730,000 دزدی خُرد در کشور

■ فرمانده ناجا می‌گوید 3روز 2هزار سرقت روزانه کشور معادل کل جرایم سایر حوزه‌ها است

  روزانه 2 هزار فقره سرقت خرد و غیرخرد در کشور رخ می‌دهد که 3 روز سرقت، معادل کل جرایم در سایر حوزه‌ها در طول سال است.
فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه همایش معاونین عملیات استان‌ها و فرمانده‌های مستقل نیروی انتظامی در جمع خبرنگاران در زمینه رسیدگی به پرونده سرقت‌های خرد و غیرخرد، گفت: در جرایم جنایی در هر یک از موارد باید پرونده تشکیل شود و شعبه‌ای از آگاهی به این منظور اختصاص می‌یابد.
اسماعیل احمدی مقدم با بیان اینکه برای کلاهبرداری و گروگانگیری مأموران خاصی گمارده می‌شوند، افزود: جرایم جنایی شامل چندین مورد می‌شود به عنوان مثال در زمینه قتل در طول سال یک هزار و 900 تا 2 هزار مورد، گروگانگیری بین 100 تا 200 مورد، تجاوز به عنف مثلاً 900 مورد که مجموع آنها در طول سال حدود پنج تا شش هزار مورد می‌شود. اما روزانه 2 هزار فقره سرقت در کشور رخ می‌دهد.
وی با بیان اینکه رسیدگی همه موارد سرقت‌ها امکان پذیر نیست، گفت: فرم‌هایی که مأموران در سر صحنه پر می‌کنند برای مردم این تصور را به وجود می‌آورد که مأمور نسبت به این مسأله بی‌توجهی کرده است در حالی که وقتی فرم‌ها به مرکز ارسال می‌شود، شگردها شناسایی و به سرنخ هایی دست می‌یابیم و باندهای سرقت با 300 تا 400 فقره سرقت که قابل توجه است، از این طریق دستگیر می‌شوند.
فرمانده نیروی انتظامی اظهار کرد: به استان‌های کشور تأکید شده است که سرقت‌هایی مثل سرقت‌های مسلحانه، سرقت‌های بانک و طلافروشی به سرعت بررسی و خارج از روال، متخلفان شناسایی شوند در حالی که چنین امکانی برای سایر سرقت‌های خرد وجود ندارد.
احمدی‌مقدم با اشاره به آمار سرقت‌ها در 9 ماه امسال، گفت: براساس آمار 9 ماه امسال نسبت به سال گذشته، 26 درصد افزایش سرقت ثبت شده است.


وی با بیان اینکه عنصر اصلی در سرقت‌های خرد، مؤلفه‌های اقتصادی است، گفت: در 2 یا 3 ماه گذشته نیز نسبت به ماه‌های گذشته شاهد کاهش آمار سرقت بوده‌ایم که نشان از تلاش مؤثر نیروی انتظامی است.
احمدی مقدم با بیان اینکه امسال جرایم در حال کاهش و کنترل است، ادامه داد: شرایط اقتصادی سبب بروز سرقت‌های خُرد شد که این مورد در چند ماه گذاشته کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه مابقی جرایم خشن نیز با کاهش مواجه بوده است، افزود: سرقت در شرایط بحران اقتصادی زیاد شده بود که هم اکنون مهار شده است، چراکه ابزار و امکانات بسیاری در اختیار نیروی انتظامی است.
احمدی مقدم با بیان اینکه دشمن رسماً می‌گوید که نمی‌خواهیم ایرانی اسلامی باشد، گفت: قدرت و نقش ایران نادیده گرفتنی نیست.
فرمانده نیروی انتظامی اضافه کرد: نیروی انتظامی تلاش در ایمن‌سازی کشور، اعتمادسازی بین مردم، همکاری با دولت و مجلس دارد تا پالس منفی برای دشمن نفرستد که بر روی اختلاف دستگاه‌ها حساب نکند.
احمدی‌مقدم با بیان اینکه باید توان افزایی داشت تا دشمن را مأیوس کنیم، گفت: نیروی انتظامی تقویت کننده قوا و حاکمیت است، وظیفه ما امیدبخشی در جامعه و نه ترساندن مردم است.
وی با بیان اینکه به لحاظ اقتصادی منابع کشور دچار مشکل است، افزود: در این شرایط موازنه برقرار نشده و مصالح بر منابع پیشی گرفته است اما با این وجود نمی‌توان فعالیت‌ها را در حوزه نیروی انتظامی کاهش داد.
احمدی‌مقدم با اشاره بر حمایت‌های دولت و مجلس شورای اسلامی از نیروی انتظامی در حد بضاعت خود، گفت: با توجه به تنوع و تحول جرایم باید عناصر اصلی در نیروی انتظامی را تقویت کنیم.
وی، اشراف اطلاعاتی، قدرت پیش‌بینی نسبت به مجرمان و تهدیدات، تحرک و قدرت اجتماعی، استفاده از فناوری و ظرفیت 50 هزار ایستگاه رایانه و ارائه 35 میلیون خدمات الکترونیک، دانش و پژوهش و حرفه‌گرایی را از عناصر مهم در نیروی انتظامی برشمرد.
احمدی‌مقدم با بیان اینکه تا 2 سال آینده 10 هزار نفر از جمعیت سربازان کم می‌شود، گفت: البته در کلانتری‌ها حتی یک نیرو هم کم نمی‌شود بلکه افزایش می‌یابد.
وی در ادامه با اشاره به طرح نوروزی اظهار کرد: مقدمات طرح نوروزی اعم از ساماندهی، تجهیز، هماهنگی با سایر دستگاه‌ها، شیفت‌بندی، تمرین‌ها آغاز شده است و امسال نقاط ضعف سال گذشته کاهش می‌یابد و نقاط قوت، تقویت می‌شود.
احمدی‌مقدم تصریح کرد: البته خروجی بیشتر طرح نوروزی به معنای اعمال فشار بر نیروهای انتظامی نیست بلکه با روش‌های منطقی باید به حفظ روحیه کارکنان توجه شود.
فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اینکه مبارزه با جرایم در اولویت نیروی انتظامی است، گفت: سرقت به عنوان شایع‌ترین جرم در کشور است و از سوی دیگر مبارزه در این زمینه نیازمند همکاری با دادستان و دستگاه‌های قضایی و حمایت شورای تأمین است تا با مجرمان به صورت جدی برخورد شود.
احمدی‌مقدم، مبارزه با سرقت، مواد مخدر به ویژه در سطح خرد را از دیگر اولویت‌های نیروی انتظامی برشمرد و افزود: کاهش تلفات تصادفات از مسائل اصلی است که استمرار این کاهش به صورت جدی در نیروی انتظامی دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه تغییر و تحول در دولت سبب کندی سرعت در خروج خودروهای فرسوده شده است، تصریح کرد: البته در زمینه خروج خودروهای فرسوده اقداماتی صورت گرفته است.
احمدی‌مقدم با اشاره به اصلاح نرخ جریمه‌ها؛ گفت: براساس قانون هر 3 سال یکبار براساس نرخ تورم کشور نرخ جریمه‌ها افزایش می‌یابد و تمام این جریمه‌ها به حساب خزانه واریز می‌شود.
وی اظهار کرد: این در حالی است که مردم تصور می‌کنند این جریمه‌ها به حساب نیروی انتظامی واریز می‌شود که تصور خوبی نیست.
احمدی‌مقدم افزود: نیروی انتظامی دنبال سود و درآمد نیست و شرکت تجاری به حساب نمی‌آید. هر چند در تحقق درآمدهای دولت باید بکوشیم اما گرفتن جریمه‌ها ربطی به منابع اقتصادی نیروی انتظامی ندارد.
فرمانده نیروی انتظامی ضمن انتقاد از نبود صحت آماری در نیروی انتظامی گفت: کم نویسی و اشتباه نویسی در کلانتری‌ها دیده می‌شود و گاه از سوی کارکنان آمارها ثبت نمی‌شود و یا بی‌دقتی در این زمینه صورت می‌گیرد.
احمدی‌مقدم اضافه کرد: پلیس صادق و درستکار است بر این اساس نباید با کم نویسی یا اشتباه نویسی، جامعه ما را دچار تشکیک کند، نیروی انتظامی باید صداقت، دقت و هوشیاری را از عناصر اصلی خود قرار دهد.
وی دیجیتالی شدن سیستم‌ها در نیروی انتظامی را در درست نویسی آمار، اقدامی لازم دانست و گفت: با دیجیتالی شدن سیستم‌ها، پنهان‌کاری در آمار امکان‌پذیر نیست.
احمدی‌مقدم در ادامه گفت: احکام دینی ما ثابت است و با تغییر تکنولوژی تغییر نمی‌کند؛ چراکه فقه شیعه پویاست و تحولات را در خود درونی می‌کند و با تمام پیشرفت‌ها سازگاری دارد.
وی اضافه کرد: دشمن در طول 35 سال نتوانسته است ایرانی اسلامی را از مسیر و حرکت مقدس خود خارج یا متوقف کند هر چند که ضربه یا آسیب‌هایی به آن وارد کرد.تاريخ : ۱۳٩۳/۸/٢٥ | ٦:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام