افزایش مصرف شیشه در همدان نگران‌کننده است

 

 شیشه، یک محرک اعتیادآور بسیار قوی با تأثیر شدید بر سیستم عصبی است که به نام‌های کریستال، شیشه، مت، آیس و یخ نیز شهرت دارد و به شکل دانه‌های کریستالی شفاف به صورت پودر یا تکه‌ای به فروش می‌رسد.
 باورهای غلط در خصوص شیشه
در سال‌های اخیر قاچاقچیان مواد برای دستیابی به اهداف و مقاصد شوم خود سعی کرده‌اند با شعارهای دروغین و فریبنده در خصوص ماده شیشه به اهداف خود دست یابند و به واسطه این شعارها، مصرف آن را تبلیغ می‌کنند و متأسفانه بسیاری از افراد ناآگاه؛ خواسته یا ناخواسته در دام این ماده محرک گرفتار می‌شوند.
 باور غلط: شیشه حاوی مرفین نیست، پس اعتیاد ندارد و مصرف آن باعث اعتیاد نمی‌شود
واقعیت این است که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیادآور است؛ به طوری که در بسیاری از مقالات پزشکی، قدرت اعتیادزایی آن را بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می‌دانند. حقیقت آن است که بسیاری از معتادان مصرف‌کننده شیشه با همین انگیزه اقدام به مصرف نموده و یکبار مصرف سبب ایجاد تمایل و احساس مثبت برای ادامه مصرف در آنان شده که موجبات وابستگی روانی به اینگونه مواد را در آنان فراهم کرده است.


 باور غلط: مصرف شیشه سبب ایجاد حس آرامش و لذت می‌شود
هرچند در ابتدا سوء مصرف شیشه سبب می‌شود که تجربه‌های لذت‌بخش با شدت بیشتری احساس شوند، ولی واقعیت این است که این حالت سرحالی بسیار کوتاه ‌مدت است و به مرور زمان اثرات لذت‌بخشی آن کاهش یافته، مصرف؛ جنبه اجبار پیدا می‌کند و اثرات لذت‌بخش، جای خود را به عوارض ناخوشایند می‌دهند و فرد برای رسیدن به این "حال ظاهراً خوب" مقدار مصرف یا تعداد دفعات مصرف را باید افزایش دهد.
 در چنین حالتی شخص مصرف‌کننده دچار زودرنجی، حمله‌های خشم، شک و تردید عصبی، افکار وهمی و توهمات شنیداری و دیداری و جنون می‌شود.
این در حالی است که معاون امور فرهنگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی استان همدان از افزایش مصرف شیشه اظهار نگرانی کرد.
ابوالفضل باب‌الحوائجی اظهار کرد: بیشترین مصرف‌کنندگان مواد مخدر به ترتیب تریاک و هروئین هستند، اما مصرف داروهای روانگردان از جمله شیشه رو به افزایش است که در بسیاری از مواقع مصرف ترکیبی محرک‌ها و مخدرها به طور همزمان رواج دارد.
وی افزود: با توجه به برآورد از آمار مراکز سرپایی و مراکز اقامتی میان مدت درمان اعتیاد معمولاً رنج سنی بیماران 25 تا 35 ساله است که متأسفانه سن اعتیاد رو به کاهش است.
باب‌الحوائجی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «متادون سیک» داروی خوراکی و غیرتزریقی بوده که امروزه به عنوان درمان جایگزین استفاده می‌شوند که با قیمت ارزانتر از مواد مخدر و حتی در برخی موارد به صورت رایگان عرضه می‌شود.
وی ادامه داد: متادون دارای اثرات ملایم و بطنی است و مصرف طولانی مدت آن موجب ثبات وضعیت فیزیکی و روانی بیماران می‌شود.
معاون فرهنگی بهزیستی استان همدان، خاطرنشان کرد: متادون اثرات نئشگی مواد مخدر را ندارد، بنابراین قابلیت سوء مصرف آن پایین است و نمی‌تواند سبب رفتارهای اعتیادی در مصرف‌کنندگان آن شود.
باب‌الحوائجی تأکید کرد: از دیگر اثرات مثبت متادون، کاهش آسیب‌های روانی و اجتماعی بوده که کاهش وقوع جرم در جامعه می‌شود. وی تصریح کرد: مصرف متادون فرصتی برای ارائه خدمات مکمل شامل خدمات مشاوره، مددکاری و روان درمانی است.
باب‌الحوائجی یادآور شد: متادون یک داروی جایگزین قانونی، مجاز و با قیمت ارزان، خالص و بهداشتی است همچنین میزان نگهدارندگی داروی متادون بدون مداخلات روانی اجتماعی 70 درصد است.
وی به اثرات منفی متادون نیز اشاره کرد و گفت: بزرگترین عارضه این دارو، وابستگی و تحمل بالای این ماده است. همچنین این ماده عوارض جسمی دیگری مانند خواب‌آلودگی، یبوست، تعریق و کاهش میل جنسی را به همراه دارد.
باب‌الحوائجی در گفت‌وگو با ایسنا، به میزان پذیرش روزانه مراکز درمان اعتیاد اعم از سرپایی و کمپ‌ها اشاره کرد و گفت: معمولاً 70 نفر در روز به این مراکز مراجعه می‌کنند. همچنین در پنج ماهه اول امسال پنج هزار نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.
وی در پایان نسبت اعتیاد زنان و مردان به مواد مخدر را اینگونه عنوان کرد: درصد اعتیاد زنان نسبت به مردان به طور نسبی 10 به 90 است.تاريخ : ۱۳٩۳/۸/٢ | ٢:٠۸ ‎ق.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام