قاتل خاموش در خانه‌ها پرسه می‌زند

نویسنده : اسدا... عقیلی‌اصغر

حوادث

 (دلشوره غریبی به جانم افتاده بود، 2 روز بود که که از محسن خبر نداشتم، درست از فردای روز عروسی‌اش که پس از رفتن میهمان‌ها، او و همسرش هم از من و بچه‌ها خداحافظی کردند و به خانه خودشان رفتند و از آن موقع به بعد دیگر خبری از آنها نبود. محسن راننده کامیون بود حتی روزهایی که سرویس می‌رفت چندبار تماس می‌گرفت و جویای حال ما می‌شد اما حالا 2 روز بود که نه تنها تماس نگرفته بود بلکه جواب تماس‌های ما را هم نمی‌داد. در این 2 روز چندبار از شدت دلشوره و دلتنگی تا جلوی منزلشان رفته بودم اما دلم نیامده بود زنگ بزنم. ترجیح دادم مزاحمشان نباشم ولی دیگر طاقت نیاوردم و زنگ درشان را زدم چند بار پشت سرهم اما کسی جواب نداد. اول فکر کردم شاید بی‌خبر به مسافرت رفته‌اند، اما وقتی از گوشه در حیاط ماشین پیمان را دیدم مطمئن شدم که اتفاق بدی برایشان افتاده است. با راهنمایی یکی از همسایه‌ها با پلیس و آتش‌نشانی تماس گرفتم، آتش‌نشان‌ها ابتدا با تجهیزات مخصوص در ورودی را و بعد تمام درها و پنجره‌ها را باز کردند. چند دقیقه بعد، اورژانس و پزشکی قانونی هم آمدند پلیس‌ها اجازه نمی‌دادند کسی وارد خانه شود اما من با التماس‌ وارد شدم و تلخ‌ترین صحنه زندگیم را دیدم.
محسن به دیوار آشپزخانه تکیه داده و پاهایش را دراز کرده بود، مثل وقت‌هایی که ازسرویس می‌آمد عروسم هم در حالی که لباس حریر سفیدرنگی پوشیده بود روی تخت دراز کشیده بود، حالتشان طوری بود که انگار خوابشان برده است و الان بیدار می‌شوند و از حضور این همه آدم در منزلشان وحشت می‌کنند. اما....کارشناس پزشکی‌قانونی پس از معاینه آنها گفت: «پسر و عروسم ساعت‌هاست به خواب ابدی رفته‌اند» اینها گفته‌های مادری است که پسر و عروسش در یکی از مناطق حاشیه‌ شهر همدان به دلیل مسمومیت با گازمونواکسیدکربن جان خود را از دست دادند. کارشناسان علت اصلی این حادثه تلخ را مسدود بودن مسیر دودکش ساختمان به علت ریزش مصالح ساختمانی و انتشار گاز کشنده coدرمحیط عنوان کردند.
اگرچه در سال‌های اخیر با هشدارهای مکرر سازمان‌هایی، چون آتش‌نشانی و پزشکی قانونی و فرهنگ‌سازی رسانه‌ها آمار فوت‌شده‌گان بر اثر استنشاق گاز مونواکسیدکربن co سیر نزولی داشته است اما هنوز هم با رسیدن فصل سرما کابوس قربانیان این قاتل خاموش ذهن جامعه را مشوش می‌کند. با وجود اینکه معمولاً قاتل نامرئی یا همان منوکسیدکربن بیشترین قربانیان خود را در فصل سرما می‌گیرد اما باید گفت براساس آمارهای رسمی اعلام شده 5 ماه نخست امسال، 148 نفر بر اثر استنشاق مونواکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند و همین موضوع به منزله زنگ خطری جدی برای شهروندان و دستگاه‌های مسئول است.


 زنگ خطر به صدا درآمده است، مرگ 148 نفر در پنج ماهه امسال
سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، امسال در 5 ماهه نخست سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5/14 درصد کاهش یافت. در این مدت 148 نفر بر اثر گازگرفتگی فوت کرده‌اند که از این تعداد 112 نفر مرد و 36 نفر زن بودند.
در این مدت استان‌های تهران با 36،‌ اصفهان با 15 و البرز با 12 فوتی بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی را داشتند در حالی که این آمار در سایر استان‌ها کمتر از 8 نفر و در برخی استان‌ها صفر بود.
در استان همدان نیز در 4 ماهه نخست سال 934 نفر جان خود را در اثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن از دست داده‌اند که این رقم در مدت مشابه سال 92 نیز 4 نفر و در کل سال 15 نفر شامل 10 مرد و 5 زن بوده است .
آمار فوت ناشی از مسمویت با گاز در سال 91 رقم 17 نفر شامل 9 زن و 8 مرد و در سال 90 تعداد 22 نفر شامل 16 مرد و 6 زن بوده است که بررسی اجمالی آمارهای فوق نشان از روند کاهشی این موضوع مهم در استان همدان دارد.
نکته مهم دیگری که از مطالعه این آمارها به دست می‌آید این است که در استان همدان نیز مشابه بیشتر نقاط کشور میزان زیادی از تلفات ناشی از گازگرفتگی در نیمه دوم سال و پس از سرد شدن هوا اتفاق افتاده است .
براساس این گزارش، در سال گذشته از کل تلفات مسمومیت با گاز 588 نفر مرد و 240 نفر زن بودند که در مقایسه با سال قبل از آن، رشد 8/18 درصدی داشته است. در نیمه دوم سال گذشته هر ماه در مقایسه با مدت مشابه آن در سال 1391 با رشد آمار گازگرفتگی مواجه بودیم. در این مدت بیشترین متوفیات مسمومیت با گاز به ترتیب با 154 و 153 فوتی در ماه‌های دی و بهمن‌ماه گزارش شده است.
گفتنی است، در 10 سال گذشته (1392-1383) 8‌‌هزار و 447 نفر از هموطنان به دلیل مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند. در همین بازه زمانی (10 سال گذشته) سال 1386 با یک‌هزار و 24 نفر، بیشترین تعداد وقوع مرگ‌های ناشی از گازگرفتگی را داشته است.
براساس آمارهای موجود تعداد تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن عمدتاً در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر از دیگر روز‌های سال است؛ بنابراین سازمان پزشکی قانونی با تأکید بر رعایت اصول ایمنی در نصب وسایل گازسوز به هموطنان توصیه می‌کند:
در فصل پاییز و زمستان و با سرد شدن هوا، شهروندان اقدام به نصب وسایل گرم کننده می‌کنند که بیشتر مصرف آنها گاز شهری است. رعایت نکردن اصول ایمنی موجب مسمومیت با گاز منوکسیدکربن می‌شود، لذا هم‌میهنان در استفاده از این وسایل نهایت دقت را داشته باشند. به هموطنان توصیه می‌شود ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه‌های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز مونوکسیدکربن از دودکش این وسایل توجه کنند.
با توجه به استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم هر سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در این مدت با رشد قابل توجهی همراه است، به نحوی که در سال گذشته از کل تلفات مسمومیت با گاز که 828 نفر بوده است 645 نفر در نیمه دوم سال ثبت شده و تنها 183 نفر مربوط به نیمه نخست سال است.
 چرا به co قاتل خاموش می‌گویند؟
چون ترکیب شیمیایی گازCO ناقص است و یک مولکول اکسیژن کم دارد تا بتواند به مولکول پایدار گاز CO2 تبدیل شود؛ بنابراین این گاز همواره میل ترکیبی شدید دارد وقتی که مولکولCO وارد خون می‌شود با هموگلوبین خون ترکیب شده و مولکولی بنام کربوکسی هموگلوبین تشکیل می‌شود. علائم عمومی آن در ابتدا سردرد وسرگیجه و سیاهی رفتن چشم است و تقریباً هشیاری فرد و شناخت محیط را دچار مشکل می‌کند. از دیگر علائم این گاز، تهوع و استفراغ است. کم‌شدن هوشیاری موجب می‌شود که فرد کم‌کم به خواب فرو رود. اگر غلظت این گاز به بیش از 12 هزار و 800 ppm برسد ظرف دو دقیقه انسان را می‌کشد. در این حالت است که فرد بدون آنکه فرصت فرار داشته باشد وحتی قادر باشد که دستگیره در را باز کند همان‌جا افتاده و جان می‌دهد.
اگرغلظت گاز منواکسیدکربن در فضای بسته تا 3 هزار ppm باشد انسان فقط نیم ساعت می‌تواند دوام بیاورد و در ppm 800 این مدت به دو ساعت می‌رسد.گاز CO بر سلول‌های مغزی انسان اثر می‌گذارد و حالت هوشیاری را مختل می‌کند، بنابراین فرد هیچ دردی را حس نمی‌کند و به آرامی به خواب رفته و فوت می‌کند. به همین دلیل به این حالت مرگ قتل شیرین و یا قتل خاموش و به عامل این مرگ، یعنی گاز CO قاتل خاموش و یا قاتل پنهان می‌گویند.
 نشانه‌های گازگرفتگی
سوزش چشم و ته گلو، احساس علائم سرماخوردگی مانند آبریزش از بینی و سوزش بینی، خستگی و بی‌حالی، نداشتن حوصله مطالعه و خواب آلودگی، سست شدن عضلات و میل به چرت زدن و سردرد بدون علت و سرگیجه از جمله نشانه‌های اولیه گازگرفتگی هستند.  از سایر علایم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشارخون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد. باید توجه کرد که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته مانند فلج عضوی یا اختلال قوای مغزی ‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد. در مراحل بعدی گازگرفتگی که فرد به خواب رفته با جذب بیشتر این گاز بدون بو و رنگ فرد دچار بیهوشی و اغما می‌شود و چون درصد اشباع اکسیژن در خون کم می‌شود مغز کم کار شده و سیستم کنترل بدن که در مغز قرار دارد از کار می‌افتد و در نهایت فرد می‌میرد.تاريخ : ۱۳٩۳/۸/٢٧ | ۳:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام