شکارچیانی که صید وجدان خود شدند

  صیادانی که تا دیروز حیوانات بی گناه را میان زمین و هوا شکار می کردند، امروز با سد محکمی به نام عذاب وجدان روبرو شده اند.
آنانی که بی باکانه و شاید هم بی‌رحمانه، آهوهای چشم زیبا و پرندگان خوش رنگ و بال را صید می‌کردند تا آن را خوراک شکم یا ثمره جیب خود کنند و از همه مهمتر اینکه از این‌کار لذت می بردند.
عذاب وجدان، داستان ضامن آهوی امام رضا(ع)، آموزه های دینی، عواطف پدری و انسانی مجموعه عوامل بودند که این شکارچیان را به خودآورد تا از شکارحیوانات زبان بسته و زیبایی‌آفرینش دست بردارند.
حالا همین شکارچیان دیروز به محیط‌بانان و همیاران محیط زیست امروز تبدیل شده اند و دیگر صیادان را به ترک شکار دعوت می‌کنند.
تعدادی از این شکارچیان با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران مرکز یزد، عقده دل گشودند و راز مگوگفتند:
حسن آدمیزاد، یکی از همین صیادان پشیمان از شکار که مدتی است اسلحه را آویخته و دیگر به شکار نمی رود به خبرنگار ایرنا گفت: 23 سال در زمینه شکار فعالیت داشته و تاکنون حیوانات و پرندگان زیادی را شکار کرده است.
وی اظهارکرد: کل و بز، میش و قوچ، جبیر و آهو و کبک، شکارم بوده‌اند و همیشه با یاد شکار آنها زندگی کرده‌ام.این همیاران محیط زیست با بیان اینکه آن موقع از شکار کردن لذت می بردم و با صدای هر تیری ذوق می‌کردم اما حالا پشیمانم و با عزت و سربلندی از آنها نگهداری می‌کنم.
آدمیزاد که متأهل و دو فرزند دارد، شغل اول خود را رانندگی اعلام کرد و با بیان اینکه شکار را فقط برای لذت بردن و سرگرمی انتخاب کرده بودم گفت: خانواده ام همیشه با شکار کردن من مخالف بودند و حتی از گوشت شکارم استفاده نمی‌کردند.
وی خاطرنشان کرد: حالا که دست از صید و صیادی برداشته‌ام، خانواده‌ام بسیارراضی هستتد و زندگی‌ام زیباتر شده است.


این همیار محیط زیست 37 ساله اضافه کرد: از 14 سالگی کار شکار را شروع کردم اما امروز پشیمان هستم ،در حال حاظر به عنوان  همیار محیط زیست فعالیت می کنم و دو روز را در هفته به بیابان ها می روم و به حیوانات سر می زنم و با آنها درد و دل می‌کنم.
وی تعداد شکارهای خود درطول این مدت را 500 مورد ذکر کرد و افزود: یک روز پس از شکار یک رأس آهو و دریدن شکم وی متوجه دو رأس بچه آهو در شکم مادر آنها شدم.
آدمیزاد گفت: با دیگردوستان شکارچی‌ام به خود لرزیدیم و خیلی ناراحت شدیم و در آن زمان تصمیم گرفتیم دیگر حیوانات ماده را شکار نکنیم.
محمدعلی دهقان دهنوی‌، که شکار را از سن 12 سالگی آغاز کرده و هم اکنون 32 سال دارد از دیگر کسانی که به جمع همیاران محیط زیست پیوسته و شکار را کنار گذاشته است.
وی افزود: پیشتر با عشق و علاقه به شکار می‌پرداختم ولی الان آنچنان به حیات وحش و پرندگان علاقه مند شده‌ام که حاضر به آسیب رساندن به آنها نیستم.
این دوستدار محیط زیست، که قبلاً جریمه شده و حتی به خاطر شکار غیر قانونی به زندان افتاده است، هر چند دیر به نتیجه رسیدم اما فهیمدم که شکار حیوانات بی گناه خوب نیست.
دهقان، به ذکر خاطراتی از دوران شکار خود پرداخت و در مورد انگیزه خود از کنار گذاشتن شکار گفت: در یکی از روزها که آهویی را شکار کرده بودم پای پسرم شکست و من ضمن پشیمانی و به یاد آوردن اینکه حضرت امام رضا(ع) ضامن آهو است قصد سفر به مشهد کردم و شکار را برای همیشه کنار گذاشتم.
وی افزود: ضمن گردآوری همه شکارچیان منطقه زندگی‌خود، آنها را مجاب کردم که دست از شکار بردارند و محل شکار خود را محل زندگی خود بدانند.
محمد علی، حالا پشیمان از شکارهای غیرقانونی، تمام تلاش خود را دوستی با طبیعت و محیط زیست گذاشته است.
وی گفت: هر وقت نیت شکار داشتم پدرم گریه می‌کرد و می‌گفت گوسفندی قربانی کن ولی شکار نرو، ولی همه عشق من شکار بود.
به گفته وی شکار، همه خیر و برکت را از زندگی می برد و اگر شکارچیان دست از این شکار بکشند شادی به زندگی آنها باز می‌گردد.
حالا محمد علی برای جبران بخشی از نامهربانی‌هایی که با حیات وحش داشته، آبشخوری در منطقه کالمند- بهادران مهریز ساخته تا گونه های مختلف حیوانی از آن بهره مند شوند.
 از شکار پرندگان تا
 یک شکارچی 31 ساله دیگر هم که 11 سال شکار می‌کرده حالا به جمع همیاران طبیعت باز گشته است.
محمد حیدری، گفت: از خوردن گوشت شکار لذت می بردیم اما حالا با دیدن هر گونه‌ای لرزه بر اندامم می افتد و از کار خود ناراحت می شوم.
وی از اینکه شکار را کنار گذاشته ابراز خوشحالی کرد و افزود: همه روزه با مراجعه به محل شکارهای سابق در خیال خود با حیوانات حرف می‌زنم.
این همیار محیط زیست، از دیگر شکارچیان هم خواست تا دیر نشده حیات وحش را از خود بدانند و به دامن محیط زیست بازگردند.
به گزارش ایرنا، محیط زیست استان یزد چندی قبل اعلام کرد: یکصد نفر از شکارچیان پشیمان از شکار با کنار گذاشتن اسلحه های خود به جمع همیاران محیط زیست پیوستند.
تعداد شکارچیان مجاز یکهزار و 500 نفر در استان یزد اعلام شده است.
800 نوع گونه گیاهی، 160 نوع پرنده، 60 گونه پستانداران وحشی و 40 نوع خزنده در یک میلیون و 270 هزار هکتار منطقه حفاظت شده استان یزد زیست می کنند که 50 نیروی محیط بان وظیفه حفاظت از آنان را به عهده دارند.تاريخ : ۱۳٩۳/۸/۱٠ | ٥:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام