همدان در یکسال گذشته 365 بار لرزید


 براساس آخرین آمار شبکه لرزه‌نگاری استان همدان، در یکسال گذشته 365 مورد زلزله در این استان به ثبت رسیده است.
به مناسبت هشتم آذرماه روز ایمنی در برابر زلزله، شانزدهمین دوره مانور ایمنی در برابر زلزله همزمان با سراسر کشور در مدارس همدان برگزار شد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان ظهر شنبه در این مراسم که به صورت نمادین در آموزشگاه فرزانگان دو همدان با شعار "آیا مدرسه من در برابر زلزله‌ایمن است؟" برگزار شد با بیان اینکه ‌این مانور همزمان با مشارکت 13 میلیون دانش‌آموز در کل کشور اجرا شد، افزود: در استان همدان بیش از 250 هزار دانش‌آموز در 3 هزار مدرسه ‌این مانور را اجرا کردند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت: با تأکید بر اینکه ‌ایران یک کشور حادثه‌خیز است و روی کمربند زلزله قرارگرفته، اظهار کرد: از 130 حادثه‌ای که در کشور وجود دارد 23 حادثه را استان همدان به خود اختصاص داده که امیدواریم با آموزش‌هایی که در این زمینه ارائه می‌شود شاهد یک کشور و شهر ایمن و یک استان تاب‌آور در برابر حوادث باشیم.


علیمردان طالبی ادامه داد: براساس آخرین آمار از شبکه لرزه‌نگاری استان همدان، در یکسال گذشته 365 مورد زلزله در این استان به ثبت رسیده و این بدان معناست که به ازای هر روز یک زلزله اتفاق افتاده که باید در این زمینه آمادگی‌های لازم را داشت و آموزش‌ها را به خانواده خود نیز منتقل کرد.
وی با اشاره به ‌اینکه در اجرای مانور باید به سه نکته پناه‌گیری، خروج اضطراری و آرامش توجه داشته باشیم، گفت: دانش‌آموزان باید با تمسک به‌ این سه نکته آموزش‌هایی را که فرا گرفته‌اند به خانواده‌های خود نیز انتقال دهند تا یک خانواده ‌ایمن داشته باشند.
به گزارش مهر، طالبی با بیان اینکه شبکه لرزه‌نگاری استان همدان آمادگی دارد تا دانش‌آموزان از این محل بازدید کنند، گفت: در این زمینه مدیران مدارس می‌توانند هماهنگی‌های لازم را با شبکه لرزه‌نگاری انجام دهند تا دانش‌آموزان از نزدیک با دستگاه‌های ثبت زلزله و نحوه وقوع زلزله و... آشنا شوند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان نیز در این مراسم با بیان اینکه مانور مقابله با زلزله درمدارس از سال 1374 با همکاری دستگاه‌های مختلفی از جمله پژوهشکده بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، وزارت کشور، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، سازمان دانش‌آموزی و جمعیت هلال احمر در حال اجراست، گفت: مانور ایمنی در برابر زلزله با سه هدف کلی در سراسر کشور اجرا می‌شود.
بهروز کارخانه‌ای با بیان اینکه نخستین هدف از اجرای مانور کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از زلزله است، افزود: این هدف با ارتقای فرهنگ ایمنی و مقاوم‌سازی مدارس محقق می‌شود؛ چراکه دانش‌آموزان و جوانان از گروه‌های پرخطر در حوادث محسوب می‌شوند و اجرای این مانورها آنها را با نحوه محافظت از خود در برابر حوادث آگاه می‌کند.
وی دومین هدف از اجرای مانور را ایجاد مهارت‌های فردی و اجتماعی دانست و اظهار کرد: دانش‌آموزان باید یاد بگیرند هنگام زلزله واکنش صحیح و سریع داشته باشند تا خسارت کمتری را به خود، خانواده خود و جامعه وارد کنند.
کارخانه‌ای با بیان اینکه سومین هدف از اجرای مانور این است که دانش‌آموزان آموخته‌های نظری خود را به مرحله اجرا درآورند، یادآور شد: دانش‌آموزان باید هنگام بروز حوادث آرامش و سرعت عمل در انجام امور را داشته باشند و این آمادگی‌ها را از طریق کتاب‌های مختلف و یا از طریق شرکت در کلاس‌های جمعیت هلال احمر به طور رایگان فرا گیرند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٢ | ٤:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام