مرگ در کمتر از 6 ساعت پس از مصرف
قرص برنج پادزهر ندارد

با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم که ترکیبات اصلی قرص برنج را تشکیل می‌دهد در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی علامتی است. از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه‌های بالینی نیز پس از 10 تا 15دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه‌های مسمومیت ظاهر می‌شوند و در مدت کمتر از 6 ساعت مرگ ممکن است رخ دهد.
هرچند در سال‌های اخیر همواره با افزایش موارد مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور مواجه بود اما آخرین آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد، آمار این تلفات در 7 ماهه امسال با کاهش 3/1 درصدی مواجه بوده و از 398 نفر در هفت ماهه سال گذشته به 393 نفر در سال جاری رسیده است که 232 آنها را مردان و 161 نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.
در استان همدان نیز در نیمه نخست امسال 6 نفر بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف قرص برنج جان خود را از دست دادند.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان گفت: یک زن و 5 مرد از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه امسال در همدان جان خود را بر اثر مصرف قرص برنج از دست دادند.
علی‌احسان صالح افزود: استفاده نادرست از قرص برنج عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد به‌گونه‌ای که سال گذشته در همین مدت زمان 6 نفر در همدان شامل 3 زن و 3 مرد به علت مسمومیت ناشی از مصرف این قرص جان باختند.
وی در زمینه تبعات منفی استفاده از قرص برنج بیان کرد: با جذب شدن قرص برنج در بدن انسان، آنزیم‌های سلولی بلوکه شده است و موجب سمی شدن سلول‌ها در تمام ارگان‌ها می‌شود.
صالح از نبود هیچ پادزهری برای بی‌تأثیر کردن مسمومیت با قرص برنج خبر داد و گفت: مصرف قرص برنج علائمی شامل کاهش اشتها و وزن، کم‌خونی و شکستگی و مرگ تدریجی استخوان‌ها را به همراه دارد و استفاده نصف قرص برنج برای یک فرد بالغ کشنده است.


قرص برنج چه بود و از کجا آمد؟
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، سلطانی‌نژاد با اشاره به نحوه ورود قرص برنج در کشاورزی می‌افزاید: در کشور ما، استفاده از قرص‌های برنج حاوی فسفید آلومینیوم در کشاورزی به دلیل کارآیی بالای این فراورده برای از بین بردن آفات، قیمت ارزان، سهولت استفاده، عدم وجود باقی مانده در محصول و در دسترس بودن با استقبال زیاد از سوی کشاورزان همراه بوده است. متأسفانه به دلیل عواملی مانند سمیت بالا و میزان کشندگی زیاد این ماده و سهولت دسترسی به این سم، در سالیان اخیر با آمار نسبتاً بالای مسمومیت‌های ناشی از این عامل در کشور به ویژه در برخی استان‌ها مانند تهران، گیلان، مازندران، گلستان و لرستان مواجه بوده‌ایم.
 استفاده از قرص برنج برای خودکشی بیشتر در اردن، هند، عراق، سریلانکا و ایران گزارش شده است
عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور می‌گوید: در سال‌های اخیر، موارد زیادی از مسمومیت با میزان مرگ‌و‌میر زیاد در اثر مصرف فسفیدهای آلومینیم، روی و کلسیم گزارش شده است که به جز موارد نادری از آنها که به صورت تصادفی بوده، عمده آنها به قصد خودکشی بوده است.
به گفته سلطانی‌نژاد، مسمومیت‌های حاد کشنده ناشی از فسفیدهای فلزی بیشتر در کشورهای هند، سریلانکا، ایران، عراق و اردن گزارش شده و بروز اینگونه مسمومیت‌ها در سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است. این امر می‌تواند ناشی از مصرف این عوامل به علت ارزان و در دسترس بودن در کشورهای مذکور باشد، به طوری که در کشور هند در بین سال‌های 1990- 1980 میلادی اپیدمی ناشی از مسمومیت‌های تصادفی و عمدی با فسفیدهای فلزی گزارش شد.
 علائم مسمومیت با قرص برنج
از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه‌های بالینی، پس از 10تا 15 دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه‌ها ظاهر می‌شوند و مرگ در مدت کمتر از 6 ساعت ممکن است رخ دهد. اگر در عرض 6 ساعت پس از مسمومیت علائمی ظاهر نشود، بیمار بدون علامت خواهد ماند.
این متخصص سم‌شناسی می افزاید: در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی است. بیشتر مرگ‌و‌میرها در خلال 12 تا 24 ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی تنفسی است و مرگ‌و‌میر پس از 24 ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.
کاهش مرگ‌و‌میر مسمومیت با قرص برنج در کشور
هرچند در سال‌های اخیر همواره با افزایش موارد مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور مواجه بود اما آخرین آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد، آمار این تلفات در 7 ماهه امسال با کاهش 3/1 درصدی مواجه بوده و از 398 نفر در هفت ماهه سال گذشته به 393 نفر در سال جاری رسیده است که 232 آنها را مردان و 161 نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.
در این مدت استان‌های تهران با 136، مازندران با 53 و گیلان با 44 فوتی بیشترین آمار تلفات مسمومیت با قرص برنج را داشته‌اند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب در تهران و گیلان 1/8 و 3/32 درصد کاهش و در استان مازندران 4/51 درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش با وجود افزایش تلفات مسمومیت با قرص برنج در سال‌های اخیر، خوشبختانه در هفت ماهه امسال این آمار با روند کاهشی همراه بوده است.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٤:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام