برای پیشگیری از سرقت خودرو چه اقداماتی انجام دهیم

  امروزه به‌رغم اقدامات در خور شایسته پلیس در خصوص مقابله با سرقت خودرو، در پاره‌ای از اوقات شاهد سرقت خودرو هستیم. در حال حاضر سرقت خودرو به عنوان یک پدیده و یک معضل اجتماعی در زندگی شهروندان به یکی از دغدغه‌های مسئولان امر امنیت تبدیل و موجب تخریب چهره امنیت شهرها شده است. با وجود هشدارهای پلیس تعدادی از شهروندان در جهت ارتقای امنیت خودروها اقدامات مناسبی انجام نداده‌اند، هر چند معتقدیم که بخش مهمی از ارتقای امنیت خودروها به شرکت‌های سازنده خودروها بر می‌گردد و شرکت‌های مذکور می‌بایستی از الگوهای جهانی در مورد ارتقای امنیت خودروها استفاده کنند؛ لیکن جرم سرقت خودرو هر روز با پیچیدگی‌های خاص خود همراه بوده و ضمن اینکه سارقان هم اشتیاق بیشتری به این نوع سرقت‌ها دارند مهارت‌های خاصی را نیز کسب کرده‌اند. به نظر می‌رسد خودروسازان علاوه بر توجه به افزایش ضریب امنیت خودروها باید در مورد «هویت‌سازی» یا شناسنامه‌دار کردن قطعات خودروشان نیز اقدامات خاص را انجام دهند. هویت‌سازی قطعات اقدام ارزنده‌ای است که می‌تواند خیلی از زمینه‌های ارتکاب به این جرم را کاهش دهد و در حال حاضر مجرمان هم در شگردهای ویژه‌ای شامل باز کردن قفل‌ها در کوتاه‌ترین زمان، قطع تجهیزات ایمنی، شکستن شیشه، استفاده از اسلحه گرم و سرد، خوراندن مواد مسموم و خواب‌آور، استفاده از زنان به عنوان مسافر و جلب اعتماد راننده، صحنه‌سازی یک نزاع ساختگی و استفاده از حواس‌پرتی و بی‌دقتی راننده در زمان خروج از پارکینگ‌ها به هنگام قفل درِ پارکینگ، ساختن سوئیچ توسط دوستان، آشنایان و بعضاً تعمیرکاران قلابی که خودرو در اختیارشان به امانت گذاشته می‌شود و سرقت به بهانه خرید خودرو و آزمایش کردن آن و... استفاده می‌کنند که در این موارد لازم است مالکان خودرو به هشدارهای امنیتی پلیس اهتمام ویژه داشته تا زمینه ارتکاب جرم را با تقویت سیبل مجرمانه در سطح جامعه کاهش دهیم. برای افزایش ضریب امنیتی خودروها و در جهت پیشگیری از سرقت خودروها توجه خوانندگان را به نکات زیر جلب می‌کند، امید است که با اهتمام به این نکات شاهد کاهش چشمگیر و یا ریشه‌کن شدن جرم سرقت خودرو در جامعه باشیم.
مالکان خودروها به اصول ایمنی زیر توجه داشته باشند:ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٤:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------


راننده وانت از ریزش آوار جان به در برد
 رعایت نکردن اصول ایمنی در تخریب ساختمان قدیمی موجب ریزش آوار روی وانت‌پیکان و مجروحیت راننده آن شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان، 19 آذرماه ساعت 9 و 50 دقیقه یک مورد ریزش آوار بر روی یک خودرو پیکان وانت واقع در میدان پاسداران به سامانه 125 گزارش شد.
در پی این گزارش 3 نفر مأمور آتش‌نشان با یک دستگاه خودروی عملیاتی از ایستگاه شماره 3 شهرک مدرس به محل اعزام شدند. پیش از رسیدن آتش‌نشانان راننده خودرو به بیمارستان منتقل شده بود و آتش‌نشانان اقدام به ایمن‌سازی خودرو و محل کردند. این عملیات 38 دقیقه به طول انجامید همچنین علت ریزش آوار نیز تخریب ساختمان به دلیل رعایت نکردن اصول ایمنی رخ داده است.
مدیرعامل سازمان از شهروندان درخواست کردند پیش از هر اقدام نخست اصول ایمنی سپس کار را مدنظر قرار دهند تا موجب هدر رفتن سرمایه ملی و انسانی نشوند.
 آتش سوزی گسترده در کارگاه چوب‌بری
براساس این گزارش هجدهم آذرماه ساعت 22 و 55 دقیقه یک مورد حریق در کارگاه چوب‌بری واقع در روبه‌روی باغ بهشت با مشاهده یکی از شهروندان به سامانه 125 گزارش شد.
در پی این تماس، بلافاصله نیروهای عملیاتی از 4 ایستگاه با 17 مأمور آتش‌نشان و 7 دستگاه خودروی اطفای حریق به محل حادثه اعزام شدند و اقدام به اطفای حریق کردند.
در این عملیات که 10 ساعت به طول انجامید حدود 100 هزار لیتر آب مصرف شد. علت آتش‌سوزی نیز از سوی کارشناسان سازمان شعله‌ور شدن بخاری و سرایت شعبه به داخل کارگاه چوب‌بری گزارش شد.

انهدام باند فروشندگان مواد مخدر صنعتی در بهار
 با متلاشی شدن باند تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی در شهرستان بهار 8 نفر از عاملان این باند دستگیر شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان بهار در این باره گفت: در پی کسب اخبار مردمی از تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی در شهرستان، موضوع در دستور کار اطلاعاتی و عملیاتی مأموران مبارزه با مواد مخدر انتظامی بهار قرار گرفت که مأموران در این عملیات با تلاش بی‌وقفه در انجام تحقیقات پلیسی موفق شدند یک باند تهیه و توزیع مواد صنعتی را شناسایی و در عملیاتی حساب شده با دستگیری اعضای آن مقدار 320 گرم از مواد مخدر از آنها کشف کنند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، جمشید باقری در ادامه تصریح کرد: این عملیات که به منظور مقابله جدی با خرده‌فروشان مواد مخدر و برای اولویت‌های ناجا در سال جاری به لحاظ مبارزه با فروشندگان خرد مواد مخدر انجام گرفت 8 نفر از اعضای این باند و رابطان آنها در سطح شهرستان دستگیر شدند، که در نوع خود بی‌نظیر بود.
وی گفت: همچنین در طول اجرای این طرح مقابله با توزیع و استعمال کنندگان مواد افیونی تعداد 40 متهم دیگر نیز دستگیر و تعدادی ادوات و لوازم توزیع و بسته‌بندی مواد مخدر از آنها کشف شد که ضمن تشکیل پرونده همه متهمان به مرجع قضایی معرفی شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان بهار در خاتمه با اشاره به اینکه اعتیاد سر منشأ بسیاری از آشفتگی‌ها و از هم گسیختگی‌های اجتماعی همچون طلاق، انحراف جنسی، نزاع‌های خانوادگی و... است از خانواده‌ها خواست ضمن توجه به فرزندان خود راه مقاومت و پایداری در برابر فشار گروه همسالان و قدرت نه گفتن به درخواست نامعقول دیگران را به آنها بیاموزند.

ضربات قمه به زندگی مرد جوان پایان داد
 2 مرد که با هم‌دستی یکدیگر اقدام به کشتن مرد جوانی کرده بودند،‌ توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.
چندی پیش در یک درگیری خیابانی در شهرستان خوی آذربایجان غربی جوانی به نام کامران مجروح که به دلیل شدت جراحت ناشی از آسیب‌ها جان خود را از دست داد.
به دنبال این موضوع، مأموران پلیس آگاهی وارد صحنه جنایت شده و تحقیقات خود را آغاز کردند که پس از بررسی موفق به شناسایی 2 متهم به قتل که ناصر و علی نام داشتند، شدند.
 پلیس در تحقیقات دیگرش متوجه شد که این افراد پس از ارتکاب قتل به کشور ترکیه متواری شده‌اند؛ لذا با انجام یک رشته اقدامات پلیسی توانستند 2 متهم را به ایران بکشانند.
2 متهم متواری در منطقه یدلر در یک عملیات پلیسی قبل از فرار مجدد دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل شدند که در بازجویی‌های مأموران به بزه انتسابی خود (قتل) اعتراف کردند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، متهمان درباره انگیزه‌‌شان از جنایت گفتند: «با کامران خصومت شخصی داشتند و روز حادثه او را در یک درگیری با ضربات قمه به قتل رساندند.»
گفتنی است، 2 مرد جنایتکار پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به دادسرا و سپس به زندان روانه شدند.

جنایت در خانه مجردی دختر جوان
 دختر شیشه‌ای که در پاتوق خود مرد معتاد را با ضربه چاقو به قتل رسانده بود در آخرین جلسه از خود دفاع کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، 19 مرداد سال جاری، مأموران کلاتری 132 شهرزیبا در جریان مرگ مشکوک مرد جوانی قرار گرفتند. آنها بلافاصله برای تحقیق در محل حادثه حاضر و با جسد مردی به نام پرویز روبه‌رو شدند که با ضربه چاقو به قتل رسیده بود. مأموران و جمشیدی بازپرس کشیک قتل تهران به تحقیق در این رابطه پرداختند.
یکی از شاهدان در جریان تجسس‌ها به مأموران گفت: «در طبقه بالایی خانه ما دختری به نام بهناز به صورت مجردی زندگی می‌کند. آن روز از خانه آنها صدای درگیری شنیدم و وقتی به طبقه بالا رفتم در خانه باز بود و مقتول خونین در پذیرایی افتاده بود. دختر جوان دیگری هم بلافاصله از خانه فرار کرد. من هم پلیس و اورژانس را در جریان قرار دادم.»
به گزارش باشگاه خبرنگاران، با این اظهارات همزمان با تحقیقات کارآگاهان به دستور بازپرس، این دختر جوان را بازداشت کردند.
وی پس از دستگیری در بازجویی‌ها گفت: «من در این خانه به تنهایی زندگی می‌کردم و به شیشه اعتیاد داشتم. برای همین در پاتوق خرید مواد با دختر جوانی به نام آزیتا آشنا شدم که او هم معتاد به شیشه بود. آزیتا همیشه با مقتول به خانه من می‌آمد و با هم شیشه مصرف می‌کردیم. روز حادثه پس از مصرف مواد آزیتا و پرویز با هم درگیر شدند. وقتی درگیری آنها بالا گرفت ناگهان آزیتا با چاقو چند ضربه به پرویز زد. من شوکه شده بودم و مقتول هم خونین نقش بر زمین شده بود که آزیتا به سرعت از خانه من فرار کرد.»
 با این اظهارات مأموران به تحقیق در این خصوص پرداختند و خیلی زود متهم اصلی را دستگیر کردند.
این دختر در بازجویی‌ها به مأموران گفت: «من و پرویز با هم دوست بودیم و همیشه به خانه بهناز می‌رفتیم. آن روز داشتم با چاقو گردو می‌شکستم که با پرویز درگیر شدم و در حالی که مواد کشیده بودم با چاقو به او ضربه زدم.»
 با اعتراف این دختر، وی با قرار قانونی روانه زندان شد. این دختر جوان در آخرین جلسه بازپرسی خود در شعبه سوم دادسرای جنایی تهران به بازپرس گفت: «باور کنید قصد کشتن نداشتم و فقط لحظه‌ای کنترلم را از دست دادم.»
 پس از این جلسه قرار است بزودی کیفرخواست این پرونده صادر شود و دختر جوان در مقابل قضات دادگاه کیفری بایستد.


دزدی اینترنتی از حساب دوست قدیمی
 فردی که با سوء‌استفاده از اعتماد دوست خود از حساب وی مبالغی برداشت کرده بود، در همدان شناسایی و دستگیر شد.
رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: با مراجعه شهروند همدانی به پلیس فتا و ارائه شکایت خود مبنی بر برداشت‌های مکرر و غیرمجاز از حساب وی، موضوع ضمن تشکیل پرونده در دستور کار کارشناسان فنی پلیس قرار گرفت.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، امینی اظهار کرد: در بررسی اولیه مشخص شد، فرد یا افرادی با در اختیار داشتن رمزهای عبور‌، در چند مرحله اقدام به خرید اینترنتی کرده‌اند.
رئیس پلیس فتای استان همدان افزود: با به کارگیری روش‌های فنی و پلیسی، فردی با هویت معلوم شناسایی و با اخذ دستور مقام قضایی دستگیر شد.
وی تصریح کرد: در بازجویی فنی به عمل آمده، متهم ضمن اقرار صریح به بزه ارتکابی، بیان کرد که از دوستان قدیمی شاکی است و بنا بر درخواست دوستش اقدام به تعریف رمز دوم کرده است.
این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: اعتماد بی‌جا و تغییر ندادن رمز دوم موجب شده بود خریدهای اینترنتی در چند مرحله انجام شود.
امینی در پایان به عموم شهروندان توصیه‌هایی ارائه کرد:
1. عملیات تعریف رمز دوم را شخصاً انجام دهند وآن را به صورت دوره‌ای تغییر دهند.
2. با فعال‌سازی سرویس پیامک بانک، از همه تراکنش‌های حساب خود اطلاع پیدا کنند.
3- در صورت مشاهده موارد مشابه مراتب را سریعاً با شماره تلفن 2182675 081 در میان بگذارند.
با اقدام به‌موقع پلیس فتای همدان 71 میلیون ریال به صاحبش بازگردانده شد.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٤:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

کشف 502 کیلوگرم تریاک در همدان
 در یک عملیات ویژه پلیسی 502 کیلوگرم تریاک در همدان کشف شد.
فرمانده انتظامی استان همدان در این‌باره گفت: پلیس مبارزه با مواد مخدر استان همدان در یک اقدام اطلاعاتی و عملیاتی موفق شدند یک شبکه توزیع مواد افیونی را در غرب کشور منهدم کنند؛ در این عملیات 502 کیلوگرم تریاک کشف، 3 سوداگر مواد افیونی دستگیر و 3 دستگاه خودرو توقیف شد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، حاجی‌محمد مهدیان‌نسب از کشف 4 تن مواد مخدر از ابتدای سال تاکنون و نیز افزایش 30 درصدی این کشفیات در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و افزود: در این مدت 71 باند تهیه و توزیع مواد مخدر منهدم شد که نسبت به مدت مشابه 42 درصد رشد یافته است.

حواس پرتی راننده حادثه آفرید
 حواس پرتی راننده پژو در بلوار شهید احمدی‌روشن موجب وقوع یک فقره تصادف جرحی و آسیب دیدن 3 خودرو شد.
رئیس پلیس راهور استان همدان گفت: روز شنبه 23 آذرماه جاری ساعت 18و 45 دقیقه یک دستگاه سواری پژو به یک دستگاه زانتیا برخورد کرده و زانتیا به تیر چراغ برق اصابت کرد.
حسین طلایی افزود: یک دستگاه تاکسی که در حین عبور بوده برای جلوگیری از برخورد با این 2 دستگاه خودرو منحرف شده و در نهایت واژگون می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در نتیجه این تصادف، سرنشینان خودروها جراحت دیدند به طوری که این تصادف هیچ‌گونه فوتی نداشت.
طلایی گفت: علت اصلی این تصادف حواس پرتی راننده سواری پژو بود که توانایی کنترل سرعت را نداشته است.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٤:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

حادثه رانندگی در رزن
خستگی راننده جان 4 زائر را گرفت

خستگی راننده سواری پژو در بازگشت از زیارت عتبات عالیات موجب انحراف آن از مسیر و برخورد رخ به رخ با کامیون و به دنبال آن مرگ راننده و 3 نفر از سرنشینان شد.
رئیس پلیس راه استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌پیام با بیان این مطلب گفت: حوالی ساعت 13 روز یکشنبه 23 آذرماه وقوع یک فقره تصادف در محور قروه درجزین به پلیس راه گزارش شد.
مهدی شاکری افزود: بلافاصله اکیپی از مأموران پلیس راه به محل حادثه در محور قروه شهرستان رزن اعزام شد و مشاهده کردند یک دستگاه سواری پژو با یک کامیون هیوندای برخورد کرده است.
در اثر این برخورد، راننده خودرو سواری و 3 سرنشین آن که یک زن و مرد و یک پسر 2 ساله (همگی اعضای یک خانواده) بودند جان خود را از دست داده‌اند.
رئیس پلیس راه استان علت این حادثه مرگبار را خستگی مفرط راننده دانست و افزود: راننده و سرنشینان این خودرو پس از بازگشت از عتبات عالیات از مرز مهران عازم تهران بودند.
وی افزود: راننده قصد تردد از آزاد راه همدان- ساوه را داشته است که به اشتباه به سمت رزن رفته است و پس از پی بردن به اشتباه قصد داشته از محور قروه به سمت ساوه حرکت کند که در محل حادثه از مسیر منحرف شده و با کامیون برخورد کرده است.
  وقوع 3 فقره تصادف فوتی و 4 تصادف جرحی در محورهای همدان
در تعطیلات اربعین 3 فقره تصادف فوتی و 4 فقره تصادف جرحی در محورهای مواصلاتی استان همدان اتفاق افتاد.
رئیس پلیس راه استان همدان با اعلام این خبر گفت: عمده دلیل این تصادفات بی‌توجهی به جلو توسط رانندگان به علت خستگی و خواب‌آلودگی و علت دوم تصادفات تخطی از سرعت مطمئنه بوده است.
مهدی شاکری افزود: از 22 آذرماه شاهد برگشت زائران از کربلا هستیم که استان همدان مسیر عبوری از استان‌های شمالی، شرق و مرکز کشور است و در این راستا توصیه می‌شود رانندگان به ازای هر دو ساعت رانندگی چند دقیقه‌ای را به استراحت بپردازند.
وی تصریح کرد: پرسنل مجموعه انتظامی در تعطیلات گذشته آماده باش بودند و در این راستا از نیروهای استان تهران نیز کمک گرفتیم.
شاکری گفت: براساس تردد شمارهای سازمان حمل‌و‌نقل و پایانه‌ها در هفته گذشته نزدیک به 2 میلیون و 150 هزار تردد در محورهای اصلی داشتیم که این رقم نسبت به هفته ماقبل خود افزایش 21 درصدی داشته است.
به گزارش ایسنا، رئیس پلیس راه استان همدان ادامه داد: در بخش اتوبوس 71 هزار تردد اتوبوس ثبت شده که نسبت به هفته ما قبلش 46 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی تأکید کرد: طرح اربعین از طرح نوروزی بسیار سخت‌تر است؛ زیرا در ایام نوروز ترددها سواری بوده و ترافیکی همگون وجود دارد اما در طرح اربعین که فصل کاری است شاهد فعالیت اتوبوس‌ها، کامیون‌ها و سایر وسایل نقیله بودیم.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٤:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

حادثه رانندگی در رزن
خستگی راننده جان 4 زائر را گرفت

خستگی راننده سواری پژو در بازگشت از زیارت عتبات عالیات موجب انحراف آن از مسیر و برخورد رخ به رخ با کامیون و به دنبال آن مرگ راننده و 3 نفر از سرنشینان شد.
رئیس پلیس راه استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌پیام با بیان این مطلب گفت: حوالی ساعت 13 روز یکشنبه 23 آذرماه وقوع یک فقره تصادف در محور قروه درجزین به پلیس راه گزارش شد.
مهدی شاکری افزود: بلافاصله اکیپی از مأموران پلیس راه به محل حادثه در محور قروه شهرستان رزن اعزام شد و مشاهده کردند یک دستگاه سواری پژو با یک کامیون هیوندای برخورد کرده است.
در اثر این برخورد، راننده خودرو سواری و 3 سرنشین آن که یک زن و مرد و یک پسر 2 ساله (همگی اعضای یک خانواده) بودند جان خود را از دست داده‌اند.
رئیس پلیس راه استان علت این حادثه مرگبار را خستگی مفرط راننده دانست و افزود: راننده و سرنشینان این خودرو پس از بازگشت از عتبات عالیات از مرز مهران عازم تهران بودند.
وی افزود: راننده قصد تردد از آزاد راه همدان- ساوه را داشته است که به اشتباه به سمت رزن رفته است و پس از پی بردن به اشتباه قصد داشته از محور قروه به سمت ساوه حرکت کند که در محل حادثه از مسیر منحرف شده و با کامیون برخورد کرده است.
  وقوع 3 فقره تصادف فوتی و 4 تصادف جرحی در محورهای همدان
در تعطیلات اربعین 3 فقره تصادف فوتی و 4 فقره تصادف جرحی در محورهای مواصلاتی استان همدان اتفاق افتاد.
رئیس پلیس راه استان همدان با اعلام این خبر گفت: عمده دلیل این تصادفات بی‌توجهی به جلو توسط رانندگان به علت خستگی و خواب‌آلودگی و علت دوم تصادفات تخطی از سرعت مطمئنه بوده است.
مهدی شاکری افزود: از 22 آذرماه شاهد برگشت زائران از کربلا هستیم که استان همدان مسیر عبوری از استان‌های شمالی، شرق و مرکز کشور است و در این راستا توصیه می‌شود رانندگان به ازای هر دو ساعت رانندگی چند دقیقه‌ای را به استراحت بپردازند.
وی تصریح کرد: پرسنل مجموعه انتظامی در تعطیلات گذشته آماده باش بودند و در این راستا از نیروهای استان تهران نیز کمک گرفتیم.
شاکری گفت: براساس تردد شمارهای سازمان حمل‌و‌نقل و پایانه‌ها در هفته گذشته نزدیک به 2 میلیون و 150 هزار تردد در محورهای اصلی داشتیم که این رقم نسبت به هفته ماقبل خود افزایش 21 درصدی داشته است.
به گزارش ایسنا، رئیس پلیس راه استان همدان ادامه داد: در بخش اتوبوس 71 هزار تردد اتوبوس ثبت شده که نسبت به هفته ما قبلش 46 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی تأکید کرد: طرح اربعین از طرح نوروزی بسیار سخت‌تر است؛ زیرا در ایام نوروز ترددها سواری بوده و ترافیکی همگون وجود دارد اما در طرح اربعین که فصل کاری است شاهد فعالیت اتوبوس‌ها، کامیون‌ها و سایر وسایل نقیله بودیم.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٤:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

دستگیری 8 نفر به اتهام تصرف و تخریب منابع طبیعی

  با شکایت اداره منابع طبیعی همدان علیه تعدادی از افراد سودجو و فرصت‌طلب که اقدام به تصرف و تخریب اراضی متعلق به اداره منابع طبیعی در یکی از روستاهای توریستی همدان کرده بودند 8 فرد متخلف دستگیر شدند.
رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: در پی شکایت اداره منابع طبیعی همدان علیه تعداد زیادی از افراد سودجو و فرصت‌طلب که در یکی از روستاهای توریستی همدان اقدام به تصرف و تخریب مقادیر قابل توجهی از اراضی متعلق به اداره منابع طبیعی همدان کرده‌اند، پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب همدان تشکیل و برای رسیدگی و اجرای دستور قضایی به پلیس آگاهی ارجاع شد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، رضا زارعی افزود: با توجه به حساسیت موضوع پرونده جهت پیگیری در دستور کار کارآگاهان اداره مبارزه با جرائم اقتصادی قرار گرفت که ابتدا از نماینده حقوقی اداره منابع طبیعی تحقیقات لازم انجام و اسناد و مدارک مورد ادعایی وی اخذ و ضم پرونده شد.
این مقام انتظامی در ادامه بیان کرد: در پی بازدید نامحسوس از محل مشاهده شد منطقه وسیعی از اراضی ملی که از معادن بکر منطقه است مورد حجمه زمین‌خوارها و تخریب و تصرف اراضی جهت اکتشافات سنگ از نوع سیلیس توسط بیل‌های مکانیکی قرار گرفته است و سنگ‌ها به وسیله کامیون‌های سنگین به کارخانه مورد نظر منتقل شده‌اند که ضمن تهیه عکس و فیلمبرداری از منطقه و ضمیمه آن در پرونده تحقیقات مقدماتی انجام شد و نسبت به شناسایی عوامل دخیل در این قضیه اقدامات لازم صورت گرفت.
زارعی اظهار کرد: با به کارگیری منابع اطلاعاتی و شناسایی رانندگان بیل‌های مکانیکی و خودروهای سنگین و پیگیری‌های گسترده در نهایت 8 نفر از عوامل دخیل در این موضوع شناسایی و با هماهنگی مراجع قضایی دستگیر شدند که در خصوص تخریب اراضی ملی و اقدام به برداشت صدها تن از معادن سنگ ورکانه از آنها تحقیقات لازم انجام شد که متهمان ضمن اعتراف به بزه انتسابی بیان کردند به صورت غیرقانونی و بدون اخذ مجوز از صنایع و معادن اقدام به برداشت سنگ در اراضی ملی کرده‌اند.
رئیس پلیس آگاهی انتظامی استان همدان در خاتمه با اشاره به این مطلب که ارزش ریالی زمین‌های موصوف 22 هزار میلیارد ریال برآورده شده است، گفت: متهمان به همراه پرونده و طرفین به دادسرا اعزام و از آن طریق با صدور قرار مناسب روانه زندان شدند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٤:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
مزاحم اینترنتی پس از 6 سال در همدان به دام افتاد

  فردی که در 6 سال گذشته برای 13 نفر از شهروندان همدانی ایجاد مزاحمت کرده بود، شناسایی و دستگیر شد.
جانشین فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: با ارجاع یک فقره پرونده مبنی بر مزاحمت اینترنتی و تلفنی 6 ساله، موضوع در دستور کار کارشناسان فنی پلیس فتا قرار گرفت.
علی‎اصغر خرم‌روی افزود: با پیگیری پرونده مذکور مشخص شد برای 13 نفر از شهروندان مزاحمت ایجاد شده است.
وی بیان کرد: در بررسی‌های بعدی مشخص شد عامل ایجاد مزاحمت دارای ضریب هوشی بالایی است و هیچ رد پایی از خود به جا نگذاشته است.
جانشین فرمانده انتظامی استان همدان تصریح کرد: با به کارگیری روش‌های علمی و پیچیده پلیسی، فردی با هویت معلوم شناسایی و با اخذ دستور مقام قضایی دستگیر شد که در بازرسی به عمل آمده از منزل وی چهار دستگاه تلفن همراه و مقادیری مواد مخدر از نوع تریاک کشف شد.
خرم‌روی اظهار کرد: در بازجویی فنی به عمل آمده، متهم در ابتدا هرگونه ارتباط خود را با پرونده انکار می‌کرد ولی پس از مواجهه با ادله‌های متقن لب به اعتراف گشود و انگیزه خود را از این عمل انتقام‌جویی از فردی که در گذشته به او علاقه داشته و نیز اطرافیان وی بیان کرد.
جانشین فرمانده انتظامی استان همدان در پایان از شهروندان خواست در صورت مواجهه با موارد مشابه مراتب را سریعاً با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٥:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
انهدام باند سارقان داخل خودرو در همدان

با انهدام یک باند سرقت راز 34 فقره سرقت از داخل خودرو و ساختمان‌های در حال ساخت همدان فاش شد.
رئیس پلیس آگاهی انتظامی استان همدان با بیان این مطلب گفت: در پی گزارش‌های واصله از منابع خبری مبنی بر اینکه افرادی با سوابق کیفری متعدد به صورت گسترده اقدام به سرقت از داخل خودرو و ساختمان‌های نیمه‌کاره می‌نمایند، رسیدگی به این موضوع در دستور کار مأموران پلیس آگاهی همدان قرار گرفت.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، رضا زارعی افزود: مأموران در تحقیقات به عمل آمده 2 سارق را شناسایی و پس از احراز بزه انتسابی و هماهنگی لازم با مرجع قضایی، هر 2 متهم را در یک عملیات از پیش تعیین شده دستگیر و در بازرسی از منزل آنها اقلامی از قبیل جک روغنی، ابزارآلات، چادر مسافرتی و تعدادی سیم کارت کشف کردند.  این مقام انتظامی در ادامه اظهار کرد: متهمان ابتدا منکر هرگونه سرقتی شدند، اما با توجه به دلایل و مدارک موجود به 25 فقره سرقت داخل خودرو و 9 فقره سرقت از ساختمان‌های در حال احداث اقرار و اعتراف کردند.
زارعی تصریح کرد: در ادامه رسیدگی به پرونده، همه محل‌های سرقت مورد تأیید قرار گرفت و 2 نفر از خریداران اموال مسروقه نیز دستگیر و اموالی از آنها کشف شد.
رئیس پلیس آگاهی انتظامی استان همدان در خاتمه اظهار کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی اعزام و از آن طریق با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند.
 کشف 44 فقره سرقت منزل
رئیس پلیس آگاهی انتظامی استان همدان همچنین از کشف 44 فقره سرقت منزل و دستگیری و انهدام باند سارقان خبرداد.
زارعی گفت: در پی وقوع چند فقره سرقت منزل با شیوه و شگرد تخریب توپی درِ ورودی و یا تایلیور اندازی وارد شده و اقدام به سرقت طلاجات، وجه نقد اشیای کم حجم و با ارزش می‌کردند این اقدام‌ها نشان از فعالیت باندی از سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار بود که نیاز به اقدامات پلیسی خاص و همه‌جانبه داشت.
وی افزود: پیگیری آن در دستور کار اکیپی مشترک از کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت و اطلاعات جنایی و تشخیص هویت قرار گرفت، کارآگاهان در ابتدا با بررسی سوابق و پرونده‌های موجود نسبت به استخراج اطلاعات مورد نیاز و قابل پیگیری و تجزیه و تحلیل آنها اقدام کرده سپس با شناسایی جغرافیای جرم برای پیگیری از تکرار سرقت‌ها با اجرای طرح موضوعی و به کارگیری سایر عوامل انتظامی در مقاطع زمانی مختلف و شبانه اکیپ‌های گشتی غیر محسوس را به جغرافیای جرم اعزام کرده و این امر تا حدود زیادی در پیشگیری مؤثر واقع شد.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٥:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

دزد سابقه‌دار قفل 7 انباری را شکست

سارق سابقه‌دار پس از دستگیری به 7 فقره سرقت انباری منازل در شهر همدان اعتراف کرد.
رئیس پلیس مرکز آگاهی استان همدان از کشف 7 فقره سرقت انباری توسط یکی از سارقان سابقه‌دار در شهر همدان خبر داد و به تشریح پرونده این متهم پرداخت.  به گزارش اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، رضا زارعی افزود: براساس گزارش شهود حاضر در صحنه سرقت، راننده یک دستگاه پراید سفید رنگ با داشتن اسلحه بلند در دست از محل متواری شده که با شناسایی مالک ساختمان معلوم شد که شبانه سارق با شکستن قفل درِ ورودی با حضور افراد در منزل اقدام به سرقت از انباری کرده است.
وی ادامه داد: به دلیل مسلح بودن سارق و احتمال وجود سرقت‌های دیگر پیگیری موضوع به دایره عملیات ویژه محول شد که ابتدا کارآگاهان با حضور در محل و انجام تحقیقات اولیه از شاهد و شاکی، اثر برداری از محل توسط اکیپ بررسی صحنه جرم به صورت ویژه، شناسایی سارق یا سارقان را در دستور کار قرار دادند.
این مقام مسئول بیان کرد: با شناسایی جغرافیای محل سرقت و بررسی معابر مجهز به سیستم‌های مداربسته در آن حوالی مشاهده شد که خودروی سارق در زمان سرقت از محل وقوع خارج شد که با مشخص نبودن کامل پلاک انتظامی خودرو چند شماره مشابه به دست آمد که با بررسی‌های به عمل آمده خودروی پراید متعلق به خانمی به هویت (ش،ا) اهل و ساکن کرمانشاه است.
زارعی ادامه داد: با بررسی‌های بیشتر مشخص شد که یکی از فرزندان این خانم به هویت (ا،ا) سابقه‌دار است و نتیجه استعلام از پلیس آگاهی کرمانشاه مشخص کرد که نامبرده به اتهام سرقت از انباری منازل در کرمانشاه دستگیر و روانه زندان شده است.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٥:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
تصادف زنجیره ای در اسدآباد هشت زخمی بر جای گذاشت

  رییس راهنمایی و رانندگی اسدآباد از وقوع یک فقره تصادف زنجیره ای در ورودی شهر اسدآباد خبر داد و گفت : این سانحه تصادف هشت زخمی برجای گذاشته است.
فرخ جمالی در گفت و گو با ایرنا افزود : ساعت 19 شامگاه چهارشنبه اتوبوس حامل زائران کربلای معلا که از تهران در حال گذر از شهر اسدآباد بود در ورودی شهر با چهار خودروپراید و یک دستگاه سمند برخورد کرد و تصادف شدید زنجیره ای را بوجود آورد.
وی ادامه داد: این سانحه کشته ای نداشت و این تصادف فقط به زخمی شدن هشت نفر از سرنشینان انجامید.
وی تصریح کرد : لحظاتی پس از وقوع این حادثه تیم اورژانس در محل حاضر شد و شش نفر از مجروحین به بیمارستان قائم (عج) اسدآباد منتقل شدند و دو نفر دیگر نیز به علت شدت جراحات وارده به همدان اعزام شدند .
جمالی علت وقوع حادثه را نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس اعلام کرد و به رانندگان هشدار داد: با توجه به بارندگی و لغزندگی جاده ها قبل از سفر نسبت به سرویس و رفع نقائص خودروی خود اقدام کنند تا دچار مشکل نشوند .
رییس راهنمایی و رانندگی اسدآباد اظهار داشت : این روزها حجم بالایی از ترافیک را در شهر اسدآباد به علت سفر هموطنانمان به کربلا شاهد هستیم که به علت بی توجهی رانندگان به قوانین راهنمایی رانندگی، رعایت نکردن فاصله طولی و خستگی رانندگان، در 10 روز گذشته سه فقره تصادف در محور بزرگراه کربلا رخ داد و منجر به زخمی و کشته شدن بیش از 80 نفر از زائران اربعین حسینی شد.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٤:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

داستان دردناک دختر 16 ساله که از خانه فرار کرد و به قبرستان پناه برد
قدم زدن در جاده‌های تباهی

 

  از خانه فرار کرد در حالی که نمی‌دانست چه مقصدی دارد، در خیابان می‌دوید و از ترس دائم پشت سرش را نگاه می‌کرد، نکند کسی دنبالش کرده باشد، آنقدر دوید تا کم‌کم خسته شد، پاهایش دیگر توان راه رفتن نداشتند، وارد کوچه‌ای خلوت شد، نفس نفس می‌زد از کنار دیوار خیابان را نگاه می‌کرد، خیالش راحت شده بود که کسی تعقیبش نمی‌کند.
 هوا رو به تاریکی و سوز در حال وزیدن بود، دختر 16 ساله نمی‌دانست کجا باید برود و چکار باید بکند، در کنار تمامی این مشکلاتش، گرسنگی امانش را بریده بود، نه پولی داشت که نانی بخرد و نه جرأتی که بتواند دزدی کند و شکمش را سیر کند.
 مجبور شد کنار خیابان و سطل‌های زباله دنبال غذا بگردد، آنقدر نگاهش به زمین بود که نفهمید به نزدیکی قبرستانی در یکی از شهرستان‌های غرب کشور رسیده است. معلوم نبود در ذهنش چه می‌گذشت ولی تصمیم گرفت شب را در قبرستان بگذراند.
زمین سرد بود و دختر 16 ساله هم نه پتویی داشت و نه زیراندازی که بتواند شب را به راحتی سر بر بالین بگذارد، سرانجام کارتن مقوایی پیدا کرد، دور خودش پیچید و پس از چند دقیقه از شدت خستگی به خواب رفت.
 قبل از طلوع آفتاب از ترس بیدار شد، دور و اطرافش را نگاه می‌کرد و هر لحظه منتظر ارواحی بود که بیاید و او را قبض روح کنند، ولی فقط صدای بادی در قبرستان حکم فرمایی می‌کرد که لابه‌لای درختان می‌پیچید و قبرهایی که خاک رویشان را گرفته بود.
 تا زمان طلوع خورشید دیگر خواب به چشمش نیامد، صبح که شد به راه افتاد بین خیابان‌ها تا لقمه نانی پیدا کند و بخورد، ولی چیزی نیافت تا اینکه به نانوایی التماس کرد که قرص نانی به او بدهد و به این طریق کمی گرسنگی‌اش را برطرف کرد.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٤:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

مرگ در کمتر از 6 ساعت پس از مصرف
قرص برنج پادزهر ندارد

با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم که ترکیبات اصلی قرص برنج را تشکیل می‌دهد در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی علامتی است. از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه‌های بالینی نیز پس از 10 تا 15دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه‌های مسمومیت ظاهر می‌شوند و در مدت کمتر از 6 ساعت مرگ ممکن است رخ دهد.
هرچند در سال‌های اخیر همواره با افزایش موارد مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور مواجه بود اما آخرین آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد، آمار این تلفات در 7 ماهه امسال با کاهش 3/1 درصدی مواجه بوده و از 398 نفر در هفت ماهه سال گذشته به 393 نفر در سال جاری رسیده است که 232 آنها را مردان و 161 نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.
در استان همدان نیز در نیمه نخست امسال 6 نفر بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف قرص برنج جان خود را از دست دادند.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان گفت: یک زن و 5 مرد از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه امسال در همدان جان خود را بر اثر مصرف قرص برنج از دست دادند.
علی‌احسان صالح افزود: استفاده نادرست از قرص برنج عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد به‌گونه‌ای که سال گذشته در همین مدت زمان 6 نفر در همدان شامل 3 زن و 3 مرد به علت مسمومیت ناشی از مصرف این قرص جان باختند.
وی در زمینه تبعات منفی استفاده از قرص برنج بیان کرد: با جذب شدن قرص برنج در بدن انسان، آنزیم‌های سلولی بلوکه شده است و موجب سمی شدن سلول‌ها در تمام ارگان‌ها می‌شود.
صالح از نبود هیچ پادزهری برای بی‌تأثیر کردن مسمومیت با قرص برنج خبر داد و گفت: مصرف قرص برنج علائمی شامل کاهش اشتها و وزن، کم‌خونی و شکستگی و مرگ تدریجی استخوان‌ها را به همراه دارد و استفاده نصف قرص برنج برای یک فرد بالغ کشنده است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٤:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
اخاذی‌کثیف از زن‌جوان با جی‌پی‌اس وایبر

 

 مردی که با سوءاستفاده از جی‌پی‌اس طراحی شده در یک شبکه اجتماعی تلفن همراه، قصد اخاذی کثیفی از زن جوانی داشت، دستگیر شد.
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، با اشاره به دستگیری فردی که با سوءاستفاده از عکس‌های یک زن جوان در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایل، به دنبال اخاذی از وی بود، گفت: چندی پیش، خانم جوانی با مراجعه به پلیس فتای تهران بزرگ از تهدید یک مرد جوان و اخاذی از وی خبر داد که با توجه به حساسیت ویژه موضوع، رسیدگی به آن در دست بررسی قرار گرفت.
به گزارش مشرق، محمدمهدی کاکوان افزود: این خانم جوان 33 ساله خانه‌دار در اظهاراتش به مأموران پلیس گفت «با توجه به اینکه من خانه‌دار بوده و عمدتاً در طول روز در خانه تنها بودم، یکی از تفریحات و سرگرمی‌هایم، سرکشی به شبکه‌های اجتماعی موبایل و تبادل‌نظر با دوستانم در چنین شبکه‌هایی بود؛ اما مدتی پیش به طور اتفاقی با مرد جوانی که ادعا می‌کرد در یکی از کشورهای دیگر ساکن است آشنا شدم و این آشنایی موجب شد تا این فرد با سوءاستفاده از اطلاعات شخصی، اقدام به اخاذی و تهدید به انتشار عکس‌های خصوصی من کند.»
وی ادامه داد: این زن جوان در خصوص چگونگی دستر‌سی متهم، به اطلاعات و نحوه اخاذی این مرد از خود بیان کرد «پس از مدتی از آشنایی و صحبت‌های معمول، رفته رفته ارتباط عاطفی بین من و این مرد به وجود آمد و در ابتدا تعدادی عکس و اطلاعات معمولی بین ما رد و بدل شد، ولی پس از مدتی به واسطه ارتباط بیشتر و عمیق‌تر شدن رابطه‌مان، این مرد عنوان کرد که باید مبلغی پول را به وی بپردازم تا اطلاعات شخصی من را منتشر نکند، این در حالی بود که تصور می‌کردم این تهدید، تنها یک شوخی است ولی زمانی که متوجه شدم، آن مرد آدرس منزلمان را دارد و بر خواسته‌اش نیز مصر است، جدی بودن این تهدید وی را باور کردم؛ تمامی این اتفاقات در حالی رخ داده بود که من اصلاً آن مرد را ندیده و هیچ‌گاه از آدرس محل سکونتمان نیز چیزی به وی نگفته بودم.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٤:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
اخاذی‌کثیف از زن‌جوان با جی‌پی‌اس وایبر

 

 مردی که با سوءاستفاده از جی‌پی‌اس طراحی شده در یک شبکه اجتماعی تلفن همراه، قصد اخاذی کثیفی از زن جوانی داشت، دستگیر شد.
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، با اشاره به دستگیری فردی که با سوءاستفاده از عکس‌های یک زن جوان در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایل، به دنبال اخاذی از وی بود، گفت: چندی پیش، خانم جوانی با مراجعه به پلیس فتای تهران بزرگ از تهدید یک مرد جوان و اخاذی از وی خبر داد که با توجه به حساسیت ویژه موضوع، رسیدگی به آن در دست بررسی قرار گرفت.
به گزارش مشرق، محمدمهدی کاکوان افزود: این خانم جوان 33 ساله خانه‌دار در اظهاراتش به مأموران پلیس گفت «با توجه به اینکه من خانه‌دار بوده و عمدتاً در طول روز در خانه تنها بودم، یکی از تفریحات و سرگرمی‌هایم، سرکشی به شبکه‌های اجتماعی موبایل و تبادل‌نظر با دوستانم در چنین شبکه‌هایی بود؛ اما مدتی پیش به طور اتفاقی با مرد جوانی که ادعا می‌کرد در یکی از کشورهای دیگر ساکن است آشنا شدم و این آشنایی موجب شد تا این فرد با سوءاستفاده از اطلاعات شخصی، اقدام به اخاذی و تهدید به انتشار عکس‌های خصوصی من کند.»
وی ادامه داد: این زن جوان در خصوص چگونگی دستر‌سی متهم، به اطلاعات و نحوه اخاذی این مرد از خود بیان کرد «پس از مدتی از آشنایی و صحبت‌های معمول، رفته رفته ارتباط عاطفی بین من و این مرد به وجود آمد و در ابتدا تعدادی عکس و اطلاعات معمولی بین ما رد و بدل شد، ولی پس از مدتی به واسطه ارتباط بیشتر و عمیق‌تر شدن رابطه‌مان، این مرد عنوان کرد که باید مبلغی پول را به وی بپردازم تا اطلاعات شخصی من را منتشر نکند، این در حالی بود که تصور می‌کردم این تهدید، تنها یک شوخی است ولی زمانی که متوجه شدم، آن مرد آدرس منزلمان را دارد و بر خواسته‌اش نیز مصر است، جدی بودن این تهدید وی را باور کردم؛ تمامی این اتفاقات در حالی رخ داده بود که من اصلاً آن مرد را ندیده و هیچ‌گاه از آدرس محل سکونتمان نیز چیزی به وی نگفته بودم.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٤ | ٤:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

نداشتن کلاه ایمنی عامل مرگ موتورسوار  در میدان رسالت
 در حادثه تصادف موتورسیکلت و وانت نیسان راکب موتورسیکلت به دلیل استفاده نکردن از کلاه ایمنی جان خود را از دست داد.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: راکب یک دستگاه موتورسیکلت در شهر همدان از مسیر میدان رسالت به سمت نایب احمد در حال تردد بود که دچار سانحه شد.
حسین طلایی در خصوص علت بروز این سانحه توضیح داد: این وسیله نقلیه با یک دستگاه خودروی نیسان برخورد کرد که دلیل بروز این سانحه دلخراش به گفته کارشناسان انحراف به چپ خودروی نیسان بوده است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان اظهار کرد: چنانچه راکب موتورسیکلت از کلاه ایمنی استفاده می‌کرد به طور حتم شدت آسیب کمتر شده و موتورسوار زنده می‌ماند.

دستگیری 4 قاچاقچی و کشف بیش از یک کیلو مواد مخدر در تویسرکان
 با دستگیری 4 توزیع کننده مواد مخدر در شهرستان تویسرکان بیش از یک کیلو و 279 گرم انواع مواد مخدر کشف شد.
فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان با اعلام این خبر گفت: روزگذشته با تلاش مأموران پاسگاه انتظامی ولاشجرد، خرم‌رود و بخش قلقل‌رود تویسرکان، طرح ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد با فروشندگان و سوداگران مواد مخدر به مرحله اجرا درآمد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، قاسم قربانی افزود: در بازرسی از منزل 3 نفر از توزیع کنندگان مواد‌‌مخدر در سطح روستاها، مقدار یک کیلو و 207 گرم تریاک، 70 گرم هروئین و مقادیری شیره تریاک، سوخته و گراس به همراه آلات و ادوات استعمال کشف و هر 3 نفر دستگیر شدند.
وی در ادامه بیان کرد: با ادامه اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی در 24 ساعت گذشته در سطح شهرستان تویسرکان، تعداد 9 معتاد تابلو از سطح شهر جمع‌آوری و بیش از حدود 250 اقلام ضد فرهنگی، 200 عدد لوازم خانگی قاچاق و 28 کیلو چای قاچاق کشف شد و تعداد 9 دستگاه موتورسیکلت و 5 دستگاه خودرو توقیف شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان در خاتمه از همه شهروندان خواست تا با همکاری بیشتر با پلیس نسبت به کنترل فرزندان و آگاه کردن آنها از آسیب‌ها و خطرات سوء مواد مخدر اقدام کنند.

کشف 620 میلیون ریال برنج قاچاق در همدان
 در بازرسی از یک کامیون در شهرستان نهاوند 15 هزار و 300 کیلوگرم برنج خارجی به ارزش 620 میلیون ریال کشف شد.
رئیس پلیس آگاهی استان همدان گفت: در پی خبری مبنی بر تردد قاچاقچیان کالا از محور کرمانشاه به سمت تهران و عبور آنها از محورهای مواصلاتی شهرستان نهاوند، مأموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی همدان رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، رضا زارعی افزود: در این راستا اکیپی از اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز به محورهای مواصلاتی شهرستان نهاوند عزیمت کردند و با کنترل محسوس و نامحسوس موفق به شناسایی یک دستگاه کامیون حامل کالای قاچاق شدند که پس از مدتی تعقیب و مراقبت خودرو آن را در موقعیت مناسبی متوقف کردند.
این مقام انتظامی اظهار کرد: در بازرسی از خودروی مذکور تعداد 340 کیسه 45 کیلوگرمی شامل 15 هزار و 300 کیلوگرم برنج قاچاق فاقد مدارک مثبته گمرکی به ارزش تقریبی 620 میلیون ریال کشف شد.

افزایش 8 درصدی کشف کالاهای قاچاق در همدان

 ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده در 8 ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8 درصد افزایش داشته است.
جانشین انتظامی استان همدان گفت: ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده در استان در 8 ماهه سال جاری بیش از 78 میلیارد تومان می‌باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد 8 درصدی برخوردار بوده است.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، علی‌اصغر خرم‌روی به آمار دستگیرشدگان اشاره کرد و افزود: آمار دستگیرشدگان مرتبط با پرونده‌های قاچاق کالا در استان نیز در 8 ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 13 درصد رشد داشته است.
این مقام مسئول اظهار کرد: در مجموع پروندهای کالای قاچاق کشف شده در سطح استان از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه از نظر ارزش ریالی رشد 8 درصد را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به خود اختصاص داده است.
خرم‌روی در رابطه با تعداد پرونده‌های قاچاق کالا از نظر ارزش ریالی بیان کرد: تعداد پرونده‌های قاچاق با ارزش بالای 100 میلیون تومان در مدت مذکور از رشد 35 درصدی و پرونده‌های زیر 100 میلیون تومان نیز رشد 8 درصدی را به خود اختصاص داده است.
جانشین انتظامی استان در خاتمه گفت: با تلاش مأموران پلیس در سطح استان، قاچاقچیان کالا و ارز باید بدانند که محورهای مواصلاتی استان برای آنها ناامن خواهد بود و پلیس استان اجازه نخواهد داد که عده‌ای با هدف کسب سود در چرخه اقتصادی کشور اخلال ایجاد کنند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٢ | ٢:٤۸ ‎ق.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

کشف زمین خواری 22 هزار میلیاردی در همدان

رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان همدان از وقوع و کشف زمین‌خواری به ارزش ۲۲ هزار میلیارد ریال در این استان خبر داد.

 سرهنگ "رضا زارعی" اظهار کرد: در پی شکایت اداره منابع طبیعی همدان علیه تعداد زیادی از افراد سودجو و فرصت‌طلب که در یکی از روستاهای توریستی همدان اقدام به تصرف و تخریب مقادیر قابل توجهی از اراضی متعلق به اداره منابع طبیعی همدان کرده‌اند، پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب همدان تشکیل و برای رسیدگی و اجرای دستور قضایی به پلیس آگاهی ارجاع شد.

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع پرونده برای پیگیری در دستور کار کارآگاهان اداره مبارزه با جرائم اقتصادی قرار گرفت که ابتدا از نماینده حقوقی اداره منابع طبیعی تحقیقات لازم انجام و اسناد و مدارک مورد ادعایی او اخذ و ضمیمه پرونده شد.

این مقام انتظامی بیان کرد: در پی بازدید نامحسوس از محل مشاهده شد منطقه وسیعی از اراضی ملی از معادن بکر منطقه، مورد هجمه زمین‌خوارها و تخریب و تصرف اراضی برای اکتشافات سنگ از نوع سیلیس توسط بیل‌های مکانیکی قرار گرفته و سنگ‌ها به وسیله کامیون‌های سنگین به کارخانه مربوطه منتقل شده‌اند.

وی گفت: ضمن تهیه عکس و فیلمبرداری از منطقه و ضمیمه آن در پرونده تحقیقات مقدماتی انجام شد و نسبت به شناسایی عوامل دخیل در این قضیه اقدامات لازم صورت گرفت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی پلیس، سرهنگ زارعی اظهار کرد: با به‌کارگیری منابع اطلاعاتی و شناسایی رانندگان بیل‌های مکانیکی و خودروهای سنگین و پیگیری‌های گسترده در نهایت هشت نفر از عوامل دخیل در این موضوع شناسایی و با هماهنگی مراجع قضایی دستگیر شدند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٩ | ٤:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
مینی‌بوس زائران کربلا در گردنه اسدآباد واژگون شد

مینی‌بوس حامل زائران کربلا بامداد سه‌شنبه پس از برخورد با یک دستگاه کامیون در گردنه اسدآباد واژگون شد.
رئیس پلیس راه استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌پیام در این باره گفت: ساعت 5 و 30 دقیقه بامداد سه‌شنبه 18 آذرماه وقوع یک فقره تصادف در گردنه اسدآباد به پلیس راه استان گزارش شد.
مهدی شاکری افزود: بلافاصله اکیپی از مأموران پلیس راه جهت بررسی موضوع به محل مورد منظر مراجعه و مشاهده کردند یک دستگاه مینی‌بوس که از مبدأ تهران به مقصد کربلای معلا در حال تردد بود پس از برخورد با کامیون در گردنه اسدآباد واژگون شده که در اثر این سانحه 13 سرنشین این خودرو مجروح شدند.
وی با بیان اینکه این سانحه فوتی نداشته است، بیان کرد: 10 نفر از افراد مجروح به صورت سرپایی مداوا شدند و دو زن که یکی از آنها از ناحیه دست نقص عضو شد و یک مرد به علت شدت جراحات وارده در مراکز درمانی بستری شدند.
رئیس پلیس راه استان همدان دلیل حادثه را رعایت نکردن سرعت مطمئنه و ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه عنوان و اضافه کرد: راننده این خودرو برای کنترل خودرو در حین قرار گرفتن در سراشیبی اقدام به ترمزهای مکرر کرده که این امر موجب عمل نکردن سیستم ترمز می‌شود.
شاکری تصریح کرد: با توجه به اشتیاق مردم ایران به حضور در کنار بارگاه امام حسین(ع) و افزیش شمار مسافرت‌ها، رانندگانی که هیچ‌گونه شناختی از نحوه رانندگی در محورهای برون شهری ندارند از این فرصت بهره گرفته و برای کسب درآمد اقدام به جابجایی مسافران می‌کنند.
رئیس پلیس راه استان همدان با اشاره به اینکه بیش از 65 هزار اتوبوس در یک هفته گذشته از محورهای مواصلاتی این استان به سمت مرزهای غربی کشور تردد کردند، اضافه کرد: تعداد زیادی از رانندگان بدون استراحت کافی مبادرت به رانندگی می‌کنند که این موضوع احنمال وقوع حوادث رانندگی را بیشتر می‌کند.
شاکری در ادامه از اجرای طرح ویژه کنترل خودروهای مسافربری خبر داد و افزود: در این طرح که از روز سه‌شنبه 18 آذرماه به مدت 10 روز اجرا می‌شود با تخلفاتی مانند رانندگی بیش از ساعات مجاز، نقص فنی و نداشتن صورت وضعیت برخورد جدی صورت می‌گیرد.
گفتنی است، جمعه گذشته نیز در حادثه‌ای مشابه، یک دستگاه اتوبوس پس از برخورد با کامیون در گردنه اسدآباد واژگون شد که این سانحه سه کشته و 39 مجروح داشت.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٩ | ٤:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

‌در وضعیت‌های‌ اورژانس‌ چگونه رفتار کنیم؟


 گام‌های‌ اصلی‌ عبارتند از ارزیابی‌ وضعیت‌، بی‌خطر کردن‌ محل‌، ارائه‌ کمک‌های‌ اورژانس‌ و کمک‌ گرفتن‌ از دیگران‌. قبل‌ از دست‌ زدن‌ به‌ هر کاری‌، سعی‌ کنید بر احساسات‌ خود غلبه‌ کنید و یک‌ لحظه‌ بیندیشید.
بسیار مهم‌ است‌ که‌ خود را در معرض‌ خطر قرار ندهید؛ بنابراین‌ در مواردی‌ که‌ خطرناک‌ است‌، به‌ سرعت‌ وارد نشوید. به‌ خطر وجود گاز یا بنزین‌ دقت‌ کنید به‌ علاوه‌، سعی‌ نکنید همه‌ کارها را به‌ تنهایی‌ انجام‌ دهید.
 اولویت‌های‌ کمک‌های‌ اولیه‌
وضعیت‌ را ارزیابی‌ کنید. به‌ سرعت‌ و با حفظ‌ خونسردی‌، آنچه‌ را رخ‌ داده‌ تحت‌نظر بگیرید و به‌ دنبال‌ هرگونه‌ خطر تهدیدکننده‌ خود یا مصدوم‌ باشید. هرگز خود را در معرض‌ خطر قرار ندهید.
محل‌ را از خطر عاری‌ کنید. در حد توان‌، مصدوم‌ را از خطر محافظت‌ کنید، اما به‌ محدودیت‌های‌ خودتان‌ هم‌ واقف‌ باشید.
کمک‌های‌ اورژانس‌ را ارائه‌ دهید. وضعیت‌ تمام‌ مصدومان‌ را ارزیابی‌ کنید تا بتوانید اولویت‌ها را مشخص‌ کنید و ابتدا‌ آنهایی‌ را که‌ دچار وضعیت‌های‌ تهدیدکننده‌ حیات‌ هستند، درمان‌ کنید.
از دیگران‌ کمک‌ بگیرید. به‌ سرعت‌ مطمئن‌ شوید که‌ هرگونه‌ کمک‌ طبی‌ ضروری‌ یا کمک‌های‌ تخصصی‌ درخواست‌ شده‌اند و در راه‌ هستند.
  ارزیابی‌ وضعیت‌
رویکرد شما باید بسیار سریع‌ و در عین‌ حال‌ با حفظ‌ خونسردی‌ و کنترل‌ باشد. اولویت‌های‌ کاری‌ شما عبارتند از شناسایی‌ هرگونه‌ خطر برای‌ خودتان‌، مصدوم‌ و ناظران‌، سپس‌ بررسی‌ امکانات‌ موجود و نوع‌ کمکی‌ که‌ ممکن‌ است‌ به‌ آن‌ نیاز داشته‌ باشید. هنگامی‌ که‌ پیشنهاد کمک‌ به‌ شخص‌ می‌دهید، بگویید که‌ از مهارت‌های‌ کمک‌های‌ اولیه‌ برخوردار هستید. اگر هیچ‌ پزشک‌، پرستار یا افراد کارآزموده‌ دیگری‌ در محل‌ حضور ندارند، با خونسردی‌ مسئولیت‌ را بپذیرید. ابتدا سؤالات‌ زیر را از خود بپرسید:ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٩ | ٤:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
45 کشته و مجروح در برخورد دو اتوبوس در گردنه اسدآباد

  در حادثه رانندگی برخورد 2 دستگاه اتوبوس در محور همدان- اسدآباد 45 نفر کشته و مجروح شدند.
جانشین انتظامی استان همدان گفت: در ساعت 3 بامداد دیروز در کیلومتر 38 محور همدان- اسدآباد یک دستگاه اتوبوس شهاب با یک دستگاه اتوبوس ولوو که از مبدأ "آبیک" قزوین به مقصد مهران در حرکت بود برخورد می‌کند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، علی‌اصغر خرم‌روی افزود: متأسفانه در این حادثه راننده اتوبوس شهاب و 2 نفر از سرنشنان در صحنه فوت و 42 نفر دیگر نیز مجروح شدند.
وی بیان کرد: با تلاش کارکنان پلیس راه استان و همکاری سازمان‌های امدادی مجروحان حادثه بلافاصله برای مداوا به مراکز درمانی منتقل شدند.
این مقام مسئول اظهار کرد: علت تامه تصادف بی‌احتیاطی راننده اتوبوس شهاب و ناتوانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه از سوی کارشناسان پلیس راه استان تشخیص داده شد.
جانشین انتظامی استان همدان در خاتمه رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را ضامن حفظ سلامت افراد دانست و افزود: تخطی از قوانین عبور و مرور خسارات جبران ناپذیری را برای جامعه و افراد در پی خواهد داشت، پس بیاییم با رعایت قانون و احترام به حقوق یکدیگر از بروز چنین حوادث ناگواری جلوگیری کنیم.گفتنی است، جانشین انتظامی استان همدان روزگذشته به همراه رئیس پلیس راه استان با حضور در بیمارستان بعثت از مجروحان سانحه رانندگی برخورد 2 دستگاه اتوبوس در محور همدان- اسدآباد عیادت و از آنها دلجویی کرد.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٩ | ٤:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
45 کشته و مجروح در برخورد دو اتوبوس در گردنه اسدآباد

  در حادثه رانندگی برخورد 2 دستگاه اتوبوس در محور همدان- اسدآباد 45 نفر کشته و مجروح شدند.
جانشین انتظامی استان همدان گفت: در ساعت 3 بامداد دیروز در کیلومتر 38 محور همدان- اسدآباد یک دستگاه اتوبوس شهاب با یک دستگاه اتوبوس ولوو که از مبدأ "آبیک" قزوین به مقصد مهران در حرکت بود برخورد می‌کند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، علی‌اصغر خرم‌روی افزود: متأسفانه در این حادثه راننده اتوبوس شهاب و 2 نفر از سرنشنان در صحنه فوت و 42 نفر دیگر نیز مجروح شدند.
وی بیان کرد: با تلاش کارکنان پلیس راه استان و همکاری سازمان‌های امدادی مجروحان حادثه بلافاصله برای مداوا به مراکز درمانی منتقل شدند.
این مقام مسئول اظهار کرد: علت تامه تصادف بی‌احتیاطی راننده اتوبوس شهاب و ناتوانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه از سوی کارشناسان پلیس راه استان تشخیص داده شد.
جانشین انتظامی استان همدان در خاتمه رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را ضامن حفظ سلامت افراد دانست و افزود: تخطی از قوانین عبور و مرور خسارات جبران ناپذیری را برای جامعه و افراد در پی خواهد داشت، پس بیاییم با رعایت قانون و احترام به حقوق یکدیگر از بروز چنین حوادث ناگواری جلوگیری کنیم.گفتنی است، جانشین انتظامی استان همدان روزگذشته به همراه رئیس پلیس راه استان با حضور در بیمارستان بعثت از مجروحان سانحه رانندگی برخورد 2 دستگاه اتوبوس در محور همدان- اسدآباد عیادت و از آنها دلجویی کرد.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٩ | ٤:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
دستگیری 7 نفر سارق در ملایر

  قرارگاه مبارزه با سرقت پلیس ملایر 7 نفر سارق را حین سرقت دستگیر کرد.
فرمانده انتظامی شهرستان ملایر گفت: سارقان دستگیر شده در انجام سرقت سیم برق، دخل زنی، مصالح ساختمان نیمه‌کاره، داخل خودرو و منزل دست داشته که در عملیات‌های غافلگیرانه مختلف و از پیش برنامه‌ریزی شده پلیس دستگیر شدند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، شعبان ترک‌نیا افزود: با اشرافیت اطلاعاتی و اخذ تصمیمات راهبردی در قرارگاه مبارزه با سرقت در 8 ماهه نخست سال جاری 37 درصد میزان ارتکاب جرم سرقت نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.
وی افزود: این روند با جدیت در ابعاد سخت‌افزاری و برخورد بی‌امان با سارقان و هم در ابعاد نرم افزاری و پیشگیرانه به منظور آگاه‌سازی و توانمندسازی مردم در برابر شیوه‌های مجرمان در دستور کار این قرارگاه قرار دارد.
ترک‌نیا اظهار کرد: همکاری مجدانه نهادها و دستگاه‌های مسئول، همچنین اجرای طرح‌های مشترک و مؤثر در راستای پیشگیری از وقوع سرقت از دیگر مأموریت‌های این قرارگاه است که زمینه مطلوبی را برای مبارزه موفق با جرایم و هنجارشکنی‌های جامعه محقق کرده است.
فرمانده انتظامی شهرستان ملایر در خاتمه با اشاره به اهمیت پیشگیری اجتماعی افزود : در این زمینه پیشگیری بهترین راهکار کاهش جرایم در جامعه است و دستگاه‌های فرهنگی و رسانه نیز در کنار اقدامات بازدارنده پلیس باید به صورت فعال‌تر در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و ارتقای سطح احساس امنیت اجتماعی، آگاه‌سازی و تلاش کنند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٩ | ٤:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

افزایش ۶ درصدی تصادفات منجر به فوت در همدان

تصادفات منجر به فوت در استان همدان در ۸ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد و  تعداد فوت‌شدگان ۴ درصد افزایش یافته است.
سرپرست پلیس راه استان همدان در شورای ترافیک و حمل‌ونقل استان همدان اظهار کرد: آبان‌ماه امسال با کاهش 30 درصدی تصادفات فوتی روبه‌‏رو هستیم، طوری که تعداد متوفیان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 نفر معادل 44 درصد کاهش داشته است.
مهدی شاکری با اشاره به اینکه باید به دنبال کاهش تصادفات فوتی و تعداد فوت‌شدگان باشیم، گفت: در مجموع تصادفات جرحی، فوتی و خسارتی در 8 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14 درصد کاهش داشته است.
وی با اشاره به اینکه در بیشتر حوادث مقصر اصلی سواری‌ها هستند، گفت: 57 درصد سواری، 17 درصد وانت، 8 درصد کامیون، 17 درصد موتورسیکلت و یک درصد وسایل حمل‌ونقل عمومی در تصادفات مقصر بوده‎اند.
شاکری اظهار کرد: 49 درصد تصادفات فوتی و جرحی در راه‎های اصلی، 34 درصد در راه‎های فرعی و 17 درصد در راه‎های روستایی اتفاق افتاده است.
سرپرست پلیس راه استان همدان توجه نکردن به جلو و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه را از مهمترین علل تصادفات دانست و گفت: بیشتر تصادفات بین ساعات 16 تا 20 رخ داده است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٦ | ۳:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
کلاهبرداری بزرگ اینترنتی هفت زندانی

هفت زندانی که از زندان یکی از استان‌های کشور اقدام به 5 هزار و 250 فقره کلاهبرداری اینترنتی کرده بودند با تلاش مأموران پلیس استان همدان شناسایی شدند.
فرمانده انتظامی استان همدان اظهار کرد: پس از شکایت فردی مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب بانکی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات همدان قرار گرفت که یکی از اعضای باند بزرگ کلاهبرداری اینترنتی دستگیر شد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی پلیس، حاجی‌محمد مهدیان‌نسب اضافه کرد: به دنبال اقدامات فنی و اطلاعاتی و استفاده از شگردهای خاص، کارشناسان پلیس فتای استان پس از نفوذ در محدوده فعالیت کلاهبرداران پیامکی کارت به کارت و اینترنتی موفق به شناسایی عوامل اصلی برداشت غیرمجاز از حساب یکی از شکات استان همدان شدند. وی افزود: مأموران پلیس فتا پس از چند نوبت تحقیقات وسیع و غیرمحسوس در شهرستان‌های زنجان و استان البرز و توابع آن، 7 نفر از زندانیان یکی از زندان‌های کشور را که به امر کلاهبرداری پیامکی اشتغال داشتند شناسایی کردند.
مهدیان‌نسب بیان کرد: عوامل پلیس فضای تولید و تبدل اطلاعات همدان با تلاش فراوان، دلایل و مدارک مستند و غیرقابل انکار علیه اعضای این باند کلاهبرداری را جمع‌آوری کردند. وی افزود: در نتیجه انجام تحقیقات از متهمان و جمع‌آوری آثار و دلایل مستند تاکنون بیش از 5 هزار و 250 فقره کلاهبرداری پیامکی، کارت به کارت و اینترنتی با استفاده از یک هزار و450 خط شماره تلفن همراه از سوی متهمان انجام شده است.
مهدیان‌نسب گفت: شماره حساب قربانیان و شماره تلفن‌های مورد استفاده کلاهبرداران جمع‌آوری و در اختیار پلیس فتا سایر استان‌های کشورهم قرار گرفته و افراد شاکی می‌توانند با مراجعه به پلیس فتا استان خود نسبت به پیگیری شکایت خود اقدام کنند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٦ | ٢:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

کپسول‌هایی که به قیمت جان مردم خالی می‌شوند
بمب‌های متحرک در نهاوند

کپسول‌هایی که به قیمت جان مردم خالی می‌شوند
بمب‌های متحرک در نهاوند
 مردم نهاوند در جای جای این شهر شاهد ایستگاه‌های سوختگیری گاز مایع برای خودروهایی هستند که به صورت غیرقانونی به این کار اقدام می‌کنند و این در حالیست که هر لحظه وقوع حادثه ناگوار دور از انتظار نیست.
در شرایطی سوختگیری غیرمجاز با کپسول‌های گاز مایع در داخل شهر نهاوند و مناطق مختلف آن سلامت و امنیت شهروندان را به خطر انداخته که این روزها هشدارهای متعدد کارشناسان در مورد پیامدها و خطرات ناشی از استفاده سیلندرهای گاز مایع قابل حمل ۱۱ کیلویی در خودرو‌ها گوش شنوایی ندارد.
متأسفانه در شهر نهاوند برخی از صاحبان خودروها به صورت غیراستاندارد اقدام به گازسوز کردن وسایل نقلیه خود کرده و سوختگیری آن با کپسول‌های گاز مایع را در مناطق شلوغ و پررفت‌وآمد شهر نهاوند انجام می‌دهند که این کار علاوه بر کلافه شدن مردم و عابران از بوی نامطبوع گاز، در صورت بروز حادثه‌ای سلامت و امنیت و آسایش بسیاری از مردم را به خطر می‌اندازد و اگر این معضل رفع نشود باید منتظر بروز حاثه‌ای خطرناک در این شهر باشیم.
آنچه مسلم است اینکه استفاده از سیلندرهای گاز مایع در گازسوز کردن خودروها به طریق غیر استاندارد و غیر قانونی خطر دارد و کارشناسان این حوزه معتقدند که استفاده از سوخت گاز مایع و سیلندرهای این گاز در خودروها کاری غیرمجاز است؛ زیرا در صورت کوچکترین تصادف به دلیل مهار نبودن کامل سیلندر احتمال پاره شدن شیلنگ و بروز حادثه‌های دلخراش وجود دارد.
اما با تمام این تفاسیر، این شیوه سوخت‌گیری در شهر نهاوند به صورت آشکار و بدون هیچ مزاحمتی انجام می‌شود و هنوز چاره‌ای برای برخورد قاطع با آن اتخاذ نشده است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٦ | ٢:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

همدان در یکسال گذشته 365 بار لرزید


 براساس آخرین آمار شبکه لرزه‌نگاری استان همدان، در یکسال گذشته 365 مورد زلزله در این استان به ثبت رسیده است.
به مناسبت هشتم آذرماه روز ایمنی در برابر زلزله، شانزدهمین دوره مانور ایمنی در برابر زلزله همزمان با سراسر کشور در مدارس همدان برگزار شد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان ظهر شنبه در این مراسم که به صورت نمادین در آموزشگاه فرزانگان دو همدان با شعار "آیا مدرسه من در برابر زلزله‌ایمن است؟" برگزار شد با بیان اینکه ‌این مانور همزمان با مشارکت 13 میلیون دانش‌آموز در کل کشور اجرا شد، افزود: در استان همدان بیش از 250 هزار دانش‌آموز در 3 هزار مدرسه ‌این مانور را اجرا کردند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت: با تأکید بر اینکه ‌ایران یک کشور حادثه‌خیز است و روی کمربند زلزله قرارگرفته، اظهار کرد: از 130 حادثه‌ای که در کشور وجود دارد 23 حادثه را استان همدان به خود اختصاص داده که امیدواریم با آموزش‌هایی که در این زمینه ارائه می‌شود شاهد یک کشور و شهر ایمن و یک استان تاب‌آور در برابر حوادث باشیم.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٢ | ٤:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
"عاملان اسیدپاشی" به  مدیر بیمارستان ضیائیان دستگیر شدند

  با تلاش مأموران پلیس، عاملان اسیدپاشی بر روی مدیر بیمارستان ضیائیان که یکی از آنها پزشک بود، دستگیر شدند.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره جزئیات خبر دستگیری عاملان اسیدپاشی گفت: شب گذشته ساعت 21، سیامند انوری، مدیر بیمارستان ضیائیان تهران هنگام مراجعت به منزل و در زمان پیاده شدن از خودرو توسط 2 راکب یک دستگاه موتورسیکلت مورد اسیدپاشی قرار گرفت.
ساجدی‌نیا ادامه داد: مدیر بیمارستان ضیائیان که از ناحیه دو چشم آسیب دید، پس از حادثه به بیمارستان‌ فارابی تهران منتقل شد و پلیس با تشکیل تیم ویژه از همان لحظات اولیه موضوع را مورد بررسی قرار داد.
 این مقام ارشد انتظامی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: لحظاتی پیش پس از ۲۴ ساعت‌ تلاش بی‌وقفه مأموران انتظامی تهران بزرگ و کارآگاهان پلیس آگاهی، متهمان که راکب و ترک‌نشین موتورسیکلت در اجرای نقشه اسیدپاشی بر روی انوری بودند را در ۲ عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهشان دستگیر کردند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ ساجدی‌نیا درباره انگیزه عاملان اسیدپاشی گفت: «متهم اصلی پزشک عمومی بوده و متهم دیگر نیز دانشجوی پزشکی است که به دلیل مسائل صنفی دست به چنین اقدامی زدند.»
 گفتنی است، وزیر بهداشت 9 آذرماه با حضور در بیمارستان فارابی، از انوری عیادت و توصیه‌های لازم را به تیم معالج در خصوص روند درمان وی ارائه کرد.
 گفتنی است، چشم راست انوری دچار مشکل نشده ولی چشم چپش به دلیل آسیب دیدگی دیشب زیر تیغ جراحان رفت و محمود جباروند، رئیس بیمارستان فارابی درباره آخرین وضعیت مدیر بیمارستان ضیائیان گفت: «خوشبختانه عمل جراحی انوری موفقیت‌آمیز بوده و بینایی وی قابل بازگشت است و جای هیچگونه نگرانی نیست.»تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٢ | ٤:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

 


وقوع سالانه 9 هزار کودک‌آزاری در همدان


 براساس پیش‌بینی‌ها، سالانه بیش از بر 9 هزار کودک‌آزاری در استان همدان روی می‌دهد که تنها نیمی از آن به سازمان بهزیستی گزارش می‌شود.
مدیرکل بهزیستی استان همدان گفت: در کل کشور 400 هزار مورد کودک‌آزاری در سال به وقوع می‌پیوندد که با میانگین‌گیری این اعداد، سهم استان همدان 18 هزار مورد می‌شود.
اکبر سوری ادامه داد: پیش‌بینی مجموعه بهزیستی استان همدان این است که در استان سالانه حداقل 9 هزار مورد کودک‌آزاری به وقوع می‌پیوندد که از این تعداد تنها یک‌نهم به بهزیستی مراجعه کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در سال گذشته هزار کودک که مورد آزار قرار گرفته بودند به بهزیستی معرفی شدند که اقوام و همسایگان این گزارش‌ را به بهزیستی اعلام کردند.
به‌گزارش ایسنا، مدیرکل بهزیستی همدان تأکید کرد: اکثر کودکان به دلیل ناآگاهی از خط 123 اتفاقات را اعلام نمی‌کنند که باید برای آگاه‌سازی کودکان از وجود خط اورژانس اجتماعی تلاش کنیم و رسانه‌ها باید بیشتر به این موضوع بپردازند.
وی گفت: اکثر کودک‌آزاری‌ها با مشکلات اقتصادی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی در ارتباط بوده و گاهی ممکن است با فروش و قاچاق کودکان مواجه شویم که تمامی این موارد جزو کودک‌آزاری مواجه می‌شوند.
سوری تأکید کرد: بی‌توجهی به خواسته‌های کودکان نوعی کودک‌آزاری بوده و بیشتر شکنجه‌ها جسمی و روحی است.
وی ادامه داد: کودکان خیابانی که از تحصیل باز می‌مانند و به اجبار والدین مجبور به حضور در خیابان‌ها می‌شوند نوعی کودک‌آزاری محسوب می‌شود.
سوری تصریح کرد: گاهی برخی والدین تصور می‌کنند کودک متعلق به آنها بوده است و هر کاری بخواهند می‌توانند با آنها انجام دهند در حالی که هر کودک حقوق مشخصی دارد.
وی یادآور شد: خط 123 اورژانس اجتماعی بوده که به موارد سالمندآزاری، کودک‌آزاری، همسرآزاری و معلول‌آزاری رسیدگی می‌کند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٢ | ٤:۳٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

قتل معلم بروجردی نشانه خلأ بزرگ در مهارت‌های اجتماعی

قتل محسن خشخاشی، معلم مظلوم بروجردی، که در حین تدریس توسط دانش‌آموز 15 ساله‌اش در کلاس درس و با ضربات وحشیانه چاقو در پیش چشم دیگر دانش‌آموزان مضروب شد؛ پدیده‌ای بی‌سابقه در کشور ماست که از سویی نشان دهنده چالش بزرگ خشونت در مدارس و از سوی دیگر نمادی از سقوط جایگاه معلم به مثابه محصول سقوط اخلاقی و صعود خشونت در جامعه است.
گرچه قتل بی‌سابقه است؛ اما معلم‌کشی استمرار و برآیند بی‌توجهی نظام آموزش و پرورش به پدیده معلم آزاری و هتک حرمت و سقوط جایگاه معلم در مدارس است که سال‌هاست مورد بی‌توجهی این وزارتخانه قرار گرفته است.
این سقوط و صعود اما؛ علاوه بر آنکه چالش بی‌اخلاق و خشونت در مدارس را پیش چشم مسئولان وزارت آموزش‌و‌پرورش می‌آورد؛ نشانه‌های برجسته‌ای از نقاط ضعف و ناکارآمدی‌های تربیتی و فرهنگی نظام آموزش و پرورش را در اختیار مسئولان کشور می‌گذارد که در صورت نادیده نگرفتن و کتمان نکردن آنها و پدید آمدن درکی آسیب شناسانه می‌توان امید درمان و بازیابی و پیدایی آنچه را داشت که یادگار عزیز امام با تعبیر «نهضت ادب و اخلاق» به عنوان نیاز جامعه امروز ما از یاد کرد.
 کشف قاتل شاید وظیفه دستگاه انتظامی و امنیتی است؛ اما توقف معلم آزاری و بازیابی جایگاه معلمان مسئولیت تمامی بدنه دستگاه سیاستگذاری کشور است. در اینجا نگرانی از آن است که دومی در سایه انجام وظیفه اولی که تا لحظه انجام این مصاحبه به تحقق نپیوسته است؛ به فراموشی سپرده شود و جز تعارفاتی کلامی و ابراز همدردی‌هایی ترحم مآبانه تغییری در سیاست‌های کشور رخ ندهد.
به گزارش جماران، علیرضا شریفی یزدی، جامعه‌شناس و عضو پژوهشکده خانواده درباره ‌این حادثه تلخ می‌گوید: واقعیت آن است که یکی از دلایل بی‌حرمتی‌هایی که در قالب‌های لفظی و بعضاً عملی نمود پیدا کرده است؛ محصول علاقه نداشتن تعدادی از دانش‌آموزان به کلاس درس به دنبال آن، معلم است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٢ | ٤:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

مرگ جوان شیشه‌ای در میان شعله‌های آتش


 مصرف ماده روانگردان و شیطانی "شیشه" حادثه‌ای تلخ را در کانون یکی از خانواده‌های شهر تویسرکان رقم زد.
یکی از خانه‌های مسکونی واقع در شهرک شهید رجایی (محله اسلام‌آباد) تویسرکان روز شنبه در میان شعله‌های مهیب آتش سوخت و در این حادثه پسر جوان خانواده در میان شعله‌ای خشمگین آتش جان باخت.
جانشین فرمانده انتظامی تویسرکان در این‌باره به‌ ایرنا گفت: جوان 27 ساله که در این حادثه جان خود را از دست داد به مصرف مواد مخدر از نوع شیشه اعتیاد داشته است.
داوود بیات افزود: براساس شواهد و بررسی‌های اولیه بر اثر مشاجره لفظی این مرد جوان با پدر خود، آتش‌سوزی وسیعی در خانه آنها اتفاق می‌افتد که در این حادثه جان پسر جوان خانواده را گرفته و پدر خانواده و یکی از همسایگان نیز به شدت مجروح می‌شوند.
وی تصریح کرد: تحقیقات تکمیلی در مورد علت آتش‌سوزی و عمدی بودن یا نبودن آن در حال انجام است.
تویسرکان یکی از شهرستان‌های استان همدان واقع در جنوب کوه الوند است که براساس آمار رسمی نیروی انتظامی از نظر توزیع و تولید مواد مخدر یکی از پاکترین نقاط استان همدان است.

کشته شدن 19 نفر بر اثر حوادث کارگاهی در همدان


 در حوادث کارگاهی استان همدان در سال 93 تعداد 19 نفر کشته و 25 نفر مصدوم شدند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان در کارگاه آموزشی ایمنی و حفاظت کار با اشاره به حوادث کارگاهی در سال‌جاری، اظهار کرد: اگر چه ‌این آمار دقیقی نیست اما همین تعداد کشته مایه تأسف است.
به گزارش ایسنا‌، امیر متینی‌فرد تصریح کرد: رعایت نکات ایمنی کار در کارگاه‌ها باید به یک فرهنگ تبدیل شود تا شاهد کاهش تلفات باشیم.
وی رعایت نکات ایمنی را نخستین گام برای کار در کارگاه‌ها دانست و اظهار کرد: این موضوع می‌تواند با گذاشتن یک کلاه‌ایمنی بر روی سر آغاز شود.

نبود کمربندی، معضل ترافیکی همدان


 نبود کمربندی منجر به افزایش حجم ترافیک در محورهای فرعی استان همدان و استفاده از این محورها به جای محور اصلی شده است.
رئیس پلیس راه استان همدان گفت: مسیرهای ارتباطی همدان به واسطه قرار گرفتن این استان در مسیر استان‌های غرب به مرکز و شرق کشور از محورهای پرترافیک کشور محسوب می‌شود.
مهدی شاکری افزود: با توجه به افزایش تردد در محورهای این استان احداث کمربندی برای جلوگیری از بروز گره‌های ترافیکی و کاهش سوانح احتمالی امری ضروری به نظر می‌رسد.
وی با بیان آسیب‌های ناشی از نبود کمربندی در استان همدان بیان کرد: هم اینک حجم ترافیک به محورهای فرعی و غیر استاندارد از نظر مشخصات نسبت به میزان تردد، هدایت شده است.
رئیس پلیس راه استان همدان افزود: محور فرعی بهار - کوریجان هم اینک به عنوان کمربندی شمال به غرب مورد استفاده شاغلان در حوزه حمل و نقل قرار گرفته در حالی که حجم ترافیک این جاده با مشخصیات آن منطبق نیست. شاکری از بروز یک سانحه فوتی در این مسیر ارتباطی خبر داد و گفت: ساعت 13 و30 دقیقه روز جمعه در کیلومتر 16 این مسیر یک‌دستگاه سواری پژو با کامیون بنز برخورد کرد.
وی با بیان اینکه در این سانحه راننده خودروی پژو در دم جان باخت افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته علت بروز این سانحه دلخراش انحراف به چپ از سوی راننده سواری پژو بوده است.
استان همدان دارای 5 هزار و 400 کیلومتر انواع راه است.

پیرترین زندانی همدان آزاد شد


 با گذشت شاکی و حمایت‌های ستاد دیه مرد 86 ساله‌ای که پیرترین زندانی استان همدان بود، آزاد شد.
مدیرعامل ستاد دیه استان همدان گفت: این فرد خیّر که به عنوان خادم‌الحسین(ع) در تهیه و پخش نذورات‌، کمک به مستمندان و خرید جهیزیه نوعروسان پیشگام بود به عللی ورشکسته شد.
یدا... روح‌منش اضافه کرد: این فرد که متولد سال 1308 شمسی است یک سفته 150 میلیون ریال بابت اجاره یک زمین کشاورزی نزد مالک گرو گذاشته بود که به علت ناتوانی در پرداخت این مبلغ محکوم و راهی زندان شد.
وی اضافه کرد: پس از تشکیل پرونده ‌این فرد در ستاد دیه همدان نشست‌هایی با شاکی این پرونده برگزار شد که در نهایت شاکی به گذشت 50 میلیون ریال از طلب خود رضایت داد.
وی افزود: 100 میلیون ریال نیز از سوی ستاد دیه به صورت بلاعوض برای آزادی این زندانی اختصاص یافت که با تأمین بدهی، وی آزاد شد و به کانون گرم خانواده بازگشت.
97 زندانی محکومان مالی از جمله نفقه، مهریه و صدور چک بلامحل از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه در استان همدان آزاد شدند.

250 زندانی جرایم غیرعمد در همدان وجود دارد


 مدیرعامل ستاد دیه استان همدان گفت: 250 نفر به علت جرایم غیرعمد هم اکنون در این استان زندانی هستند.
یدا... روحانی‌منش افزود: 73 زندانی به علت ناتوانی در پرداخت مهریه، 79 نفر به علت صدور چک بلامحل و ضمانت بانکی، 31 نفر به علت نفقه، 36 نفر به علت تصادف فوتی، 29 نفر سانحه رانندگی جرحی و دو نفر به دلیل جرایم شبه‌عمد هم اینک زندانی هستند.
وی با بیان اینکه سه نفر از زندانیان زن هستند، اظهار کرد: 180 نفر از این زندانیان محکوم به پرداخت دیه یا بدهی مالی شده و مابقی متهمان نیز پرونده آنها در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.
روحانی‌منش از آزادی 145 زندانی در سال‌جاری خبر داد و گفت: 48 زندانی دیه ناشی از سوانح رانندگی و 97 زندانی محکومان مالی از جمله نفقه، مهریه و صدور چک بلامحل در هشت گذشته آزاد شدند.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل ستاد دیه استان همدان با ذکر اینکه پنج نفر از زندانیان آزاد شده زن هستند، اضافه کرد: مقدار بدهی این تعداد زندانی 113 میلیارد و 336 میلیون ریال بوده است.
روحانی‌منش افزود: پیگیری‌های انجام شده از سوی عوامل ستاد دیه استان و خانواده زندانیان موجب گذشت 30 میلیارد ریال از این بدهی از سوی شاکیان پرونده شد.
وی بیان کرد: از محل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی که به سانحه دیدگان ناشی از تصادف فوتی و جرحی تعلق می‌گیرد 20 میلیارد و 470 میلیون ریال تأمین و زمینه آزادی 22 زندانی ناتوان در پرداخت دیه آزاد فراهم شد.
وی گفت: 20 میلیارد و 311 میلیون ریال تسهیلات از طریق بانک‌های ملت، رفاه، تجارت و صادرات به زندانیان پرداخت شده و 45 زندانی جرائم غیر عمد نیز از این طریق آزاد شدند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٢ | ٤:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

بایدها و نباید‌های فرهنگ آمد و شد در جامعه ایرانی
ریشه‌های اجتماعی رانندگی بد

وقتی بحث ترافیک و یا تلفات انسانی تصادفات به میان می‌آید فارغ از مقصر بودن زمین و زمان، مهمترین نکته نوع رانندگی ماست.
یکی از خلقیات اصلی ما ایرانیان فردگرایی و غرور کاذب است و اینکه منافع فردی را بر اجتماعی ترجیح می‌دهیم؛ زیرا شخص منافع فردی خود و گروهی را که در آن زندگی می‌کند در یک راستا ارزیابی نمی‌کند.
این فرد به دلایل شخصی خود را داناتر، باهوش‌تر و بالاخره خود را محق‌تر از بقیه در سهم‌خواهی از حق حیات اجتماعی می‌پندارد و بین خود با دیگران اعم از دیگر شهروندان و یا دیگر ملت‌ها فاصله‌ای معنادار قائل است.
منظور از پرداختن به ‌این خلقیات البته واکاوی و آسیب‌شناسی رفتار ما ایرانیان نیست؛ بلکه می‌خواهیم ببینیم این غرور و فردگرایی تا چه اندازه می‌تواند افزایش آمار تصادفات و ترافیک مؤثر باشد.
 تعارف زرنگی
بارها شنیده‌ایم و یا دیده‌ایم که 2 نفر هنگام رسیدن به ورودی جایی آنقدر با هم تعارف می‌کنند که گاه کار به هل دادن می‌کشد اما همین افراد پشت فرمان اتومبیل چنان برای زودتر وارد کردن ماشین به یک خیابان فرعی از هم پیشی می‌گیرند که موجب تصادف و یا حداقل دعوا می‌شوند.
اما کدام رفتار حقیقی ماست. آیا آن فرد مؤدب تعارف کننده در پشت در ورودی ماییم یا آن فرد بددهن برتری جو در ورودی خیابان فرعی؟
برای بسیاری از ما پیش آمده که دیده‌ایم یک فرد برای اینکه از تقاطع اول بپیچد و 5 دقیقه زودتر از تقاطع دوم وارد مسیر بعدی خود شود ده‌ها اتومبیل را معطل کرده است بدون اینکه احساس کند حقی از کسی ضایع کرده است. او زود رسیدن خود را بر هر چیز دیگری اعم از قانون، حق دیگران و... مقدم می‌داند و اتفاقاً بسیار هم حق به جانب است به نحوی که اگر کسی به او اعتراض کند حتی زدن قفل فرمان بر سر معترض را حق خود می‌داند.
این رفتار نزد برخی از خرده فرهنگ‌های رانندگی نمود جالبی دارد مانند رانندگان تاکسی، اتوبوس و اتومبیل‌های سنگین که خیابان را به دلایل شغلی حق مسلم خودشان می‌دانند و به دیگران اعم از رانندگان زن و رانندگان مسن‌تر به عنوان بیگانگانی می‌نگرند که باید حتماً با عجله راه را برای آنها باز کنند.
همچنان که دارندگان اتومبیل‌های مدل بالای خارجی و گرانقیمت با چراغ دادن و سرعت زیاد برتری خود را به اتومبیلی که با سرعت مجاز می‌راند دیکته می‌کنند.
این مسأله بینادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٠ | ۳:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

یادداشتی از یک معلم بروجردی:
چرا به جایی رسیده ایم که دانش‌آموزی معلمش را می‌کشد؟!

حادثه حمله نوجوان دانش‌آموزی به معلم فیزیک خود در یکی از دبیرستان‌های بروجرد، افزون بر انعکاس خبر آن، واکنش‌هایی را نیز به دنبال داشت. اما آنچه مهمتر از همه اینها به نظر می‌رسد، نگاهی درونگرانه به قعر این اتفاق، به خاستگاه و چرایی آن است که پژوهندگان و دست‌اندرکاران باید به آن بپردازند. در این زمینه یکی از معلمان بروجرد یادداشتی نوشته است که بخشهای تلنگرگونه از آن را برای بررسی آسیب‌شناسانه ماجرا در ادامه مطلب مرور میکنیم
مرگ دلخراش و مظلومانه مرحوم محسن خشخاشی، دبیر فیزیک شهرستان بروجرد، به دست یکی از دانش‌آموزان در دبیرستان حافظی، افکار عمومی شهر را به شدت متأثر و شگفت‌زده کرد. هر انسان مسئولی از خود باید بپرسد که چرا به اینجا رسیده‌ایم؟ چرا اخلاق و انسانیت در جامعه ما تا این حد متزلزل و بلکه سقوط کرده که نوجوانی ۱۴ ساله بدون حتی دلیل خاصی یکی از آرام‌ترین، نجیب‌ترین و خوشنام‌ترین معلمان این شهر را با کارد جلوی چشم همکلاسی‌های خود سلاخی می‌کند؟
اگر چندی قبل پسری، پدر خود را با اسلحه در خیابان بهار به قتل رساند و امروز دانش‌آموزی معلم خود را با کارد سر برید، فردا باید انتظار چه حادثه و مصیبت دیگری داشته باشیم؟ چرا باید فقط انتظار سنگین‌تر شدن جنایات و بالا رفتن مبلغ اختلاس‌ها و رشوه‌ها و دزدی‌ها را داشته باشیم؟ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٩ | ٤:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

یک کشته و 4 مجروح در تصادف زیر گذر صدا و سیما

یک فقره تصادف فوتی در زیرگذر صدا و سیما که یک کشته و چهار مجروح به‌جای گذاشت.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان در تشریح چگونگی وقوع این حادثه اعلام کرد: در ساعت 18 و 45 دقیقه روز گذشته یک دستگاه کامیون در زیر گذر صدا و سیما با یک دستگاه سواری پژو برخورد کرد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، حسین طلایی افزود: در این حادثه دلخراش راننده خودرو سواری پژو در دم فوت و 4 نفر از سرنشینان آن نیز مجروح و به مراکز درمانی منتقل شدند.
این مقام انتظامی در ادامه اظهار کرد: پس از بررسی صحنه این حادثه رانندگی توسط کارشناسان، دلیل تامه این سانحه توجه نکردن کافی به جلو تشخیص داده شد.
طلایی در خاتمه از همه رانندگان عزیز درخواست کرد با توجه کافی به جلو رانندگی نمایند و در ورودی زیرگذرها به علت موانع دید حتماً از سرعت خود کاسته و آمادگی توقف به هر دلیل را داشته باشند و همچنین رانندگانی که تصادف کرده اند اگر تصادف منجر به خسارات است بلافاصله خودروها را به محل امنی منتقل نمایند و در تصادفات منجر به جرح و فوت و یا مواردی که امکان انتقال خودرو وجود ندارد علایم هشداردهنده را در فاصله 150 متری وسایل نقلیه قرار داده تا خودروهای عبوری از وقوع تصادف مطلع شوند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٩ | ٤:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

شیشه، بیراهه‌ای به سوی تباهی

  چهره‌اش مستأصل و نگران است هرچند تلاش می‌کند آرامش ظاهریش را حفظ کند. دستبندی که دو دستش را به یکدیگر بسته مانع از آن می‌شود که راحت راه برود، پاهای برهنه او هم در قدم برداشتن چندان یاریش نمی‌کند، سربازی که او را از کلانتری به پزشکی قانونی آورده کمکش می‌کند چند قدم جلوتر بیاید تا تلوتلو خوردن‌های مکرر موجب زمین‌خوردنش نشود. به سالن انتظار بخش روان‌پزشکی وارد می‌شود گوشه‌ای می‌ایستد تا پزشک شماره پرونده‌اش را بخواند.
سالن معاینات روان‌پزشکی پر است از افرادی که در چهره یکایکشان می‌توانی غم و اندوه و تألم ناشی از گرفتاری و مشکلی پیچیده را ببینی. مشکلی که هر یک برای یافتن راهکار آن به پزشکی قانونی آمده‌اند و امید بسیار دارند به گره‌گشا بودن آنچه پزشک در پرونده‌شان می‌نویسد. از سالن معاینات با وجود جمعیت زیادی که در آن به انتظار نشسته‌اند صدایی به گوش نمی‌رسد تنها صدای قدم زدن‌های جوانی را می‌شنوی که به سرعت در سالن در حال راه رفتن است. جوانی بیست و چند ساله که مسیر ثابتی از سالن را می‌پیماید، گاه زیرلب با خود حرف می‌زند و می‌خندد و گاه از عصبانیت به دیوار مشت می‌کوبد. پدرش روی یکی از صندلی‌های سالن نشسته و با نگاهی سراسر غم و حسرت رفتار غیرعادی پسرش را از نظر می‌گذراند. آن سوتر دختری ساکت در کنار پدرش روی صندلی نشسته و مدتی است که به یک نقطه خیره شده، رفتارش نشان می‌دهد که چندان متوجه اطراف نیست و پدر هم سر را پایین انداخته و دست دخترش را گرفته است و... .ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٩ | ٤:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

انهدام 8 باند مواد مخدر در نهاوند
 در 8 ماه نخست سال جاری 8 باند تهیه و توزیع مواد مخدر در شهرستان نهاوند متلاشی شده است.
جانشین انتظامی همدان با حضور در جمع خبرنگاران نهاوند با اعلام این خبر گفت: از آغاز سال تاکنون 3 تن و 260 کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف و 57 باند تهیه و توزیع مواد مخدر 8 باند آن در شهرستان نهاوند بوده متلاشی شده است که حدود 53 درصد افزایش کشفیات در این شهرستان را رقم زده است.
علی‌اصغر خرم‌رویی افزود: همچنین در زمینه کشف و ضبط تجهیزات ماهواره‌ای نیز بیش از 3 هزار دستگاه ماهواره معادل 53 درصد افزایش کشف در این زمینه داشته‌ایم و خوشبختانه با اقداماتی که در نهاوند در حوزه امنیت اجتماعی انجام شده است، به سطح بالایی از امنیت، ناامن کردن محیط برای بزهکاران و... در این شهرستان رسیده‌ایم.
وی ادامه داد: در زمینه امنیت اجتماعی در نهاوند نسبت به مدت مشابه سال گذشته 57 درصد افزایش داشته‌ایم.
خرم‌رویی با بیان اینکه هفته ناجا پلیس فتا و فضای سایبری در کلانتری 12 نهاوند راه‌اندازی شده است، گفت: در حال حاضر شهرهای همدان، نهاوند، ملایر و تویسرکان به پلیس فتا مجهز شده است.
وی در ادامه نیز از اجرای طرح جذب پلیس افتخاری همزمان با استان در شهرستان نهاوند خبر داد و افزود: مجموعه سهمیه آسان در زمینه جذب پلیس افتخاری در 2 سطح بالای 17 سال و زیر 17 سال 2 هزار نفر است که از این تعداد 300 نفر سهمیه نهاوند است.
وی افزود: تعداد پلیس‌های افتخاری که جذب می‌شوند در حوزه پلیس آگاهی، امنیت، پیشگیری، حوزه معاونت، مواد مخدر و پلیس امنیت و... با پلیس همکاری خواهند کرد.

افزایش 89 درصدی کشف سرقت در همدان
 آمار کشف جرم سرقت در استان همدان در هشت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 89 درصد افزایش یافته است.
جانشین نیروی انتظامی استان همدان همچنین از کشف 3 تن و 200 کیلوگرم مواد مخدر در هشت ماه گذشته خبر داد و گفت: در بحث مواد مخدر نیز در حوزه پاکسازی مناطق آلوده نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش کشفیات داشته‌ایم.
علی‌اصغر خرم‌رویی ادامه داد: بعضی از مأموریت‌ها فرا استانی بوده و با کمک عملیاتی سایر استان‌ها انجام شده است.
وی در ادامه با اشاره به آموزش همگانی نیروی انتظامی در حوزه مواد مخدر اظهار کرد: در این حوزه نیز حدود 13 هزار نفر چهره به چهره در استان به منظور افزایش سطح آگاهی‌ها مورد آموزش قرار گرفتند.
خرم‌رویی بیان کرد: در کل استان، در موضوعات مورد نیاز اطلاع‌رسانی عمومی به 170 هزار نفر آموزش همگانی داده شده که در حال حاضر شاهد اقدامات پیشگیرانه از سوی مردم هستیم.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٩ | ٤:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

پلیس‌ افتخاری به یاری ناجا می‌آیند

 

  2 هزار نفر پلیس افتخاری نیروی انتظامی استان همدان را در تأمین امنیت یاری می‌کنند.
جانشین فرماندهی انتظامی استان همدان، امنیت را یک تولید اجتماعی دانست و گفت: امنیت مگر با ارتقای نبوغ اجتماعی و مشارکت مردم در مأموریت‌های انتظامی حاصل نخواهد شد.
علی‌اصغر خرم‌رویی افزود: با توجه به اینکه امنیت یکی از مقوله‌های اساسی و اولویت‌دار نیروی انتظامی بوده، در قوانین استخدامی ناجا برای به کارگیری فرصت‌ها و مشارکت‌های مردمی با ادبیات خاصی نیرویی تحت عنوان پلیس افتخاری در کشور پیش‌بینی شده است.
وی هدف از پلیس افتخاری را کمک به ناجا در توسعه و تحکیم نظم و امنیت، توسعه مشارکت‌های مردمی، جلب اعتماد عمومی، تقویت توان تحرک و پویایی نیروی ناجا، مشارکت در بومی‌سازی فرهنگ و مشارکت دادن عوامل مردمی در بخشی از نیروی انتظامی با حفظ مدیریت ناجا دانست.
خرم‌رویی ادامه داد: این دستورالعمل یک نوع مسئولیت بوده که باید برای تأثیرگذار بودن، آن را به نحو صحیح اجرا کنیم.
وی با اشاره به اینکه پلیس‌های افتخاری در دو سطح 17 سال به بالا و زیر 17 سال پذیرش می‌شوند، گفت: در سطح اول آموزش و سازو‌کارها تخصصی‌تر بوده و به دقت نظر بیشتری نیاز دارد. همچنین افراد باید دارای مدرک دیپلم به بالا باشند، اما در سطح دوم بیشتر در حوزه‌های فرهنگ‌سازی مدارس سازماندهی می‌شوند.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٦ | ۳:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

کشف کاپشن قاچاق در همدان
 تعداد 552 ثوب کاپشن خارجی قاچاق در شهرهمدان کشف شد.
رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان همدان، گفت: مأموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز این فرماندهی، ضمن همکاری با عوامل اداره اطلاعات جنایی، با تشدید اقدامات کنترلی و اطلاعاتی و همچنین کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفق به کسب خبری از منابع خبری خود شدند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، رضا‌ زارعی افزود: موضوع خبر در دستور کار مأموران قرار گرفت و پس از اطمینان از صحت موضوع با کسب دستور مقام قضایی به محل مورد نظر مراجعه و بازدید کردند و مشخص شد کسی در آدرس فوق حضور نداشته، در این مورد پس از کسب دستور مقام قضایی، در منزل توسط کلیدساز باز شد.
وی‌ بیان کرد: پس از ورود به منزل، مقادیر زیادی البسه خارجی فاقد مجوز قانونی، ازنوع کاپشن که در زیر و روی پله‌ها و نقاط مختلف، مشاهده شد.
زارعی گفت: کالاهای مکشوفه به اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انتقال داده شد و پس از شمارش تعداد 552 ثوب البسه خارجی قاچاق فاقد مدارک قانونی به ارزش تقریبی یک میلیارد و 100 میلیون ریال، کشف که در این مورد پرونده‌ای تشکیل و برای اقدامات بعدی به مراجع رسیدگی‌کننده ارسال شد.

توقیف 32 خودروی متخلف با 320 میلیون ریال جریمه
 32 دستگاه خودرو با جرایمی بیش از320 میلیون ریال در شهرستان تویسرکان توقیف شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان گفت: در اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد با خودروها و موتورسیکلت‌سواران متخلف و مزاحم مأموران راهنمایی‌ورانندگی این شهرستان به کنترل خودروهای متخلف و مزاحم در سطح شهر پرداخته و در این راستا تعداد 32 دستگاه خودرو متخلف و مزاحم توقیف شد.
 قاسم قربانی اظهار کرد: پس از استعلام شماره این خودروها مشخص شد که هرکدام از این خودروها دارای جرائمی بیش از 10 میلیون ریال بوده که جمعاً خلافی این خودروها بیش از 320 میلیون ریال در سیستم بوده است.
وی بیان کرد: که تمامی خودروها توقیف و برای سیر مراحل قانونی به پارکینگ انتقال داده شدند تا مالکان آنها نسبت به پرداخت خلافی خود اقدام کرده و نسبت به رفع خلافی و رفع توقیف خودروهای خود پس از سیر مراحل قانونی اقدام کنند.
قربانی خاطرنشان کرد: در ادامه این طرح تعداد 4 دستگاه خودرو دارای چراغ زنون و 3 دستگاه خودرو دارای آلودگی صوتی هم توقیف شد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان در خاتمه گفت: برای خودروهای دارای خلافی بیش از 10 میلیون ریال که به مالکان خودرو اطلاع‌رسانی شده باشد در سیستم اجراییات راهنمایی‌ورانندگی شکایت ثبت شده و پلیس مکلف است که خودرو را تا پرداخت معوقات از سوی مالک خودرو در پارکینگ توقیف کند.

اورژانس هوایی همدان به کرمانشاه پرید
 اورژانس هوایی مرکز فوریت‌های پزشکی همدان بیماری را که نیاز به جراحی عروق داشت به بیمارستان امام رضا(ع) در کرمانشاه منتقل کرد.
به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان، در تماس و هماهنگی ستاد هدایت همدان مجروحی توسط اورژانس هوایی 115 استان همدان از شهرستان نهاوند به کرمانشاه منتقل شد.
در این عملیات، مجروحی در شهرستان نهاوند نیاز به جراحی عروق داشته و در هماهنگی ستاد هدایت استان و مرکز هدایت عملیات هوایی از نهاوند به نزدیکترین مرکز درمانی تخصصی تحویل داده شد.
 در این ارتباط مرکز درمانی حضرت امام رضا(ع) در استان کرمانشاه نزدیکترین مرکز ارائه دهنده این خدمت بود و در هماهنگی انجام شده تیم اورژانس هوایی همدان مجروح مذکور را با اقدامات پیش‌بیمارستانی به بیمارستان حضرت امام رضا(ع) تحویل می‌دهند.
گفتنی است، درحال حاضر مددجو تحت مراقبت‌های ویژه آن مرکز قرار دارد.

دستگیری قاتل متواری در ملایر
 فرمانده انتظامی شهرستان ملایر از شناسایی و دستگیری قاتل متواری با هوشمندی پلیس آگاهی ملایر خبر داد.
شعبان ترک‌نیا با بیان این خبر گفت: در اوایل شهریورماه سال 92 و در پی اعلام یک فقره درگیری در یکی از خیابان‌های شهر ملایر از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی 110، فرد ضارب گریخت و فرد مضروب توسط مرکز اورژانس 115 به بیمارستان منتقل شد.
وی افزود: گزارش مأموران حاضر در صحنه حاکی است فرد آسیب دیده در بیمارستان به دلیل وخامت حال، فوت کرد که با توجه به وضعیت موجود بلافاصله ضمن تشکیل اکیپ تخصصی، موضوع دستگیری ضارب متواری در دستور کار پلیس آگاهی شهرستان قرار گرفت.
ترک‌نیا اظهار کرد: با تلاش مستمر اطلاعاتی و شبانه‌روزی مأموران پلیس آگاهی، سرانجام فرد قاتل شناسای و در یک عملیات غافلگیرانه توسط مأموران دستگیر شد و مراتب ضمن تشکیل پرونده برای طی مراحل قانونی در مراجع قضائی در حال پیگیری است.

انهدام دو باند تهیه و توزیع مواد مخدر در اسداباد
 مأموران پلیس شهرستان اسدباد ضمن انهدام دو باند تهیه و توزیع مواد مخدر تعدادی از معتادان متجاهر این شهرستان را هم دستگیر کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان اسدآباد درتشریح این خبر گفت: در راستای استمرار طرح‌های انتظامی به‌ویژه منطقه‌ای، عوامل اجرایی بخصوص مأموران مبارزه با موادمخدر، علاوه بر دستگیری تعدادی معتاد و متجاهر، موفق به انهدام 2 باند تهیه و توزیع و کشف مقادیری موادمخدر در شهر اسدآباد شدند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، داوودعلی بخشی افزود: دراجرای این طرح پلیس مبارزه با مواد مخدر با همراهی و پشتیبانی تعدادی از یگان‌های تابعه، ضمن کشف مقادیری مواد مخدر از نوع تریاک، هروئین و شیشه موفق به دستگیری 21 نفر معتاد و متجاهر و انهدام 2 باند تهیه و توزیع مواد مخدر شدند.
وی ادامه داد: متهمان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.
بخشی در خاتمه ضمن قدردانی از همکاری و همراهی شهروندان خواستار اعلام موارد مشکوک از طریق فوریت‌های پلیسی 110 شد.

 
 


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٤ | ٤:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

با تصویب ماده ۲۱۵ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی
عابران متخلف هم جریمه می‌شوند

همه ما در حین رانندگی بارها شاهد ظاهرشدن یکباره عابر پیاده در وسط خیابان بوده‌ایم. این معضل حتی در مکان‌هایی که پل عابرپیاده، زیرگذر و چراغ راهنما وجود دارد نیز به چشم می‌خورد و جریمه این سهل‌انگاری‌ها که بعضی اوقات حتی به قیمت از دست دادن جان افراد تمام می‌شود، گاهی تنها همان ناسزایی است که رانندگان زیر لب یا با خارج کردن سر خود از شیشه خودرو نثار عابران می‌کنند! این درحالی است که در همه جای دنیا به موازات اجرای قوانینی در زمینه تخلفات رانندگان، قوانین صریحی نیز برای مقابله با تخلفات عابران پیاده در بی‌اعتنایی به این قوانین در نظر گرفته شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد 44 درصد متوفیان حوادث رانندگی در کشور، عابران پیاده هستند. اما هیچ برخورد قانونی از سوی پلیس یا محاکم قضایی کشور با این مسأله صورت نمی‌پذیرد.
فرمانده عملیات و کنترل طرح‌های ترافیکی پلیس راهور تهران از تدوین آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی در مورد تکالیف قانونی عابران پیاده خبر داده و اظهار کرد: مدتی است که ماده ۲۱۵ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی در مورد تکالیف قانونی عابران پیاده که دارای ۹ بند است به صورت شفاف در متن کار کارشناسان دادگستری قرار گرفته است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٤ | ٤:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

پلیس آگاهی، پیگیر پرونده اسیدپاشی است
هشدار پلیس درباره شیوه جدید کلاهبرداری


 رسیدگی به پرونده سرانجام پرونده اسیدپاشی اصفهان در اولویت کار پلیس آگاهی ناجاست و کارشناسان پلیس با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنند.
رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی با اعلام این مطلب در حاشیه گردهمایی رؤسای پلیس‌های آگاهی ناجا در جمع خبرنگاران به شیوه جدید کلاهبرداری اشاره کرد و گفت: در پی دریافت گزارش‌هایی مبنی بر اینکه چند کلاهبردار با مراجعه به مغازه‌داران فروشنده لوازم گرانبها مانند فرش، طلا و... از آنها کلاهبرداری کرده است، پرونده در اختیار کارآگاهان این پلیس قرار گرفت.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، محمدرضا مقیمی افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد، این افراد با مراجعه به این مغازه‌ها اعلام می‌کردند قصد خرید کالایی را دارند اما پس از خرید با سرگرم کردن فروشنده به اموری مانند فاکتورنویسی و سؤال کردن پیاپی از وی، رقم خرید را متفاوت از آنچه باید پرداخت شود، وارد دستگاه کارت‌خوان کرده و به سرعت از محل دور می‌شدند.
وی با بیان اینکه کلاهبرداران در این شیوه با استفاده از کارت‌های هدیه گمان می‌کردند از این طریق قابل شناسایی و ردیابی نخواهند بود، گفت: به عنوان مثال با مراجعه به مغازه‌ای به اندازه یک میلیون تومان خرید کرده است اما رقم 10 هزار تومان را وارد دستگاه کارتخوان می‌کردند و پس از آن با مشغول کردن فروشنده به فاکتورنویسی یا صحبت با وی، فاکتور جعلی را با رقم واقعی به جای آن قرار می‌دادند و پس از آن به سرعت از محل دور می‌شدند.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٤ | ٤:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

از ابتدای امسال تا پایان مهرماه
375 نفر در سوانح رانندگی همدان جان باختند

از ابتدای امسال تا پایان مهرماه 375 نفر در سوانح رانندگی درون و برون شهری این استان جان خود را از دست دادند.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان گفت: 282 نفر از این جان باختگان سوانح رانندگی شش ماهه نخست امسال در همدان مرد و 93 نفر نیز زن بوده‌اند.
علی احسان صالح اضافه کرد: براساس جغرافیای سوانح می‌توان عنوان کرد که 266 نفر در جاده‌های برون شهری، 54 نفر در درون شهر، 15 نفر در معابر خاکی و روستایی و 40 نفر در سایر محدوده‌ها جان باختند.
وی از افزایش 2 درصدی شمار متوفیان سوانح رانندگی در سال جاری خبر داد و گفت: در هفت ماهه سال گذشته 368 شهروند شامل 96 زن و 272 مرد در سوانح رانندگی فوت کردند.
صالح بیان کرد: تحلیل داده‌های آماری گویای افزایش 11 درصدی متوفیان سوانح برون شهری، کاهش 21 درصدی در درون شهری و کاهش 11 درصدی متوفیان سوانح رانندگی در مسیرهای فرعی شامل خاکی و روستایی است.
به گزارش ایرنا، مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهار کرد: همچنین 4 هزار و 976 نفر در سوانح رانندگی همدان مجروح شدند که از نظر جنسیت 3 هزار و 439 مرد و یک‌هزار و537 نفر از آنها زن هستند.
وی از کاهش شمار مجرحان سوانح رانندگی در امسال خبر داد و گفت: در هفت ماهه نخست سال 92، 5
5 هزار و 105 نفر در سوانح رانندگی همدان مجروح شدند.
استان همدان کریدور ارتباطی استان‌های غربی به مرکز کشور بوده و بیشترین میزان تردد از محورهای این استان است.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٤ | ٤:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

در حادثه‌ای در محور اسدآباد- کنگاور
بی‌احتیاطی پس از تصادف جان زن میانسال را گرفت
 زن میانسالی که پس از تصادف 2 خوردوی پژو و پراید در محور اسدآباد- کنگاور از خودرو پیاده شده بود، پس از برخورد یک سواری پیکان با او جان باخت.
فرمانده پلیس راه استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌پیام با اعلام این خبر گفت: ساعت 18 و 30 دقیقه روز جمعه وقوع یک فقره تصادف در محور اسدآباد- کنگاور به مأموران پلیس راه گزارش شد.
مهدی شاکری افزود: بلافاصله یک اکیپ از مأموران پلیس راه به محل مورد نظر اعزام شدند و مشاهده کردند 4 دستگاه خودرو با هم برخورد کرده‌اند.
در بررسی‌های کارشناسی مشخص شد، تصادف ابتدا بین سواری پراید که قصد دور زدن و رفتن به سمت دیگر جاده را داشته و یک دستگاه سواری پژو که در مسیر مستقیم در حرکت بوده روی داده است.
پس از این تصادف، راننده و سرنشین پراید از خودرو پیاده شده‌اند که یک دستگاه سواری پیکان با زن میانسال برخورد کرده و موجب مرگ او شده است.
در ادامه یک دستگاه وانت‌پیکان نیز با خودروی پیکان سواری برخورد کرده و موجب ایجاد خسارات بیشتری به خودروهای حادثه دیده شده است.
در اثر این تصادفات، راننده 35 ساله پراید مجروح شده و سرنشین آن که یک خانم 45 ساله بود در اثر برخورد سواری پیکان جان خود را از دست داد.
فرمانده پلیس راه استان علت این تصادف زنجیره‌ای را ابتدا بی‌احتیاطی راننده پراید در عدم رعایت حق تقدم عبور هنگام دور زدن و سپس عدم توجه به جلو از طرف راننده سواری پیکان عنوان کرد.
شاکری همچنین راننده وانت‌پیکان را نیز به علت عدم توجه به جلو در این حادثه مقصر دانست.

توقیف کامیون با یک میلیارد و 500 میلیون بار قاچاق در همدان
 کامیونی با 22 هزار و 518 ثوب البسه خارجی قاچاق به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون ریال در همدان توقیف شد.
رئیس پلیس آگاهی استان همدان در این باره گفت: به دنبال خبری مبنی بر اینکه قاچاقچیان قصد دارند مقادیری کالای قاچاق که در شهرستان "جوانرود" استان کرمانشاه بارگیری شده را از محورهای مواصلاتی استان همدان به تهران حمل کنند، مأموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان همدان رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، رضا زارعی افزود: مأموران در ادامه تحقیقات انجام شده و پس از شناسایی محور تردد کامیون موصوف به محورهای مواصلاتی اعزام شدند و ضمن تحت‌نظر قرار دادن وسایل نقلیه عبوری و انجام بررسی‌های لازم کامیون را با 2 سرنشین شناسایی و پس از تعقیب و مراقبت لازم در نهایت طی یک اقدام سریع و غافلگیرانه خودرو را توقیف کردند.
این مقام انتظامی در ادامه بیان کرد: در بازرسی اولیه وجود البسه خارجی فاقد مجوز در کامیون فوق محرز شد و پس از دستگیری راننده و سرنشین خودرو، کامیون به اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان انتقال یافت. به گفته وی، پس از تخلیه بار 22 هزار و 518 ثوب البسه خارجی فاقد هرگونه اسناد مثبت گمرکی به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون ریال کشف شد.

جشنواره «رسانه، نظم و امنیت عمومی» در همدان برگزار می‌شود
 جشنواره «رسانه، نظم و امنیت عمومی» با هدف استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در توسعه امنیت اجتماعی در همدان برگزار می‌شود.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: سال گذشته جشنواره رسانه، نظم و امنیت عمومی به‌ صورت متمرکز توسط مرکز اطلاع‌رسانی ناجا در مرکز برگزار شد و با توجه به استقبال اصحاب رسانه، امسال برای نخستین‌بار به صورت استانی در سراسر کشور اجرا می‌شود.
علیرضا خزاعی، هدف از برگزاری این جشنواره را تقویت سهم رسانه‌ها در پیشگیری اجتماعی از جرایم، تأثیرگذاری مثبت بر فرایند انتشار اخبار حوادث در رسانه‌ها، بسط و گسترش تعامل هدفمند ناجا و رسانه‌ها و تقویت زمینه‌های رسانه‌ای نظم و امنیت عمومی برشمرد.
وی تصریح کرد: این جشنواره در سه بخش خبر، مصاحبه و گزارش و از بین آثار منتشر شده در رسانه‌ها از تاریخ سی‌ام دی‌ماه سال 92 تا سی‌ام دی‌ماه امسال برگزار می‌شود.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان همدان گفت: ظرایف روان‌شناختی نشر و تحلیل اخبار حوادث و رخ‌داد‌ها، ایجاد جامعه‌شناختی تهیه، تدوین و انتشار اخبار عمومی، کنش‌وری رسانه‌ها در حیطه ترویج قانونگرایی و نظم‌پذیری، سهم و نقش رسانه‌ها در ارتقای تعامل پلیس و مردم، ساز‌و‌کارهای رسانه‌ای ارتقای نظم و امینت اجتماعی از محورهای پنج‌گانه این جشنواره است.
وی افزود: خبرنگاران، اصحاب رسانه، مراکز پژوهشی و فرهنگی در استان می‌توانند آثار خود را در سه بخش خبر، گزارش و مصاحبه از تاریخ‌های یاد شده که در رسانه‌های جمعی انتشار یافته است برای شرکت در جشنواره به دبیرخانه رسانه، نظم و امنیت عمومی این جشنواره واقع در معاونت اجتماعی انتظامی استان همدان ارسال کنند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٤ | ٤:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

ضرورت اطلاع رسانی با رویکرد اخلاق محوری

  اگر چه " اطلاع رسانی" همواره در تاریخ واجد اهمیت بوده است و آدمیان برای " خوب زیستن" همواره نیازمند "اطلاعات" بوده‌اند، اما بی‌نیاز به هیچ استدلال و گفت‌وگویی در دنیای پر "محرک" امروزی این اهمیت صد چندان شده است.
1. در جهان پرمخاطره کنونی هیچ یک از آدمیان بدون دسترسی سهل و آسان حداقل به یک مجرای روشنگری و اطلاع رسانی کم‌تناقض و غنی، قادر به تنظیم سبک زندگی و سمت و سو بخشیدن به افکار، مواضع و حتی رفتارهای اجتماعی خود نخواهند بود. حتی می‌توان پا را از این فراتر گذاشت و در توافق با عصب روان‌شناسان (نوروسیکولوژیست‌ها) اذعان کرد که بدون برخوردار شدن از اطلاعات منتشره از طریق مجاری ارتباطی و اطلاع رسانی، نه مراکز مغزی (به ویژه مراکز پیشرفته مغزی) خوب رشد می‌کنند و نه رفتارها " سازگارانه"و"بالغانه" خواهند بود. به بیان و عبارتی دیگر، آنچه ما را " امروزی" می‌کند و اندیشه و رفتارمان را با مقتضیات دنیای کنونی هماهنگ می‌کند، اطلاع رسانی و اطلاعات نغز و راست‌آزمایی شده است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٤ | ٤:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
کشف بیش از 44 کیلوگرم مواد مخدر در ملایر

بیش از 44 کیلوگرم مواد مخدر تریاک توسط پلیس شهرستان ملایر از سوداگران مرگ کشف شد.
فرمانده انتظامی شهرستان ملایر، با اعلام این خبر گفت: در راستای مبارزه جدی با توزیع‌کنندگان عمده‌ی مواد مخدر با انجام کار اطلاعاتی و شناسائی دقیق، مشخص شد تعدادی از توزیع‌کنندگان مواد مخدر قصد دارند از یکی از استان‌های جنوبی شهر نسبت به وارد کردن مواد مخدر به شهرستان ملایر اقدام کنند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، شعبان ترک‌نیا، گفت: بلافاصله با شگردهای خاص و به کارگیری تدابیر لازم، سوداگران مرگ به همراه یک دستگاه خودروی پراید توسط مأموران مبارزه با مواد مخدر شناسائی و در یکی از میادین شهر ملایر زمین‌گیر و متوقف شدند.
وی تصریح کرد: در این ارتباط با بازرسی انجام شده از این خودرو، مقدار44 کیلو و430 گرم موادمخدر تریاک کشف و ضبط شده و راننده و سرنشین خودرو هم به هویت مشخص دستگیر شدند.
ترک‌نیا، با اعلام این خبر افزود: به دنبال مطالبات جدی شهروندان برای مقابله با توزیع‌کنندگان مواد مخدر در نقاطی از سطح حوزه‌ استحفاظی شهرستان ملایر، موضوع در دستور کار این پلیس قرارگرفت.
این مقام مسئول ادامه داد: در همین ارتباط مأموران کلانتری 12 ضمن هماهنگی با مقام قضائی و بازرسی از منزل فرد، با هویت مشخص مقدار 4 کیلو و 90 گرم مواد مخدر هروئین را به همراه آلات استعمال مواد مخدر صنعتی کشف و ضبط می‌کنند.
وی گفت: مأموران پاسگاه آورزمان هم در حین گشت‌زنی در مناطق از پیش تعیین شده به فردی مظنون و با بازرسی انجام شده از وی مقدار 4 کیلو و50 گرم مواد مخدر شیره‌ تریاک را کشف و ضبط کردند.
ترک‌نیا اضافه کرد: در مأموریتی دیگر با انجام کار اطلاعاتی در زمینه‌ شناسائی افراد توزیع‌کننده‌ی مواد مخدر، مأموران پاسگاه زمان‌آباد نیز در بازرسی از منزل فردی، با هویت مشخص مقدار 5 کیلو و 26 گرم مواد مخدر هروئین را کشف و ضبط می‌کنند که در این رابطه، پرونده‌ قضائی تشکیل و مراتب تحت پیگرد قانونی قرار دارد.
فرمانده انتظامی شهرستان ملایر در پایان گفت: ضمن تشکیل پرونده‌ قضائی مراتب تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و هر 2 نفر توزیع‌کننده‌ دستگیر شده، تحویل مراجع قضائی شد.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٤ | ٤:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

هوشیاری پلیس همدان آدم‌ربایان را ناکام گذاشت


 2 جوان دانشجو که با طراحی نقشه‌ای تبهکارانه قصد داشتند با ربودن فرزند یکی از ثروتمندان شهر همدان دست به اخاذی میلیاردی از وی بزند پیش از هر اقدامی با هوشیاری مأموران پلیس دستگیر شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان همدان در گفت‌وگو با همدان‌پیام در تشریح این خبر گفت: مأموران گشت فرماندهی انتظامی همدان در حال گشتزنی در منطقه استادان همدان به یک دستگاه سواری پراید که راننده و سرنشین آن 2 پسر جوان بودند مظنون شدند و آن را به طور نامحسوس زیر نظر گرفتند.
رسول مرادی افزود: بررسی‌های اولیه پلیس حاکی از آن بود که خودروی مذکور با 2 سرنشین روزهای گذشته بارها در محل مورد نظر مشاهده شده که به طرز مشکوکی در حال بررسی وضعیت محله است. با افزایش ظن مأموران، خودروی مورد نظر در یک اقدام غافلگیرانه متوقف شد و راننده و سرنشین آن پیش از هر اقدامی دستگیر و به کلانتری منتقل شدند.
در بررسی کارشناسی مأموران پلیس مشخص شد شماره پلاک خودروی توقیف شده به طور حرفه‌ای تغییر کرده است. همچنین در بازرسی از خودروی مورد نظر تعدادی ماسک، کلاه‌گیس و دستکش مخصوص که معمولاً مجرمان برای شناسایی نشدن در زمان ارتکاب جرم استفاده می‌کنند، کشف شد.
2 جوان دستگیر شده که ابتدا منکر هرگونه جرمی بودند در جریان تحقیقات مفصل پلیس پرده از نقشه تبهکارانه خود برای یکی از افراد ثروتمند شهر برداشتند.
متهمان در بازجویی‌های فنی اعتراف کردند از 2 ماه پیش نقشه ربودن فرزند یکی از ثروتمندان شهر که در محله استادان سکونت دارد را داشته‌اند و به همین منظور با زیر نظر گرفتن محل سکونت فرد مورد نظر ساعت‌های آمدوشد وی و افراد خانواده‌اش را شناسایی کرده‌اند.
در ادامه اعتراف متهمان مشخص شد آنها برای اجرای نقشه مجرمانه خود با همدستی مرد جوانی که از بستگان فرد قربانی است اطلاعات کامل و دقیقی پیرامون وضعیت مالی و خانوادگی وی به دست آورده‌اند و قصد داشته‌اند در روزهای اخیر نقشه خود را اجرا کنند.
تحقیقات فنی مأموران پلیس از متهمان با شناسایی و دستگیری همدست آنها و همچنین شناسایی منزلی که برای انتقال کودک قربانی پس از ربودن وی در نظر گرفته بودند در یکی از محلات حاشیه شهر همدان ادامه یافت.
مرادی تأکید کرد: متهمان دستگیر شده صراحتاً اعتراف کردند قصد داشتند با ربودن کودک یک فرد ثروتمند که از افراد شناخته شده در شهر همدان است دست به اخاذی میلیاردی از وی بزنند که با هوشیاری مأموران پلیس در اجرای نقشه شوم خود ناکام ماندند.
به گفته فرمانده انتظامی شهرستان همدان، متهمان دستگیر شده با تکمیل تحقیقات به همراه پرونده تشکیل شده به مراجع قضایی معرفی شدند.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱ | ٤:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

کشف مواد مخدر در همدان 48 درصد بیشتر از میانگین کشوری

کشفیات مواد مخدر در استان همدان نسبت به میانگین کشوری 48 درصد بالاتر است.
فرمانده انتظامی استان همدان گفت: میانگین کشفیات مواد مخدر در کشور به دلیل انسداد مرزها 13 درصد کاهش داشته است. در حالی که امسال شاهد افزایش 35 درصدی کشفیات مواد مخدر در همدان هستیم.
حاجی محمد مهدیان‌نسب با بیان اینکه برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر از مطالبات اصلی مردم است، اظهار کرد: 405 مرحله طرح موضوعی پاکسازی نقاط آلوده در همدان اجرا شد و بخش زیادی از خرده‌فروشان مواد مخدر در 45 نقطه هدفگذاری شده شناسایی و دستگیر شدند.
وی بیان کرد: 299 طرح برای کنترل محورهای مواصلاتی این استان به مرحله اجرا درآمده و امسال تاکنون 65 باند تهیه و توزیع مواد مخدر در استان همدان منهدم شده است.
وی با بیان اینکه امسال سه تن و 68 کیلوگرم مواد مخدر کشف شده است، اضافه کرد: 7 عملیات مشترک مبارزه با مواد مخدر با 5 استان کشور در سال جاری انجام شده است.
فرمانده انتظامی استان همدان ادامه داد: استان همدان مقصد و مسیر استان‌‌های غرب به شرق و مرکز و جنوب کشور است و به این دلیل برای جلوگیری از عرض اندام قاچاقچیان مواد مخدر تور پلیس گسترده‌تر شده است.
مهدیان‌نسب بیان کرد: به منظور کاهش آسیب‌‌های ناشی از اعتیاد 23 هزار و 166 نفر در این استان به صورت چهره به چهره و کارگاهی با آسیب‌‌های این معضل خانمانسوز آشنا شدند.
وی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم اماکن متروکه پاتوق معتادان شود، گفت: سال گذشته 4 ساختمان مخروبه با همکاری شهرداری تخریب شدند و امسال نیز 13 نقطه شناسایی شده است.
امسال 5 هزار و 611 قاچاقچی، تهیه و توزیع‌کننده مواد مخدر در همدان دستگیر شدند.
 در دو عملیات جدید پلیس همدان 99 کیلوگرم مواد مخدر در همدان کشف شد
فرمانده انتظامی استان همدان همچنین از کشف 99 کیلوگرم تریاک در دو عملیات موفقیت‌آمیز پلیس مبارزه با مواد مخدر استان خبر داد.
مهدیان‌نسب گفت: با تلاش و هدایت اطلاعاتی انجام شده توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر، فرماندهی انتظامی استان همدان در 2 مرحله عملیات در شب سه‌شنبه 2 محموله مواد مخدر به میزان 99 کیلوگرم تریاک کشف کرد.
این مقام انتظامی اضافه کرد: در این راستا 3 نفر از عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر دستگیر شدند و 2 دستگاه خودرو نیز توقیف شد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، فرمانده انتظامی استان همدان در پایان تصریح کرد: رویکرد پلیس در امر مبارزه با مواد مخدر یک رویکرد پیش دستانه است که الحمدا... تاکنون توفیقات چشم‌گیری حاصل شده است، به‌گونه‌ای که عرصه بر قاچاقچیان کاملاً تنگ و محیط برای آنها ناامن است.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱ | ٤:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

تشدید برخورد با تخلف حرکت نکردن بین خطوط

برخورد قانونی با رانندگانی که در بین خطوط رانندگی نمی‌کنند در استان همدان تشدید می‌شود.
رئیس پلیس راهنمایی‌ورانندگی استان همدان گفت: یکی از تخلفاتی که هنگام رانندگی دیده می‌شود حرکت نکردن رانندگان در بین خطوط است که ضمن ایجاد منظره زشت در محیط‌های شهری، موجب بروز تصادفات و ایجاد گره‌های ترافیکی و استفاده نکردن حداکثری از ظرفیت راه می‌شود.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، حسین طلایی افزود: در ادامه ایجاد تحول در فرهنگ رانندگی که از ابتدای سال و با عنوان قرارگاه ساماندهی اقدامات ترافیکی تشکیل شده است، مقرر است که در دهه آخر آبان‌ماه ضمن اطلاع‌رسانی و انجام تبلیغات محیطی، طرح برخورد با خودروهایی که در معابر دارای خط‌کشی اقدام به تردد در بین خطوط نمی‌کنند همزمان با سراسر کشور در استان همدان تشدید شود.
این مقام انتظامی ادامه داد: به استناد ماده 119 آیین‌نامه راهنمایی‌ورانندگی در راه‌هایی که خط‌کشی شده، وسایل نقلیه باید در مسیر بین خطوط حرکت کنند و از آن خارج نشوند و در صورت نیاز به خروج و تغییر خط حرکت، احتیاط کامل کرده و ابتدا با استفاده از چراغ راهنما و یا با دادن علامت، رانندگان وسایل نقلیه دیگر را از قصد خود آگاه کنند و سپس با رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه‌ای که در خطوط کناری در حرکت هستند وارد خط‌های عبور دیگر شوند.
طلایی خاطرنشان کرد: در جدول جرایم رانندگی نیز مبلغ 400 هزار ریال جریمه برای رانندگانی که در بین خطوط رانندگی نمی‌کنند در نظر گرفته شده است و پلیس راهور استان همدان نیز به جهت ایجاد فرهنگ صحیح رانندگی و جلوگیری از تضییع حقوق رانندگان دیگر این طرح را با شدت و قوت اجرا خواهد کرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: از دوربین‌های نظارتی نیز در برخورد با این تخلف استفاده می‌شود و تخلفات رانندگان ضبط می‌شود و ضمن صدور برگه جریمه، تصویر تخلف به در منازل مالکان ارسال خواهد شد. البته از ابتدای سال نیز با این تخلف برخورد شده و بیش از یک‌هزار خودرو در 7 ماهه نخست سال 93 اعمال قانون شده‌اند.
رئیس پلیس راهنمایی‌ورانندگی انتظامی استان همدان در پایان از همه رانندگان عزیز هم استانی در خواست کرد که با حرکت در بین خطوط ضمن ایجاد انضباط در رانندگی و ترویج فرهنگ صحیح رانندگی از ایجاد ترافیک و تصادفات جلوگیری کنند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱ | ۳:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------

تشدید برخورد با تخلف حرکت نکردن بین خطوط

برخورد قانونی با رانندگانی که در بین خطوط رانندگی نمی‌کنند در استان همدان تشدید می‌شود.
رئیس پلیس راهنمایی‌ورانندگی استان همدان گفت: یکی از تخلفاتی که هنگام رانندگی دیده می‌شود حرکت نکردن رانندگان در بین خطوط است که ضمن ایجاد منظره زشت در محیط‌های شهری، موجب بروز تصادفات و ایجاد گره‌های ترافیکی و استفاده نکردن حداکثری از ظرفیت راه می‌شود.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان همدان، حسین طلایی افزود: در ادامه ایجاد تحول در فرهنگ رانندگی که از ابتدای سال و با عنوان قرارگاه ساماندهی اقدامات ترافیکی تشکیل شده است، مقرر است که در دهه آخر آبان‌ماه ضمن اطلاع‌رسانی و انجام تبلیغات محیطی، طرح برخورد با خودروهایی که در معابر دارای خط‌کشی اقدام به تردد در بین خطوط نمی‌کنند همزمان با سراسر کشور در استان همدان تشدید شود.
این مقام انتظامی ادامه داد: به استناد ماده 119 آیین‌نامه راهنمایی‌ورانندگی در راه‌هایی که خط‌کشی شده، وسایل نقلیه باید در مسیر بین خطوط حرکت کنند و از آن خارج نشوند و در صورت نیاز به خروج و تغییر خط حرکت، احتیاط کامل کرده و ابتدا با استفاده از چراغ راهنما و یا با دادن علامت، رانندگان وسایل نقلیه دیگر را از قصد خود آگاه کنند و سپس با رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه‌ای که در خطوط کناری در حرکت هستند وارد خط‌های عبور دیگر شوند.
طلایی خاطرنشان کرد: در جدول جرایم رانندگی نیز مبلغ 400 هزار ریال جریمه برای رانندگانی که در بین خطوط رانندگی نمی‌کنند در نظر گرفته شده است و پلیس راهور استان همدان نیز به جهت ایجاد فرهنگ صحیح رانندگی و جلوگیری از تضییع حقوق رانندگان دیگر این طرح را با شدت و قوت اجرا خواهد کرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: از دوربین‌های نظارتی نیز در برخورد با این تخلف استفاده می‌شود و تخلفات رانندگان ضبط می‌شود و ضمن صدور برگه جریمه، تصویر تخلف به در منازل مالکان ارسال خواهد شد. البته از ابتدای سال نیز با این تخلف برخورد شده و بیش از یک‌هزار خودرو در 7 ماهه نخست سال 93 اعمال قانون شده‌اند.
رئیس پلیس راهنمایی‌ورانندگی انتظامی استان همدان در پایان از همه رانندگان عزیز هم استانی در خواست کرد که با حرکت در بین خطوط ضمن ایجاد انضباط در رانندگی و ترویج فرهنگ صحیح رانندگی از ایجاد ترافیک و تصادفات جلوگیری کنند.تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱ | ۳:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ا.عقیلی ا | نظرات ()
------------------------------------------------------------------------------------------
  • پاپو مارکت | بک لینک
  • کد اخبار    استخدام