهد: این نمونه‌هایی از افراد معاینه شده در بخش روانپزشکی قانونی است که تحت‌تأثیر توهمات شیشه مرتکب قتل نزدیکانشان شده‌اند. علاوه بر این، افراد زیادی نیز به این بخش ارجاع می‌شوند که تحت‌تأثیر توهمات شیشه با اطرافیان خود درگیر شده و زد و خورد داشته‌اند.

 افسردگی و ناامیدی پس از ارتکاب به قتل

این متخصص روانپزشکی خاطرنشان می‌کند: روان‌پریشان شیشه معمولاً 3 روز تا یک هفته پس از ارتکاب به قتل متوجه جنایت انجام شده می‌شوند و به دنبال آن به افسردگی و ناامیدی شدید دچار خواهند شد. برخی از آنها نیز پس از آگاهی از عملشان دست به خودکشی می‌زنند.

وی یادآور می‌شود: افراد تحت‌تأثیر مصرف شیشه دچار واقعیت گسیختگی می‌شوند و رفتارهایی خشن و بعضاً تکان‌دهنده از خود نشان می‌دهند. این ماده 3 بخش از سیستم‌های شیمیایی حساس در مغز را که باید به صورت متعادل با یکدیگر عمل کنند تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و به تبع آن فرد دیگر درک درستی از محیط اطراف ندارد و بعضاً به اعمالی خشن و ناباورانه دست می‌زند.

 گرایش به مصرف شیشه در افراد بالای 50 سال

صابری با بیان اینکه مصرف شیشه بیشتر در افراد جوان دیده می‌شود، می‌گوید: متأسفانه اخیراً مواردی از مصرف شیشه در افراد 50 تا 60 ساله نیز مشاهده شده که مشکلات بسیاری را برای خانواده و به ویژه همسران این افراد به وجود آورده است.

وی می‌افزاید: افراد ممکن است در سنین بالا برای رهایی از افسردگی و یا به دست آوردن توانایی برای انجام کارهای بدنی به مصرف شیشه روی آورند اما تبعاتی که این ماده برای آنها به دنبال خواهد داشت بسیار خطرناک و مشکل‌آفرین است. به نحوی که در نمونه‌ای مردی 50 و چندساله تحت‌تأثیر مصرف شیشه به همسر خود بدبین شده و به دنبال آن مشکلاتی برای همسر و خانواده او ایجاد شده بود.

 ترک شیشه عوارض جسمی ندارد

صابری در پایان با بیان اینکه ترک شیشه عوارض جسمی ندارد، تصریح می‌کند: متأسفانه استفاده از این ماده وابستگی شدیدی در فرد ایجاد می‌کند به نحوی که اگر تصمیم به ترک داشته باشند هر چند عوارض جسمی برای آن وجود ندارد اما حس لذت و هیجان کاذبی که به دنبال مصرف این ماده به وجود می‌آید فرد را دوباره به سمت مصرف این محرک روان می‌کشاند.تاريخ : ۱۳٩۳/۱٠/٢٤ | ٥:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام