برای پیشگیری از سرقت خودرو چه اقداماتی انجام دهیم

  امروزه به‌رغم اقدامات در خور شایسته پلیس در خصوص مقابله با سرقت خودرو، در پاره‌ای از اوقات شاهد سرقت خودرو هستیم. در حال حاضر سرقت خودرو به عنوان یک پدیده و یک معضل اجتماعی در زندگی شهروندان به یکی از دغدغه‌های مسئولان امر امنیت تبدیل و موجب تخریب چهره امنیت شهرها شده است. با وجود هشدارهای پلیس تعدادی از شهروندان در جهت ارتقای امنیت خودروها اقدامات مناسبی انجام نداده‌اند، هر چند معتقدیم که بخش مهمی از ارتقای امنیت خودروها به شرکت‌های سازنده خودروها بر می‌گردد و شرکت‌های مذکور می‌بایستی از الگوهای جهانی در مورد ارتقای امنیت خودروها استفاده کنند؛ لیکن جرم سرقت خودرو هر روز با پیچیدگی‌های خاص خود همراه بوده و ضمن اینکه سارقان هم اشتیاق بیشتری به این نوع سرقت‌ها دارند مهارت‌های خاصی را نیز کسب کرده‌اند. به نظر می‌رسد خودروسازان علاوه بر توجه به افزایش ضریب امنیت خودروها باید در مورد «هویت‌سازی» یا شناسنامه‌دار کردن قطعات خودروشان نیز اقدامات خاص را انجام دهند. هویت‌سازی قطعات اقدام ارزنده‌ای است که می‌تواند خیلی از زمینه‌های ارتکاب به این جرم را کاهش دهد و در حال حاضر مجرمان هم در شگردهای ویژه‌ای شامل باز کردن قفل‌ها در کوتاه‌ترین زمان، قطع تجهیزات ایمنی، شکستن شیشه، استفاده از اسلحه گرم و سرد، خوراندن مواد مسموم و خواب‌آور، استفاده از زنان به عنوان مسافر و جلب اعتماد راننده، صحنه‌سازی یک نزاع ساختگی و استفاده از حواس‌پرتی و بی‌دقتی راننده در زمان خروج از پارکینگ‌ها به هنگام قفل درِ پارکینگ، ساختن سوئیچ توسط دوستان، آشنایان و بعضاً تعمیرکاران قلابی که خودرو در اختیارشان به امانت گذاشته می‌شود و سرقت به بهانه خرید خودرو و آزمایش کردن آن و... استفاده می‌کنند که در این موارد لازم است مالکان خودرو به هشدارهای امنیتی پلیس اهتمام ویژه داشته تا زمینه ارتکاب جرم را با تقویت سیبل مجرمانه در سطح جامعه کاهش دهیم. برای افزایش ضریب امنیتی خودروها و در جهت پیشگیری از سرقت خودروها توجه خوانندگان را به نکات زیر جلب می‌کند، امید است که با اهتمام به این نکات شاهد کاهش چشمگیر و یا ریشه‌کن شدن جرم سرقت خودرو در جامعه باشیم.
مالکان خودروها به اصول ایمنی زیر توجه داشته باشند:


■ هرگز اتومبیل خود را حتی برای لحظه‌ای کوتاه با موتور روشن ترک نکنید.
■ هنگام خرید یا گردش و تفریح، اتومبیل را در مکانی امن و یا در پارکینگ‌های قابل اطمینان پارک نکنید.
■ حتی‌الامکان اتومبیل خویش را در نقاط خلوت و تاریک پارک نکنید.
■ در زمان خروج از منزل یا پارکینگ ابتدا اتومبیل را خاموش، سوئیچ را بردارید و سپس به بستن درِ منزل یا پارکینگ اقدام کنید.
■ از سوار کردن مسافران مشکوک جداً خودداری کنید.
■ هنگام ترک خودرو از به جای گذاشتن سوئیچ و دسته کلید در آن خودداری کنید.
■ هنگام ترک خودرو از به جای گذاشتن سند، کارت و سایر اوراق شناسایی در داخل آن خودداری کنید.
■ در مواقع اضطراری مانند وقوع حادثه و مراجعه به مراکز درمانی ضمن حفظ خونسردی در صورت ترک اتومبیل نکات ایمنی را رعایت کنید.
■ حتی‌الامکان از مکان‌هایی برای پارک خودرو استفاده کنید که در مجاورت دوربین‌های مدار بسته هستند.
■ هرگز فرزند خردسال خویش را در اتومبیل رها نکنید؛ زیرا که احتمال وقوع هر گونه حادثه ناگواری وجود دارد.
■ چنانچه اتومبیل شما دچار نقص فنی شد که مجبور به هل دادن خودرو شدید اجازه ندهید افراد ناشناس پشت فرمان بنشینند.
■ اگر خودروی خویش را از افراد ناشناس خریداری کرده‌اید حتی‌الامکان نسبت به تعویض قفل درها و تجهیزات ایمنی آن اقدام کنید.
■ چنانچه خودروی شما نیازمند تعمیر می‌باشد آن را در اختیار تعمیرگاه‌های معتبر قرار داده و سوئیچ را فقط به مسئول تعمیرگاه بسپارید.
■ سوئیچ خودروی خویش را در هیچ مکانی جا نگذارید.
■ خودرو خویش را حتی برای لحظه‌ای کوتاه در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
■ هنگام حوادث رانندگی و تصادفات و یا نزاع‌هایی که احتمال ساختگی بودن آنها وجود دارد مراقب باشید خودروی خویش را رها نکنید.
■ سعی کنید از رادیو پخش‌های کشویی یا پنل‌دار برای اتومبیل خود استفاده کرده و هنگام ترک خودرو آن را با خود حمل کنید.
■ هنگام تعویض چرخ یا برطرف کردن نقص فنی خودرو از قفل درِ مطمئن شوید.
■ برای کاهش سرقت و کاهش ضریب آسیب‌پذیری از نصب تزئینات اضافی و فریب‌دهنده در داخل و بیرون خودرو اجتناب کنید.
■ در توقف‌های کوتاه‌مدت، برای مثال در ترافیک‌های سنگین شهری و یا پشت چراغ قرمر شیشه اتومبیل را بالا ببرید و درها را قفل کنید.
■ در توقف‌های کوتاه مدت در ترافیک‌ها و در پشت چراغ قرمز به همراهان خود بسپارید مواظب کیف خود بوده و از قرار دادن اجناس با ارزش مثل تلفن همراه بر روی داشبورد خودرو امتناع کنید.
■ از به جا گذاشتن اشیاء قیمتی مانند زیورآلات، دوربین، تلفن همراه، کیف دستی و... هنگام ترک خودرو جداً بپرهیزید.
■ هنگام عزیمت به مقصدهای دور و خارج از شهر، خانواده را در جریان سفر خویش گذاشته و مسیر مسافرت خویش را به خانواده اطلاع داده و در صورتی که در این سفر مسافر به همراه دارید در صورت امکان تعداد و مشخصات مسافر و مقصد بین راهی آنها را به اطلاع خانواده برسانید.
■ رانندگان تاکسی و مسافرکش‌ها باید همواره مراقب دخل و وسایل خودرو باشند و از باز گذاشتن درِ داشبورد امتناع کنند.
■ هنگام مواجهه با تهدید سارقان یا درگیری با آنها، ابتدا سوئیچ را به خارج و جایی که پیدا کردن آن مشکل باشد پرتاب کرده، سپس سوئیچ مخفی را خارج از دید متجاوزان به کار ببرید.
■ چنانچه شغل شما مسافرکشی است به هنگام سوار شدن مسافر مقصد آنها را جویا شوید و حتی‌المقدور از انتقال مسافران به نقاطی که آشنایی کافی ندارید اجتناب کنید.
■ یکی از اساسی‌ترین روش‌های پیشگیری از سرقت، تجهیز خودرو به وسایل ایمنی است؛ لذا خودرو را به لوازم ایمنی نظیر دزدگیر، سوئیچ مخفی، قفل فرمان، قفل پدال، قفل سوئیچ و دیگر وسایل بازدارنده مجهز کنید.
■ هنگام ترک خودرو و پارک آن در پارکینگ و یا محل‌های مجاز پارک خودرو از قفل بودن درها و بالا بودن همه شیشه‌ها مطمئن شوید.
■ هنگام مسافرت و استفاده از باربند در خودرو حتی‌المقدور از باربندهای دارای اطمینان بالا استفاده کرده و مراقب اشیاء قیمتی خویش در باربند خودرو باشید.
■ از جابه‌جایی مسافران مشکوک به خارج از مسیرهای اصلی و اماکن متروکه جداً خودداری کنید.
■ خودروی خویش را حتی برای لحظه‌ای کوتاه در حضور مسافر ترک نکنید.
■ شب‌ها و صبح‌ زود از انتقال مسافران مشکوک که کرایه بالاتری پیشنهاد می‌دهند اجتناب کنید.
■ چنانچه شخصی با پیشنهاد وجه غیرمتعارف به صورت دربستی تقاضای انتقال به خارج از شهر را کرد تا قبل از شناسایی وی و حصول اطمینان، از این کار صرف نظر کنید.
■ در نقل و انتقال مسافران بخصوص شب‌ها به هیچ وجه بنا به تقاضای مسافر از مسیر اصلی خارج نشوید.
■ هنگام انتقال مسافر مراقب حرکت‌های مشکوک و حمله احتمالی آنها باشید.
■ تعدادی از سارقان با ترفند و حیله در یک مسیر و در فواصل کم از هم قرار گرفته و به عنوان مسافر و با همکاری یکدیگر راننده را اغفال کرده و اقدام به سرقت یا اخاذی می‌‌کنند؛ لذا مراقب ترفند این عده از سارقان باشید.
■ تعدادی از سارقان با خوابیدن در کنار جاده و وانمود کردن به اینکه تصادف کرده و یا بیمار هستند قصد فریب راننده را دارند، مراقب این گونه افراد باشید.
■ تعدادی از سارقان با همکاری یکدیگر در کنار جاده ایستاده و با به همراه داشتن طفل خردسال و زن موجبات ترحم راننده و فریب وی می‌شوند، از سوار کردن افراد ناشناس با پوشش مسافر قلابی اجتناب کنید.
■ تعدادی از سارقان هم همراه فرد به ظاهر مصدوم در کنار جاده‌ها ایستاده و وانمود می‌کنند قصد کمک به مصدوم و رساندن وی به مراکز درمانی را دارند، تا حصول اطمینان از واقعی بودن کمک به مصدوم از سوار کردن این عده نیز خودداری کنید.
■ از پذیرفتن هر نوع خوراکی و آشامیدنی از سوی مسافران ناشناس جداً خودااری کنید؛ زیرا تعدادی از سارقان با مسموم کردن راننده اقدام به سرقت می‌کنند.
مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدانتاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٤:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام